Před volbami se to opakuje úplně pokaždé jako mantra. Zlepšíme školství, zlepšíme zdravotnictví, budeme stavět dálnice, digitalizace bude fungovat všude, kam se podíváte. Prostě když nás zvolíte, Česká republika bude úplně nejlepší zemí, jakou si jen umíte představit. Jenže skutečně důležité kroky jsou úplně jinde. Znáte snad nějakou stranu, která by slíbila horší zdravotní péči a zaostalé školství? Tady je deset bodů, které by měla deklarovat strana, která bude chtít řídit stát v době obnovy po Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Protože rány, které se musí zahojit, budou hluboké.
Je smutné, že promyšlený soubor klíčových programových bodů, které by byly přiměřené abnormální situaci po vládě Andreje Babiše, žádná demokratická politická strana nemá. Uveďme je zde pro možnou inspiraci pro nějaké příští volby:
1) Zpřísnění zákona o střetu zájmů
Nehoráznost, kterou se státem provozuje současný premiér Andrej Babiš, se už nikdy nesmí opakovat. I proto je nutné zásadním způsobem zpřísnit zákon o střetu zájmů. To není věc, kvůli které má podléhat tlaku obecní úřad v Černošicích. A hlavně to již nesmí být přestupek. V některých evropských zemích hrozí u tohoto trestného činu ztráta funkce, propadnutí majetku či vězení. A to potřebujeme i my, aby tu nebyl žádný další Babiš. Na bezzubost českého zákona proti konfliktu zájmů upozornil mimo jiné předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. A také připomněl, že kupříkladu ve Francii může politik, který nerespektuje zákaz konfliktu zájmů, jít do vězení.
2) Zastropování zemědělských dotací
V České republice musí být konečně jasné, že dotační výhody tady nejsou pro ty velké. Smysl zemědělských (i dalších) evropských dotací spočívá zejména v posilování konkurenceschopnosti malých a středních podniků. To následně vede k nárůstu pracovních míst a k oživování venkova. Proto totéž potřebujeme i my. Hlavním příjemcem dotací nesmí v budoucnu být žádný další Agrofert.
3) Zpřísnění lustračního zákona
Vláda Bohuslava Sobotky jako podmínku svého jmenování změnila služební zákon tak, aby ministři nemuseli v budoucnu mít lustrační osvědčení. Jak se ukazuje, spolupracovníci Státní bezpečnosti se do vysokých pozic dostávají i po třiceti letech od sametové revoluce. Proto je potřeba zpřísnit lustrační zákon do té míry, aby ve vysokých politických (a případně i dalších) funkcích nemohli být lidé bez čistého lustračního osvědčení. V některých případech by mělo jít nejen o agenty StB, ale i o další spolupráci s komunistickým režimem, a to včetně členství v KSČ. Jinak je to výsměch všem obětem komunistického režimu.
4) Rovná daňová sazba
Návrh, který razila vláda Mirka Topolánka, by se znovu měl dostat na stůl. Babišově vládě se podařilo ve společnosti vytvořit nový druh třídní nenávisti a nyní je potřeba říci, že iniciativní, podnikaví a úspěšní lidé nemají být za svůj úspěch perzekuováni. Rovná daň samozřejmě neznamená nižší daně pro bohaté, ale stejné procento – takže bohatí budou stejně platit víc. Je to jediná spravedlivá cesta.
5) Základna NATO na našem území
Česká republika by měla napravit chybu z jednání o radaru v Brdech. Jeho odmítnutí byla první úspěšná dezinformační akce Ruské federace ve svobodném Česku – a přesně tak bychom se k tomu měli postavit. Musíme deklarovat svou příslušnost k Severoatlantické alianci a dát všem kolaborantům, kteří se ještě drze označují za vlastence, najevo, že s nepřítelem spolupracovat nebudeme.
6) Realistické datum přijetí eura
Je to nepříjemné a všechny strany se bojí takovou myšlenku byť jen vyslovit. To je od nich ale krajně nezodpovědné. Pro Českou republiku je přijetí eura nutností, a to nejen z ekonomického, ale hlavně z politického hlediska. Patříme na Západ, patříme do Evropské unie. A to by měla budoucí vláda jasně říci. Za svůj dětinský nacionalismus a nepřijetí eura platíme nyní velmi podřadnými podmínkami pro půjčování peněz na světových trzích. Nemít euro je pro nás nesmyslně drahé.
7) Zrušení přímé volby prezidenta
Jednou z nejhorších věcí, která Českou republiku v její novodobé historii potkala, bylo zavedení přímé volby prezidenta. Volba se neslučuje s naším platným ústavním systémem, a proto by bylo správné ji zrušit a vrátit volbu do rukou parlamentu. Jinak bude mít každý další ( i když třeba slušnější) prezident dojem, že jeho funkce mu dává daleko více pravomocí, než ve skutečnosti má mít.
8) Vystoupení z V4
Visegrádská čtyřka je dnes již naprosto nesmyslné spojení domněle utiskovaných. Česká republika by měla mít daleko vyšší ambice, například takové, které by ji v Evropské unii zařadily mezi vlivné členské státy. Už nesmíme být těmi, kteří jen kritizují, nenavrhují řešení a čekají na dotace. Účast ve V4 sráží důstojnost České republiky.
9) Trestní odpovědnost úředníků a státních zástupců
V uplynulých letech jsme zjistili, že úředníci mohou beztrestně sloužit konkrétnímu člověku, že státní zástupci mohou řešit jen takové kauzy, které se netýkají předsedy vlády a jeho firem, a nic se neděje. To je nepřijatelné. Lidé, kteří nevykonávají své funkce ve prospěch občanů, jimiž jsou placeni, musí nést nést zodpovědnost za svá rozhodnutí. A to jak finanční, tak i trestní.
10) Uzavření ruské ambasády a zákaz ruského webu Sputnik
Je čas, aby se Česká republika začala důsledně bránit dezinformační válce, kterou proti nám vede Ruská federace. Nestačí jen vyhoštění několika diplomatů. Ruská ambasáda, na níž se připravují akce proti suverenitě naší země, musí být uzavřena. Stejně tak musíme po vzoru Litvy a dalších zemí zablokovat ruský web Sputnik. Jedná se o nepřátelskou propagandu, která je dokladem o hybridní válce. A tuhle válku musíme vyhrát.