Škody v Národním parku České Švýcarsko od začátku požáru jen v cestovním ruchu dosahují částky půl miliardy korun. Vyplývá to z dat Destinační agentury České Švýcarsko a Ústeckého kraje, která má deník FORUM 24 k dispozici. Každý den navíc podnikatelé, kteří v oblasti působí v cestovním ruchu, přicházejí o dalších devět milionů korun, které by v regionu utratili turisté za ubytování a jiné služby. „Ještě letos bude otevřena výzva například na budování turistických tras nebo center v rámci Integrovaného regionálního operačního programu,“ tvrdí ministerstvo.
Přestože od dohašení ohně uběhly už více než tři týdny, stát zatím podle Destinační agentury České Švýcarsko nepřišel s koncepčním řešením podpory místním obcím a podnikatelům. Jedním z největších problémů je pro podnikatele to, že jsou stále uzavřená nejnavštěvovanější místa – Pravčická brána a soutěsky na řece Kamenici. Ty by se podle správy národního parku mohly otevřít až během října.
Cestovní ruch podporuje Ústecký kraj
„Aktuálně geologové provádějí obhlídky skal v blízkosti turistických cest za účelem identifikace nebezpečných skalních objektů. Pokud se neobjeví zásadní problém, mohla by se cesta k Pravčické bráně ve směru od Hřenska v režimu tam a zpět otevřít počátkem října,“ řekl deníku FORUM 24 tiskový mluvčí národního parku Tomáš Salov.
„Bezpečnostní situace v soutěskách a na Gabrielině stezce by měla v říjnu být k dispozici ve formě zprávy, na základě které bude možné stanovit opatření k zajištění bezpečnosti turistických tras a následně zahájit realizaci nutných prací,“ doplnil mluvčí.
Podpořit cestovní ruch v regionu mají některá opatření Ústeckého kraje. Pro jednotky dobrovolných hasičů kraj připravil deset milionů korun na obnovení zásahem poškozeného majetku. Pro obec Hřensko připravuje jeden milion korun na obnovu parkoviště poškozeného při zásahu hasičů. Podnikatelé získají také krajské vouchery, které by měly pomoci místním ubytovatelům v období mimo turistickou sezónu a motivovat návštěvníky k příjezdu do regionu.
Podnikatelé žádají o pomoc
Návštěvnost se ale podle destinační agentury pohybuje jen okolo 40 až 60 procent stavu obvyklého ve stejném období. Podnikatelé proto žádají stát o pomoc. Například saská vláda již na konci srpna přistoupila ke kompenzacím a podnikatelům vyplácí řádově pět až deset tisíc eur.
„Od 1. září teď máme konečně otevřené provozovny. Sezóna je však téměř u konce, a my místo toho, abychom poskytovali služby turistům, se staráme o svých 60 zaměstnanců. Není jednoduché otevřít hotel ani restauraci ze dne na den, konkrétní řešení kompenzací je přitom v nedohlednu. Je to pro nás velmi frustrující. Každý den tratíme stovky tisíc korun,“ popsal situaci podnikatelů majitel hotelů a restaurací skupiny Symbiola Jaroslav Suchánek.
Podle ministerstva pro místní rozvoj ale pomoc přijde i pro české podnikatele. „Pokud Ústecký kraj dodá stručný plán obnovy území zasaženého požárem, budeme o dalších možnostech podpory včetně pomoci podnikatelům jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.
Ministerstvo prý cestovní ruch v regionu podporuje prostřednictvím agentury CzechTourism a všemi dostupnými prostředky. „Agentura například průběžně informuje o možnostech výletů do oblasti na svém webu nebo na různých turistických portálech. Většina národního parku je nedotčená a nabízí mnoho krásných lokalit k návštěvě.“
Resort chce také zvýhodnit území zasažené požárem v národních programech týkajících se podpory venkova a cestovního ruchu. „Ještě letos bude otevřena výzva například na budování turistických tras nebo center v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, který ministerstvo spravuje,“ popsala tisková mluvčí. Na konci letošního roku také ministerstvo vyhlásí zásadně upravený Program obnovy venkova, ve kterém chce zvýhodnit území zasažené požárem, doplnila mluvčí.