Pronikání čínského vlivu na Univerzitu Karlovu bylo ještě větší, než se myslelo. Čínská ambasáda dokonce platila předmět, kde se přednášelo o úžasnosti čínské Hedvábné stezky.
Web Aktuálně.cz odhalil další čínské peníze, které plynuly na univerzitu a sloužily vylepšování obrazu totalitního režimu na akademické půdě. Opět prostřednictvím soukromé firmy Miloše Balabána, teď už bývalého šéfa Česko-čínského centra Karlovy univerzity.
Citujeme: „Balabán naúčtoval tuto svou výuku na nejstarší a největší české univerzitě čínské ambasádě. ‚Fakturujeme vám za služby související s realizaci kurzu One Belt One Road Initiative včetně překladu podkladových materiálů,‘ píše se na faktuře na 69 206 korun, jejíž existenci Aktuálně.cz potvrdily dva důvěryhodné zdroje. Čínské ambasádě ji vystavila soukromá společnost Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o. (SBP), kterou Balabán spoluvlastní. Jmenuje se stejně jako oficiální instituce Karlovy univerzity, kterou Balabán také vedl a která má nezávisle bádat.“
Zmíněno je i to, co Balabán vykládal čínskému státnímu rádiu China Radio International: „Tento kurz byl původně plánován pro studenty v oboru společenských věd a měl méně míst, ale zájem české mládeže o chápání Číny překonal moje očekávání. Studenti byli velmi nadšeni, nakonec jsme zvýšili počet posluchačů na 30, ale desítky studentů stále čekají na další semestr.“
Již minulý týden vyšlo najevo, že čínská ambasáda přes soukromou firmu Miloše Balabána financovala několik jakoby nezávislých konferencí o Číně na půdě univerzity. Celkem šlo o více než 1,2 milionu korun.
Takže až zas někdo bude vykládat, že se čínský režim nesnaží ideologicky prosáknout i do akademického života, má to tady černé na bílém i s čísly. Jak vypadá invaze Číňanů do našeho politického života, už snad vidí každý, kdo není slepý.