
Bojovník skupiny Wagner (Ilustrační foto) FOTO: Wikimedia Commons / CC A 3.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC A 3.0

Ruské kanály vojenských bloggerů už citují někdejší výrok Jevgenije Prigožina, šéfa Skupiny Wagner, že „se vrátí“. Prigožin po svém nedokončeném tažení na Moskvu před rokem zahynul při výbuchu svého letadla, ale jeho jednotky stále ještě existují a nyní je zřejmě s pocitem nouze Moskva povolává, aby zkrotily ukrajinský vpád přes státní hranici.
Před několika dny se na řadě telegramových kanálů objevily zprávy, že do Kurské oblasti byly převeleny jednotky ČVK (soukromé vojenské společnosti) Wagner, které okamžitě začaly plnit úkoly, kterým v Rusku říkají „vyčištění našeho území od nepřítele“. Analytici jsou přesvědčeni, že nedávno jmenovaný ministr obrany Andrej Bělousov nasazením „hudebníků“ (jak se wagnerovským žoldákům přezdívá) vytáhl z rukávu trumf.
Vojenský zpravodaj Jegor Guzenko, široké veřejnosti známý spíše jako „Třináctka“, na Telegramu napsal, že na pozadí nepřátelské aktivity v Kurské oblasti se tam wagnerovci 8. srpna začali přesouvat. Údajně speciálně přiletěli z Afriky, aby vytlačili Ukrajince z obsazených pozic.
„Říkal jsem vám, že budou dobré zprávy, nebo ne? Tady se objevily. Wagnerovci se vrátili do Ruska. Hodně štěstí všem mužům,“ napsal Třináctka.
Kanál Condottiero, který provozuje wagnerovský veterán, zase potvrdil příjezd svých spolubojovníků a upřesnil, že se „hudebníci“ vrátili z Afriky domů: „Bílí strýčkové z Afriky už částečně dorazili do Kurské oblasti.“ Podle telegramového kanálu Win/Win bylo na posílení obrany Kurské oblasti přivezeno několik tisíc bojovníků. „Do Kurska se stěhují válečníci. Několik tisíc chlapů bude v příštích 24 hodinách zapojeno do pochodu a posílení obrany Kurské oblasti.“
Podle komentátorů budou wagnerovci plnit úkoly v rámci jednotek ministerstva obrany.
Vojenský expert Anton Ščepetnov říká, že po útoku Ukrajinců bylo nutné přesunout zálohy do míst bojů. Podle experta vypadá varianta „Wagner“ jako logický kompromis. Zároveň Ščepetnov poznamenává, že současná ČVK „Wagner“ již není stejná, jako byla za Prigožina a velitele Dmitrije Utkina. (Utkin také zahynul při pádu Prigožinova letadla.)
„Nepovažoval bych to ani za pozitivní, ani za negativní znamení. Jde prostě o přesun schopné zálohy, takříkajíc ‚hasičského sboru‘. Takové zálohy existují v každé armádě na světě a měl je i SSSR. A to, že situace je více než vážná, se ukázalo včera poté, co se nepříteli podařilo proniknout do řady osad v pohraničí,“ domnívá se Ščepetnov.
Politolog Sergej Markov si myslí, že do bojové zóny v Kurské oblasti by měli být vysláni generál Sergej Surovikin a Ivan Popov, který byl nedávno propuštěn z vyšetřovací vazby a je podezřelý z korupce. Na noze má ovšem elektronický náramek. Podle Markova podobný názor zastává řada odborníků. „Navrhuji Surovikina a Popova ‚přísně potrestat‘ – poslat je do Kurské oblasti. Jsem si jist, že takový návrh podporuje mnoho lidí.“
Podle serveru Dzen.ru/verastar se současně řada obyčejných Rusů začala politickému a vojenskému vedení ve svých komentářích na sociálních sítích posmívat.
„Kde jsou čečenské speciální jednotky? Tolik krásných slov o nich bylo řečeno, a ticho. Samozřejmě že je bližší přesunout kluky z Afriky než z Čečenska.“
„Proč nepošlou Timura Ivanova do Kurska? On žádá, aby mohl jít domů k mámě pod sukni, má domácí vězení, chudák, ubližují mu ve vyšetřovací vazbě.“
„Všechny parketové generály, důstojníky do Kurska, ať si odpracují honoráře, protože jim narostla břicha. Je čas splatit dluh vlasti.“
„Jednotné Rusko se svými syny v plné síle, poslanci, synové oligarchů, majoři všech pruhů. Jaká to bude obrovská armáda. Ať si sami nakoupí zbraně, taky jídlo a jdou na to a ukážou, jací jsou hrdinové.“