Humanitární situace v Pásmu Gazy nemůže být horší, řekl dnes při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Míru a stability tam podle něj nelze dosáhnout jen vojenskými prostředky. Dnešní schůzky se účastní i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac a následně šéf palestinské diplomacie Rijád Málikí. Ministři ale budou jednat i s dalšími zástupci arabských zemí. Česko zastupuje ministr Jan Lipavský.
„Musíme začít mluvit o konkrétních plánech na dvoustátní řešení,“ řekl Borrell s odkazem na konflikt mezi palestinským hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, a Izraelem. Dnešní jednání v Bruselu je podle něj mimořádné právě kvůli tomu, kolik se ho zúčastní zástupců států z oblasti Blízkého východu.
„Humanitární situace v Pásmu Gazy nemůže být horší. Stovky tisíc lidí bez přístřeší, jídla, léků a pod neustálým bombardováním. A každý den je velké množství civilistů zabito. Mnoho ministrů říká, že jich je moc. Otázka je, co je moc? Dvacet pět tisíc lidí? Jak dlouho to bude trvat?“ řekl před novináři šéf unijní diplomacie. I když má izraelský premiér Benjamin Netanjahu na vyřešení celé situace jiný názor, je podle Borrella potřeba o všem diskutovat. „Chceme si vyslechnout, jaké si oni představují řešení,“ dodal.
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října překvapivým útokem Hamásu, který USA i EU pokládají za teroristickou organizaci. Palestinští ozbrojenci při tomto útoku zabili na jihu Izraele zhruba 1200 lidí, většinou civilistů, a vzali asi 250 rukojmích. Izrael v reakci zahájil bombardování Pásma Gazy a po třech týdnech spustil i pozemní invazi. Počet obětí války v Pásmu Gazy překonal podle tamních úřadů ovládaných hnutím Hamás 25 000.