Od včerejší půlnoci přibylo v ČR 1.677 případů pozitivních na covid-19. Aktuálně nakažených k dnešnímu dni je 15.807. Ve hře je opět číslo R. Počet pozitivních případů každý den výrazně narůstá a ČR je momentálně jednou z nejhorších zemí EU. Oproti Evropě ale stále Česká republika testuje málo. S analýzou přišel server Novinky.cz.
V úterý premiér Andrej Babiš na setkání se středočeskými starosty tvrdil, že jsme v testování nejlepší. „Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje,“ citovaly premiéra Novinky.cz a dodaly: „Zopakoval, že například sousední Slovensko, které Českou republiku od pátku zařadí kvůli růstu počtu nakažených koronavirem na seznam rizikových zemí, dělá testů na covid-19 mnohem méně.“
Podle dat z minulého týdne má právě Slovensko nejméně testovaných osob z celé Evropy. Denně na Slovensku přibyde okolo 200 nakažených, což je výrazně nižší číslo než u nás. O něco více testů uskuteční týdně Slovinci, Bulhaři a Maďaři.
Podle šéfa statistiků Duška je ale ve hře i návrat čísla R, uvedl iROZHLAS.cz. Vzhledem ke stoupajícímu počtu pozitivních případů v ČR je reprodukční číslo neboli index nakažlivosti nyní směrodatný. Číslo R bylo v počátcích koronavirové pandemie jedním ze základních údajů, podle nichž vláda měřila účinnost svých opatření. Během léta ze stránek ministerstva zdravotnictví ale zmizelo. Proč?
V porovnání s jinými evropskými zeměmi nejsou premiérova slova úplnou pravdou. Například v Lucembursku minulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel provedli až 8.000 testů, u nás se číslo v přepočtu vyšplhalo pouze na 640. I tak ale ministr vyzývá, aby se z důvodu přeplněných kapacit lidé testovat nechodili.
Oproti květnu, kdy měli evropské státy podobnou strategii v testování obyvatel, je situace jiná. Vzhledem ke snižujícímu se počtu denních přírůstků nakažených obyvatel se snížilo i procento testování. Od konce června ale začala většina zemí počty testovaných několikanásobně zvyšovat. V České republice začalo na odběry chodit ale asi jen o 200 lidí více než v květnu.
Podle webu ministerstva zdravotnictví bylo do úterý provedeno 1.077.443 odběrů, z toho téměř 30 procent bylo pozitivních. I tak je počet testů provedených za týden v poměru s ostatními evropskými státy 7. nejnižší. Ze sousedních států odebere méně vzorků už jen Polsko a Slovensko.
Počty nakažených se k tisícovce blíží i v Maďarsku, které také provádí méně testů než Česká republika. Maďarsko pro zamezení šíření nemoci v září zavřelo své hranice. Výjimku tvoří země V4, jejichž obyvatelé však pro vstup do země potřebují negativní test na covid-19.
Oproti tomu Německo zvolilo výrazně odlišnou cestu. V poměru k Česku zvýšilo od září procento testování až o dvojnásobek. V zemi tak dokáží vyšetřit 1,2 milionů lidí týdně. Kromě toho se také mají otestovat několikrát a platit za to ve většině případů nemusí. Místo toho nesou náklady pojišťovny, zdravotní fondy spolkového rozpočtu nebo pokladny jednotlivých spolkových zemí. Rozbory zdarma mají i Němci cestující z rizikových oblastí, zdravotníci či zaměstnanci škol.
Testy zdarma mají i v Lucembursku, kde tamní vláda vyzvala obyvatele i lidi, kteří do země jezdí za prací, aby podstoupili dobrovolné rozsáhlé testování. Podle dat z minulého týdne má tak Lucembursko nejlépe protestované obyvatelstvo.
Odběry hrazené státem nabízí také Švýcarsko a Dánsko, kteří se snaží s koronavirem bojovat právě pomocí celoplošného testování.
Zatímco minulý týden bylo v České republice číslo R 1,35, tento týden se zvedlo na 1,59. Vzhledem ke zhoršení situace by se měl údaj poprvé zveřejňovat po jednotlivých krajích. Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však navzdory zhoršení testy nedoporučují. Naopak žádají, aby lidé nezatěžovali odběrová místa a dobře zvážili, zda je test skutečně nutný.