Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží. Účastnili by se jich jako neutrální sportovci bez použití státních symbolů. Český olympijský výbor (ČOV) s rozhodnutím nesouhlasí a jejich účast nepodporuje. Stejně se na to dívají i čeští politici.
„Dokud trvá ruská agrese, Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce,“ uvedl ČOV. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Reagoval tak na oznámení předsedy MOV Thomase Bacha, který doporučil návrat jednotlivců s ruským a běloruským pasem na mezinárodní scénu. Ti by se měli závodů zúčastnit jako jednotlivci pod zkratkou AIN (individuální neutrální sportovci), nikoli jako reprezentanti národní federace či olympijského výboru.
Mezinárodní olympijský výbor nicméně připomněl, že stále neřeší možnou účast ruských či běloruských sportovců na olympijských hrách, a to ani pod neutrální vlajkou. „MOV přijme toto rozhodnutí ve vhodnou dobu, podle svého plného uvážení a bez vazby na výsledky předchozích olympijských kvalifikačních soutěží,“ uvedl Bach.
Čeští politici se k tomuto rozhodnutí vyjádřili a nepodporují ho. „Na LOH v Londýně 1948 nesmělo Německo a Japonsko. Podobně dopadly země, které měly na svědomí rozpoutání 1. svět. války – LOH 1920, 1924. Tehdy to šlo. Dnešní rozhodnutí šéfa MOV je hanebné. Doufám, že se to ještě podaří zvrátit,“ napsala na twitteru senátorka Miroslava Němcová (ODS).
„Osobně považuji takové rozhodnutí za skandální a Mezinárodní olympijský výbor považuji za šašky. Všichni víme, že ruští sportovci jsou podporovatelé Vladimira Putina. Opakovaně to museli veřejně deklarovat. Tudíž podporují zabíjení ukrajinských sportovců, kteří brání svou zemi. Tady pro to nemám žádnou omluvu,“ řekl deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Jako proč?“ ptá se poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). „Já chápu, že nemohou za Putina, ale pořád budou symbolem režimu agresora a budou jeho propagandou využiti,“ dodává.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že je doporučením zklamán a budou se věcí zabývat i v expertní skupině. „Jsem zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří.“
„Neznám pravidla těchto organizací, ale moje cítění mi říká, že smyslem olympijských her bylo vždy hledat mezi soupeřícími národy mírové soužití. V době, kdy Rusko prolévá krev svých sousedů, je absurdní, aby běžný Rus seděl doma u televize u pivka a fandil svým sportovcům, jako kdyby se nic nedělo. Vůbec se mi to nelíbí,“ uvedl pro deník FORUM 24 poslanec Jakub Michálek (Piráti).
„Předseda MOV Bach tvrdí, „že politika do sportu nepatří“. Musel by být slepý, aby neviděl, že politika ve sportu prostě JE a zvláště diktátorské režimy sport pro svou propagandu zneužívají. Samozřejmě to ví a dělá politiku ve prospěch Kremlu. Je to hanba,“ soudí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Pro poslance Jakuba Jandu (ODS) je Bachovo doporučení nepřijatelné. „Sport je v Rusku propagandou. Úzce propojený s politikou. Kolik mrtvých ukrajinských sportovců ještě musí být, aby to Bachovi došlo?“ myslí si.
„Rusku bych doporučoval leda návrat a stažení vojáků z Ukrajiny. Je nepřijatelné, aby na mezinárodních akcích před zraky celého světa startovali sportovci ze zemí, které okupují cizí území. Bylo by to v přímém rozporu se všemi olympijskými myšlenkami,“ napsal senátor Tomáš Czernin (TOP 09).
Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) chce MOV svým doporučením otevřít dveře pro účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. „To je naprosto nepřijatelné. Ruští a běloruští sportovci by se měli příštích olympiád zúčastnit maximálně jako televizní diváci,“ myslí si.