Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor pro ukrajinskou redakci Radia Svoboda. Hovoří tam o tom, jak a proč změnil svůj názor na dění mezi Ruskem a Ukrajinou, co si myslí o počínání Vladimira Putina a podpořil dodávky zbraní Ukrajině.
Z rozhovoru přinášíme to zásadní, co bylo obsaženo v Zemanových odpovědích. Jako první dostal Zeman otázku: „Vaše hodnocení Ukrajiny se změnilo. Proč se to stalo? Nemyslíte, že proruská politika, za kterou jste byl kritizován před ruskou invazí na Ukrajinu, byla chybou?“
Zeman odpovídá: „Mluvil jsem o tom několikrát. S ruským útokem na Ukrajinu přišla zásadně nová situace, na základě které reaguji. Tato situace je jasná: jde o agresi proti suverénnímu státu. K té ‚chybné proruské politice‘, musíme si uvědomit jednu věc. Před útokem na Ukrajinu se s Ruskem prostě mluvilo, obchodovalo se s ním, zkrátka se s ním jednalo jako s normální zemí. To je zcela přirozené, dělali to tak všichni důležití evropští a světoví vládní představitelé. Co jiného bychom měli dělat s největší zemí světa? Navíc jsem se vždy snažil realizovat ekonomickou diplomacii, protože si myslím, že Česká republika jako otevřená, exportní ekonomika má dobré vztahy se všemi významnými zeměmi světa. To se samozřejmě netýká jen Ruska. Týkalo se to Číny i řekněme Izraele, ve výčtu dalších zemí bych mohl pokračovat. A nevidím na tom nic špatného.“
Pak vysvětluje, co pro něj bylo bodem zlomu: „Situace se však zásadně změnila v době ruské agrese proti Ukrajině, a když se situace změní, změní se i váš pohled… Útok na Ukrajinu byl pro mnoho lidí v Rusku i v zahraničí studenou sprchou a já jsem jedním z nich.“
Pro co nejrychlejší ukončení rusko-ukrajinské války považuje Zeman za důležité: „Za prvé, ruské vedení musí dát jasně najevo, že takové kroky jsou nepřijatelné. V Evropě 21. století opravdu není místo pro agresi. Musíme zůstat spolu. Pouze jasný a společný postoj může být produktivní. Pak je samozřejmě potřeba dál podporovat Ukrajinu – materiálně i politicky. Jak víte, Česká republika je jedním z nejlepších spojenců Ukrajiny a těch, kteří ji nejvíce podporují. Máme v tom široké politické porozumění, což je velmi důležité… Bez zbytečného patosu stále platí, že válka na Ukrajině je nakonec válkou proti celému Západu a západní demokracii. Toto je válka proti světovému řádu, jak ho známe, a dotýká se nás. A co skutečně povede k nejrychlejšímu konci války, opravdu nevím. Obávám se, že nejpravděpodobnějším scénářem se nyní jeví takzvaná opotřebovací válka.“
Pokud jde o sankce, soudí: „Víte, nikdy jsem nebyl zastáncem ekonomických sankcí. V tomto případě však hovoříme o jednom z účinných nástrojů, který jako Evropská unie máme. A mají dopad na ruskou ekonomiku, o čemž svědčí mnoho ekonomických ukazatelů. Nejde ale jen o sankce proti Rusku. Spolu s ekonomickými a finančními opatřeními bychom měli samozřejmě i nadále jednat o otevírání evropského trhu Ukrajině – a naopak. Protože si uvědomuji, v jaké těžké a tragické době dnes žijeme. Myslím si, že odstranění bariér a liberalizace v oblasti obchodu můžou být z dlouhodobého hlediska přínosné jak pro Ukrajinu, tak pro Evropu.“
Miloš Zeman také podporuje dodávky zbraní Ukrajině: „Samozřejmě že s agresorem nemůžete bojovat beze zbraní. Vaši posluchači a čtenáři si pravděpodobně všimli, že Česká republika je jedna z nejaktivnějších, pokud jde o pomoc v podobě dodávek zbraní Ukrajině. Na Ukrajinu jsme již převezli materiál za více než tři miliardy korun. Možná jste si také všimli, že si naprosto rozumíme s premiérem (český premiér Petr Fiala, pozn. red.) a jeho vládou ohledně zásadového přístupu k Ukrajině, který je důležitý zejména v době krize. Na druhou stranu si uvědomuji, že dodávky některých zbraní a vojenského materiálu nejsou pro země NATO přijatelné. Spojené státy například soustavně odmítají posílat zbraně, které by mohly zaútočit na Rusko, v poslední době například salvové raketomety nebo stíhačky. Tuto logiku samozřejmě chápu. Takže uzavírám: myslím si, že zbraně pro Ukrajinu jsou naprosto nezbytné, ano, ale naprosto nezbytné se zdravým rozumem.“
K odpovědnosti Vladimira Putina: „Dnes si myslím, že by Putin skutečně měl stanout před vojenským soudem. A zároveň před ruským soudem za vše, co je ochoten s Ruskem udělat. Putin se rozhodl zaútočit na Ukrajinu, ačkoliv měl vědět, co se bude dít dál, tedy nevyhnutelná opatření v podobě ekonomických a politických sankcí, které Rusko silně postihnou. Zvrátil rozvoj své země. Je to velmi smutné.“