Neuběhly ani dva týdny od chvíle, co byl odsouzen za šíření poplašné zprávy, a už stanul proruský aktivista Ladislav Vrabel na pódiu při další demonstraci pod heslem Česko na prvním místě. Snaží se tak získat zpět popularitu, kterou mu mezi podporovateli Ruska vyfouknul Jindřich Rajchl. Vrabel má však zřejmě smůlu, na Václavské náměstí v sobotu totiž dorazilo jen několik stovek lidí. Jde tak zřejmě o nejmenší účast, jakou podobné akce v poslední době měly. Jako odpověď na protest se na schodech před Národním muzeem shromáždily desítky lidí, aby naopak vyjádřily své sympatie k Ukrajině.
Na horní část Václavského náměstí se po měsících v sobotu opět shromáždili demonstranti. Jednotky tisíc lidí mávají českými vlajkami, najdou se však i tací, kteří dorazili s ruskými nebo komunistickými. Účastníci na sobě mají také nášivky Sovětského svazu nebo trička s moravskou orlicí.
„Situace ve společnosti je horší, než byla před rokem. Stovka lidí je dnes trestně stíhaná za své politické názory. Je tady snaha o zastrašování a dehonestaci lidí, kteří se ozývají,“ prohlásil v úvodu akce proruský aktivista Vrabel. Současný systém je podle něj horší než režim před rokem 1989.
Kromě Vrabela promluvil před demonstraci také další odsouzený, místopředseda KSČM Josef Skála, který dostal na začátku března za popírání katyňského masakru podmínku. Dorazil také bývalý premiér a šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, neúspěšný politik a exposlanec za SPD Lubomír Volný nebo současná šéfka komunistů a europoslankyně Kateřina Konečná.
„Situace v republice je velmi vážná. Životní úroveň se za minulý a tento rok propadne v průměru až o čtvrtinu. A nejméně o čtvrtinu klesne hodnota úspor našim občanům. Zažíváme něco podobného, co v roce 1953 zažili naše rodiče a prarodiče při Zápotockého měnové reformě,“ hlásal z pódia Paroubek.
Následně se skupina vydala na pochod, zastavila se na Staroměstském náměstí a před 17. hodinou mířila k Malostranskému náměstí. Jeden z účastníků demonstrace byl zadržen kvůli údajnému popírání či schvalování genocidy, oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Události se věnujeme zde.
Mým nepřítelem není Rusko ani Čína
Na Václavském náměstí je také několik petičních stánků. „Základny USA do USA a bude mír,“ stojí na jednom z nich. Právě americké základny jsou podle některých účastníků důvod, proč na Václavské náměstí přišli. Na stáncích se v květnu prodávají i zimní čepice s ruskou trikolorou.
„Mým nepřítelem není Rusko ani Čína, ale tahle proamerická vládní žumpa podporující fašismus, šířící nenávist vůči Rusko a táhnoucí nás do války, totality a chudoby,“ objevuje se na jednom z transparentů. Další demonstrující pak drží transparent s nápisem: „Vytáhněme hlavy z americké prd*le.“
Protestující před Národním muzeem naopak měli cedule s hesly „Mír nastane, když zvítězí Ukrajina“ či „Rychlé vítězství Ukrajiny = stálý mír ve světě“. Kromě ukrajinských a českých vlajek bylo možné před budovou muzea spatřit také vlajky NATO a EU. Živá kapela pak hrála českou, ukrajinskou a evropskou hymnu.
Trest za šíření poplašné zprávy
Pořadatel Ladislav Vrabel dostal na konci dubna za šíření poplašné zprávy trest čtyři měsíce s odkladem na 18 měsíců. Hrozily mu až dva roky vězení.
„Obžalovaný Vrabel je vinen, že na svém youtube i facebooku šířil poplašnou zprávu,“ rozhodl soudce Lukáš Svrček. Vrabel byl u soudu kvůli videu, které zveřejnil loni v listopadu. Tvrdil v něm, že česká vláda chce útočit na Rusko jadernými hlavicemi a že Rusko bude útok opětovat a nukleární zbraně pošle na Česko. Video viděly tisíce lidí. „Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček. Jestli vás to nezvedá ze židle, tak už nevím… Seďte na gauči a užijte si posledních pár měsíců života,“ prohlásil Vrabel.
Výroky podle žalobkyně Kataríny Kandové mohly ve veřejnosti vyvolat znepokojení z možného válečného konfliktu mezi Českem a Ruskem. Navrhla pro něj šestiměsíční trest.
Vrabel se cítí nevinen a stíhání považuje za snahu umlčet opozici. S rozsudkem také nesouhlasí. „My občané máme právo říkat to, co chceme,“ řekl u soudu. V průběhu odůvodnění opustil jednací síň. „Nemůže si v demokracii říkat každý, co chce,“ řekl soudce.
Jednání se poprvé konalo na začátku března. K soudu tehdy dorazily desítky Vrabelových podporovatelů. Po jeho výpovědi začali tleskat a soudce Lukáš Svrček je musel napomenout, ať se v soudní síni nechovají jako na demonstracích. Protože se všichni do síně nedostali, sledovali někteří počátek jednání zvenčí okny. Část jich také čekala na výsledek na chodbě, kde o přestávce hlasitě vyjadřovala Vrabelovi podporu.