Hnutí ANO se podle informací deníku Právo nechalo od Parlamentního institutu vypracovat právní analýzy, které mají dokázat, že jsou v rozporu s Ústavou. Zákonem by mělo být Andreji Babišovi znemožněno vlastnit média či omezit veřejné zakázky. Nakonec by ale mohlo celou věc zkomplikovat jediné písmeno. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek ale říká, že o ústavnosti zákona by mohl rozhodnout pouze Ústavní soud, tudíž by měl být přijat bez problémů.
Podle Práva způsobí vypadlé písmeno v paragrafu to, že nebude smět vlastnit média nejen člen vlády, což byl původní úmysl zákonodárce, ale také poslanci, senátoři a celá řada dalších veřejných funkcionářů, na které se zákon o střetu zájmů vztahuje. Tedy třeba členové zastupitelstev všech úrovní, veřejný ochránce práv a jeho zástupce nebo i hradní kancléř.
[ctete]75741[/ctete]
Takto široký zákaz označují právníci za právně neslučitelný, na další činitele se nemůže na další činitele vztahovat ohrožení svobodné soutěže politických sil. „Neexistuje ohrožení svobodné soutěže politických sil, pokud bude médium vlastnit poslanec nebo senátor, natož další veřejní funkcionáři podstatně nižší úrovně,“ cituje Právo jednu z analýz.
Podle Plíška by to zabránit přijetí zákona nemělo. „Z mého pohledu by zákon kvůli legislativní chybě, která je navíc sporná, pod stůl spadnout neměl. Hlasovalo pro něj 135 poslanců. O Ústavnosti či neústavnosti zákona rozhoduje Ústavní soud, nikoli Parlamentní institut. Jeho závěry nejsou závazné,“ řekl Svobodnému fóru.
Je možné, že Babišovo hnutí využije tohoto zjištění, aby definitivnímu přijetí zákona zabránilo. Sám Babiš navíc nechal zpracovat i vlastní analýzy, na základě nichž by se v případě přijetí zákona obrátil na Ústavní soud.