Školy by neměly plošně omezovat používání náboženských symbolů svými žáky například tím, že ve školním řádu paušálně zakážou všechny pokrývky hlavy. Mohou tak ale učinit v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích. Uvádí to ministerstvo školství v nezávazné pomůcce, která má ředitelům škol usnadnit tvorbu školního řádu.
Otázka náboženských symbolů ve školách v Česku se rozvířila zhruba před rokem a půl, kdy zdravotnickou školu v Praze kvůli zákazu nosit hidžáb opustily dvě studentky. Ombudsmanka Anna Šabatová žádala pak změnu školního řádu, škola podle ní dívky nepřímo diskriminovala. Ředitelka školy argumentovala školním řádem, který zakazoval všechny pokrývky hlavy.
Ministerstvo v metodické příručce uvedlo, že školy nesmí náboženské symboly plošně omezovat ani takovým zdánlivě neutrálním ustanovením. Byly by tím podle něj dotčeny náboženské svobody chráněné Listinou základních práv a svobod a porušen antidiskriminační zákon.
Vedení škol může tyto symboly omezit jen v nezbytných případech. „Škola by tak mohla omezit užívání náboženského symbolu například v rámci praktického vyučování, popřípadě nepřipustit výkon některých činností z důvodu ochrany zdraví dotyčné osoby či osob dalších,“ uvádí se v příručce.
Francouzský problém
Problém se šátky už měli ve Francii, kde nošení šátků bylo zakázáno přímo zákonem. Zákon sice mluví o náboženských symbolech, ale bylo jasné, že jde především o muslimy. Debata se vedla o to, zda má demokratická země někomu přikazovat, jak se má oblékat. Odpůrci šátků poukazovali na to, že je symbolem radikálního islámu. To je trochu paradox, protože v mnoha islámských zemích ženy nemají povinnost se zahalovat. Je také sporné, nakolik se jedná o náboženský příkaz, je to dáno spíše kulturně.
Francie je v jiné situaci vzhledem k tomu, že muslimů tam žije hodně a jejich integrace se nezdařila. Islámské zvyky tam mají často také politický nádech. Je otázkou, nakolik by to u nás bylo stejné, V každém případě je rozumné, že se stát nehodlá míchat do náboženských symbolů ve školách. Příště by došlo na křížky na krku. Někteří horliví učitelé by se role bojovníků proti náboženským přežitkům rádi ujali jako za starých časů.
S použitím zpravodajství ČTK