Epidemická situace v Česku se velmi rychle zhoršuje, za poslední týden se počet nových případů víceméně zdvojnásobil, za středu jich úřady evidují 3276, o sedm dní dřív to bylo přesně 1500. Výrazně také stoupají počty hospitalizovaných a mrtvých. Na nepříznivou situaci ve středu reagovala vláda, která mimo jiné od listopadu zkrátila platnost PCR a antigenních testů, pro velkou část populace také končí plošné preventivní testování hrazené ze zdravotního pojištění. Zároveň bude nově personál restaurací, barů či diskoték muset kontrolovat, zda jsou zákazníci očkovaní, testovaní či po nemoci. Jen ty, kteří jedno z toho doloží, pak budou smět obsloužit. Jsou ale tato opatření a změny správné a adekvátní situaci? Na to se deník FORUM 24 zeptal několika expertů. A ti některé kroky vlády a jejich načasování kritizují.
„Co se týká placených testů, tak to je docela sporné téma, protože na jednu stranu je to možná docela účinný prostředek, jak lidi donutit, aby se očkovali. Na druhou stranu to Čechy může odradit od toho, aby na test vůbec šli. Přitom testování je velice účinný nástroj, jak odhalit ohniska nákazy. Je to kontroverzní,“ řekl pro FORUM 24 imunolog Václav Hořejší.
Zdůraznil, že jedinou cestou z pandemie ven je zvýšení proočkovanosti. „My teď máme včetně dětí naočkováno asi 56 procent populace. Kdyby to bylo 80 procent, tak by čísla byla čtyřikrát, pětkrát nižší. Odpor části populace proti očkování je naprosto iracionální, šíří se škodlivé zprávy. Bez očkování se z toho nevyhrabeme,“ má jasno Hořejší.
Imunolog připomíná, že o tom, že by personál restaurací kontroloval hosty, se mluvilo už dávno, ale bylo to odmítnuto. „Přitom v Rakousku hned vedle to dělají a nikdo ani nepípne. Toto schvaluji, ale nemělo by v tom zaniknout, že všechna tato omezení a opatření byla přijímána jako přechodná do doby, než bude vakcína. Vakcína je, a přesto se neočkuje,“ povzdychl si uznávaný vědec, který se obává, že pokud se situace nezlepší, tak se opatření potáhnou ještě dlouho. Podle Hořejšího je nyní zásadní pohlídat, aby najednou 300 tisíc neočkovaných seniorů nezahltilo nemocnice. K opětovnému omezování pohybu či sociálních kontaktů by ale on osobně sáhl až k jako opravdu poslední možnosti.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek zmínil, že s návrhy podobnými těm nyní přijatým přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už v létě. „Já jsem je tehdy podpořil, bohužel před volbami nakonec nebyla odvaha ty věci realizovat,“ mrzí Kubka. „A bohužel mám stále takový pocit, že části politiků nedošlo, že už předvolební kampaň skončila a že je čas, aby začali pracovat. Virus opravdu volby nezajímají a zabíjí bez ohledu na stranické preference,“ rozohnil se šéf lékařské komory.
Zkrácení platnosti testů u PCR metody ze sedmi dní na tři a u antigenních ze 72 na 24 hodin ale vítá. Aktuálně platné časové intervaly podle něj byly přijatelné jen v dobré epidemické situaci. Podporuje i faktický konec bezplatného preventivního testování. „Nikdo nezastírá, že jde o nátlak na neočkované, kteří si většinu, která se očkovat nechala, berou jako rukojmí. Je na místě na ně tlačit,“ vzkázal Kubek. Zásadní podle něj je, že se i dál mohou bezplatně testovat děti a že stát i dál hradí testy, které indikuje lékař nebo hygiena. Nevidí důvod, proč by stát měl dál hradit „vstupenky“ do hospod či ke kadeřnici odmítačům vakcín, když je očkování dostupné zdarma a bezpečné.
Neočkování podle něj mají velký podíl na tom, že se rozjíždí další vlna epidemie a plní se znovu nemocnice. „Výsledkem bude opět omezování péče, budou se odkládat plánované operace, vyšetření. To vše má negativní dopad na zdraví populace,“ zdůraznil Kubek. Pokud jde o povinnost hospod kontrolovat hosty, tak šéfovi lékařské komory přijde zvláštní, že když už mají hospodští zodpovědnost za to, jestli nenalívají alkohol neplnoletým, tak proč je tak překvapuje, že totéž mají dělat u bezinfekčnosti. „V řadě zemí je to zavedené a nikdo se nad tím nepozastavuje,“ zopakoval Kubek v jádru totéž, co řekl i imunolog Hořejší.
Šéf lékařské komory si myslí, že dřív nebo později bude očkování proti covidu stejně povinné, protože to třeba zavedou sousední země. „A Česko se jim bude muset přizpůsobit, protože si nemůžeme dovolit takhle živořit další roky – o prázdninách rozvolnění a pak tři čtvrtě roku v karanténách a lockdownech,“ přidává Kubek varování. Kdyby mohl rozhodovat sám, tak jako ideální vidí povinné očkování. Pokud by nechtěl zajít tak daleko, tak by se Kubek zasadil alespoň o to, aby se platná opatření více dodržovala, kontrolovala a vymáhala, aby ti, kteří na nařízení kašlou, nedemoralizovali ostatní.
Evolučnímu biologovi Jaroslavu Flegrovi vadí především to, že se vláda rozhodla výrazně omezit bezplatné preventivní testování na covid-19 a že některá opatření kabinet nezavedl dříve. „V principu jsou opatření správná, ale měla být zavedena někdy před měsícem, pak bychom nemuseli mít tisíce nakažených denně. Zkrácení doby platnosti testů je určitě dobré, ty dlouhé lhůty byly naprostý nesmysl. Na výsledek antigenního testu u bezpříznakových lidí se dá spoléhat hodiny, ne několik dnů. U PCR testů pro účely třeba vstupu na koncert vidím maximum tří dnů (platnosti),“ uvedl pro FORUM 24 Flegr.
Zdůraznil, že kontroly bezinfekčnosti v restauracích považuje za samozřejmé, jsou v celé Evropě i jinde ve světě a nikdo se nad nimi nepohoršuje. Hospodští se podle Flegra rozhodně nemusejí obávat toho, že by hosty nestíhali kontrolovat. „Kvůli otálení se zavedením relativně bezbolestných restrikcí a nevymáhání dodržování těch už zavedených bude velmi brzy zase omezena kapacita hospod a návštěvníků v nich bude tak málo, že je tam bez problémů všechny zkontrolují,“ předpovídá evoluční biolog brzký návrat dalších omezení.
„Určitě bych nezavedl, že testy (na covid) budou placené. To je nesmysl. Chápu, že vláda chce, aby se co nejvíce lidí dalo očkovat, ale chtělo by to využít nějaký jiný způsob. Toto povede jen k tomu, že lidé budou (testování) obcházet a falšovat, když se jim k němu ztíží přístup,“ nesouhlasí s krokem kabinetu Flegr. Podle něj by ke zvládnutí epidemie i v současné poměrně pokročilé fázi úplně stačilo, kdyby se nyní jednou týdně povinně testovali žáci, zaměstnanci a OSVČ PCR metodou ze slin. Vlna by se pak dle jeho názoru do měsíce zastavila a počty nakažených by spadly zpět na několik stovek denně. Kapacita na to podle Flegra je v ČR dostatečná, jen se nesmí uměle snižovat tím, že se PCR testy pro plošné preventivní testování považují za zdravotnický úkon, který může dělat jen zdravotnické zařízení. „To zvládne i běžná laboratoř a cenově to pak vyjde kolem stokoruny za test,“ tvrdí biolog.