Podle běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by Bělorusko a Írán měly velmi těsně spolupracovat, aby mohly lépe čelit útokům ze Západu. Tyto „nepřátelské země“ v čele se Spojenými státy americkými zároveň obvinil z využívání nekonečného blízkovýchodního napětí k pokoušení Íránu.
„Situace ve světě se vyostřuje,“ řekl běloruský vládce Alexandr Lukašenko v úterý v Minsku íránskému viceprezidentovi Mohammadu Mokhberovi s tím, že s krizí na Blízkém východě nepřátelské západní země v čele se Spojenými státy neustále směřují hrot tohoto konfliktu proti Íránu. „Naše odpověď zní: Měli bychom spolu blíže spolupracovat, abychom těmto útokům čelili,“ pokračoval.
„Znáte situaci v Bělorusku. Je to přibližně stejné jako ve vaší zemi,“ řekl Lukašenko s tím, že tlak vyvíjený na Bělorusko a Írán je bezprecedentní. Mokhber se tomu už ovšem do jisté míry naučil odolávat a jeho zkušenost tedy diktátor považuje pro svou zem za velmi cennou. „Neustále mě překvapuje, že během těchto rozsáhlých akcí Írán nesnížil úroveň svého rozvoje, ale naopak ji výrazně zvýšil,“ polichotil íránskému viceprezidentovi.
Lukašenko pokračoval tím, že na základě zkušeností ze vztahů s Íránem a mnohaleté spolupráce může dojít k závěru, že se vládní orgány obou zemí musí naučit pracovat rychleji. „Pokud jsme se na něčem dohodli, musí to být realizováno včas. Nejdůležitější je pro nás čas, ne sankce a tlak. Neměli bychom ztrácet čas kvůli byrokracii,“ apeloval.
Mokhber se měl během své jednodenní návštěvy Běloruska setkat s několika Bělorusy za účelem „bilaterálních rozhovorů na vysoké úrovni“, informovala íránská státní tisková agentura IRNA. Očekává se, že výsledkem jednání bude nový dokument o spolupráci, který posílí vazby mezi dvěma národy.
Írán a Bělorusko udržují dlouhodobé diplomatické vztahy. V březnu tohoto roku Lukašenko navštívil íránského prezidenta Ebrahima Raisiho v Teheránu a při té příležitosti spolu po jednání podepsali plán komplexní spolupráce mezi oběma zeměmi na období mezi lety 2023 a 2026.