
Někdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie

Evropská komise léta dotovala ekologické organizace, které měly lobbovat za zelené plány bývalého eurokomisaře Franse Timmermanse. Vyplývá to z tajných smluv, které získal nizozemský deník De Telegraaf. Organizace podle nich dostaly cíle pro konkrétní výsledky lobbingu u europoslanců a členských států a měly zajistit ještě ambicióznější zelenou politiku Evropské unie.
Například European Environmental Bureau, zastřešující ekologické organizace v Evropě, mezi jejíž členy patří i tři organizace z České republiky – Arnika, Společnost pro trvale udržitelný život a Zelený kruh – dostala podle nizozemského deníku výslovný pokyn, aby uvedla nejméně 16 příkladů, kdy europarlament díky jejímu lobbingu učinil ekologické legislativní texty ambicióznějšími.
K financování lobbingu Brusel použil peníze z miliardového fondu na dotace v oblasti klimatu a životního prostředí.
Organizace podle nizozemského deníku pomohly prosadit například kontroverzní zákon o obnově přírody bývalého eurokomisaře Timmermanse. Ze smlouvy, k níž měl De Telegraaf přístup, navíc vyplývá, jak měla být využita dotace 700 tisíc eur na nasměrování debaty o zemědělství zeleným směrem.
Náznaky toho, že se Brusel snaží prosadit své vlastní zelené plány prostřednictvím neziskových organizací, se objevují už delší dobu. V červnu 2023 psal De Telegraaf o tom, že firmy dostávají prostřednictvím platformy EU Business & Biodiversity tipy, jak manipulovat pochybující politiky v Evropském parlamentu, aby hlasovali pro zákon o obnově přírody.
„Existovaly dokonce lobbistické seznamy se jmény politiků, které bylo třeba oslovit,“ řekl deníku nizozemský poslanec Evropského parlamentu Dirk Gotink. Jako člen výboru pro kontrolu rozpočtu nyní spolu s několika kolegy vyšetřuje dotační smlouvy s ekologickými organizacemi za posledních pět let.
„Nejedná se o pomlouvačnou kampaň proti ekologickému hnutí. Samozřejmě že mají právo lobbovat. Mířím na Evropskou komisi. Zdá se, že jde o vysoce organizovanou tajnou dohodu mezi zelenou koalicí vedenou Timmermansem a levicovou většinou v Evropském parlamentu,“ dodal.
„Udělám maximum, aby se podobné praktiky už nikdy neopakovaly. Daňové prostředky nesmí být zneužívány k manipulaci poslanců Evropského parlamentu ani veřejnosti. Neziskovky musí jednat transparentně,“ napsal na sociální síti X europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans opustil funkci v unijní exekutivě v roce 2023. V České republice byl Frans Timmermans jedním z nejznámějších eurokomisařů. Do povědomí se zapsal právě svým podílem na Zelené dohodě pro Evropu, tedy Green Dealu. Jako jeden z místopředsedů výkonného orgánu Evropské unie měl Timmermans na starost právě boj s klimatickou změnou.