Agentura YouGov provedla průzkum o názorech mladých Američanů. Některá média výsledky interpretují tak, že téměř čtvrtina Američanů mladších 30 let nevěří, že došlo k holokaustu. Bližší pohled na zveřejněné výsledky ukazuje, že tento počet se skládá z lidí, kteří v holokaust jako historickou událost nevěří nebo v tom nemají jasno.
Na otázku průzkumníků, zda souhlasí s tvrzením „holokaust je mýtus“, odpověděla dvě procenta z celkového počtu respondentů, že „rozhodně souhlasí“, pět procent uvedlo, že „spíše souhlasí“ a 16 procent „ani souhlasí, ani nesouhlasí“. Mezi těmi, kteří souhlasili, se 10 procent označilo za demokraty oproti šesti procentům, kteří se hlásili k republikánům. Popírání holokaustu je nejvýraznější u nejmladší věkové skupiny. Ve skupině nad 65 let se popírání holokaustu nezjistilo.
S tvrzením, že zprávy o holokaustu přehánějí, souhlasilo 17 procent z celkového počtu respondentů, přičemž opět vedla věková skupina 18–29 let s 23 procenty. Tato věková skupina také souhlasila s tím, že Židé mají v Americe „příliš velkou moc“, a to 28 procent. Bojkot izraelského zboží podpořilo 33 procent respondentů ve věku 18–29 let a ještě více osob v této věkové skupině souhlasilo s tím, že Izrael „zneužívá obětí holokaustu“ (36 procent), „má příliš velkou kontrolu nad světovými záležitostmi“ (31 procent) a „záměrně se snaží vyhladit Palestinu“ (40 procent).
Na druhou stranu 67 procent dotázaných uvedlo, že popírat holokaust je projevem antisemitismu, a nemyslí si to jen devět procent. Celých 42 procent si také myslí, že Židé jsou vystaveni „docela velké“ diskriminaci, a 30 procent si myslí, že „velké“ diskriminaci. Čísla byla téměř totožná, když byly stejné otázky položeny muslimům. 52 procent nejmladších Američanů se domnívá, že američtí Židé jsou přínosem pro společnost a jen 13 procent si to nemyslí.
Další průzkum ukázal, že mezi mladými Američany silně stoupla podpora Palestinců. Výzkumníci z Quinnipiac University tvrdí, že mladí Američané podporují Palestinu, přestože na začátku probíhající války podporovali Izrael.
Průzkum se dotazoval 1 574 registrovaných voličů v celých USA a kladl jim otázky týkající se politiky a aktuálního světového dění. Mezi lidmi ve věku 18–34 let 66 procent nesouhlasí s reakcí Izraele na útok ze 7. října.
Toto číslo je vyšší než v předchozím průzkumu z 2. listopadu, kdy nesouhlas vyjádřilo 52 procent respondentů. Z respondentů ve věku 18–34 let 52 procent uvedlo, že sympatizují spíše s Palestinou než s Izraelem. Ještě před měsícem přitom pouze 26 procent respondentů uvedlo, že sympatizuje s Palestinou, což představuje stoprocentní nárůst.
Tento týden prezidentky tří nejvýznamnějších amerických univerzit vypovídaly před výborem Sněmovny reprezentantů pro vzdělávání na otázky týkající se antisemitismu a nenávistných projevů propalestinských aktivistů na jejich školách. Prezidentka Harvardu Claudine Gayová vzbudila pozornost svými výroky. Tvrdila, že je třeba je posuzovat „v kontextu“.
Prezidentka Harvardu přiznala, že od 7. října, kdy Hamás zaútočil na Izrael, který odpověděl bombardováním Gazy a pozemní ofenzívou, se na univerzitách zvedá vlna antisemitismu a islamofobie. Podle ní je náročné vyvážit svobodu projevu a protestu na akademické půdě a zároveň chránit studenty před nenávistí. Harvard podle ní podniká kroky pouze tehdy, když projev „přechází do chování, které se rovná šikaně, obtěžování a zastrašování“.
Kritici se pak tázali, zda by něco podobného pronesla v případě, že by se někdo stejně vyjadřoval o Afroameričanech, a připomněli, že jindy se pečlivě sledují případy údajných slovních „mikroagresí“, ale výzvy k faktické likvidaci Izraele (pod heslem „od řeky k moři“) se najednou posuzují benevolentněji.