KOMENTÁŘ / Česká republika se v pondělí ráno probudila do stávky, přes 70 procent všech mateřských, základních a středních škol zavřelo nebo omezilo provoz. Jedním z argumentů školských odborů mají být platy nepedagogických pracovníků, které prý neodpovídají současné situaci na trhu práce. Řeč je například o kuchařkách ve školních jídelnách. Namísto natahování ruky do státní kasy by ale bylo ideální se zamyslet, za jaké peníze se obědy v jídelnách prodávají. To je totiž to hlavní, co neodpovídá současné situaci a ekonomické realitě.
Při návštěvě webových stránek základních škol si musí nemálo z nás připadat jako v dobách socialismu. Obzvláště pokud se zaměříme na ceny obědů ve školních jídelnách. Například na základní škole v jedné z nejprestižnějších pražských čtvrtí vaří pro veřejnost, tedy pro cizí strávníky, za 87 korun. Učitelé a další zaměstnanci se pak stravují za směšných 21 korun, což je dokonce o 8 korun méně než žáci od 7 do 10 let.
Na zmíněné základní škole, která se rovněž do pondělní stávky zapojila, si za tyto peníze můžete pochutnat na celém menu i s dezertem a nápojem. Nízké ceny obědů ve školních jídelnách jsou navíc běžnou praxí v celém Česku. Například učitelé a další zaměstnanci na základní škole v sedmdesátitisícovém Havířově platí za plnohodnotný oběd 35 korun, cizí strávníci pak 76 korun.
Extrémně nízké ceny jsou samozřejmě na většině škol i pro samotné žáky. Opravdu je nutné, aby rodiče se standardními příjmy platili za obědy pro své dítě za celý měsíc částky v pár stovkách korun? Je snad možné v domácích podmínkách zařídit pro své dítě v průměru 20 obědů za pětistovku? Samozřejmě že není.
Je potřeba přestat žít v socialistických představách, že mají vše platit daňoví poplatníci. Protože jsou to právě oni, kteří musejí doplácet na to, aby žáci a učitelé mohli jíst za cenu jednoho kousku pečiva. Stát musí financovat platy zaměstnanců jídelen, na obcích a městech jsou pak například rekonstrukce a další opravy.
Pokud tedy opravdu chceme, aby kuchařky měly důstojné platy, je třeba začít jinde než sprostým lovením ve státním rozpočtu. Učitelé, kteří údajně bojují za nepedagogické pracovníky, by mohli začít primárně u sebe. Například platit za své obědy sumu, která odpovídá ekonomické realitě. Rodiče, kteří netrpí nouzí, by mohli usilovat o to, aby se ve školních jídelnách nastavily ceny odpovídající roku 2023.
Není přeci možné, aby stát donekonečna dotoval nereálný ekonomický sen části společnosti. Ano, nastavme systém, aby o teplé jídlo nepřišly děti, jejichž rodiče mají opravdu prokazatelné finanční problémy. Takoví žáci ať mají klidně jídlo zdarma. Nicméně tady se opravdu nebavíme o rodinách, kde se už odpoledne otevírá druhá krabička cigaret se slovy, že nemají na zaplacení obědů ve školní jídelně pro své dítě. A nebavíme se pochopitelně ani o učitelích, kteří berou v průměru 50 tisíc korun hrubého. Musí mít někdo s takovým příjmem opravdu oběd za pár desítek korun?
Vrcholem jsou samozřejmě již zmíněné nízké ceny obědů pro cizí strávníky, tedy každého z nás. Na to už před pěti lety upozorňovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, podle které berou dotované školní jídelny zákazníky restauracím.
„Školní jídelny mají sloužit pouze pro žáky a zaměstnance školy. Jejich dotování a cílená podpora dává smysl do momentu, pokud se z toho nestane komerční aktivita, která poškozuje nedotované restaurace. Nelze míchat dohromady sociální a komerční služby,“ řekl v roce 2018 webu Aktuálně.cz Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR. Školní jídelny pochopitelně nemusí do cen obědů promítnout investice do vybavení, platí minimální nájmy, případně žádné, nejsou motivovány kvalitou jídla, nemusí řešit propagaci a mohli bychom pokračovat. Obědy pod 100 korun prostě a jednoduše naprosto neodpovídají realitě snad „nikde ve vesmírů“.
Nastavme ceny obědů na úroveň ekonomické reality a zaplaťme pořádně personál školních jídelen. Tak jednoduché to je. A zkuste si na to vše vzpomenout, až zase budete stávkovat, milí učitelé. V opačném případě jste pouze loutkami ve hře velkouzenáře a lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše a údajně nepolitického kandidáta na prezidenta a odborářského bosse, který nikdy nezavadil o práci, Josefa Středuly.