Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu dopoledne mimořádně sešli, aby projednali nový návrh státního rozpočtu. Ten kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje se schodkem 280 miliard korun, oproti plánům vlády Andreje Babiše (ANO) by se tak mělo ušetřit 96,6 miliardy. Premiér na tiskové konferenci po jednání tripartity slíbil, že plánované škrty nepocítí přímo občané. Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu snížilo výdaje většině kapitol, a to ve srovnání s návrhem předchozí vlády i ve srovnání s rozpočtem schváleným pro rok 2021.
„Měli jsme přibližně padesát dní na to, abychom upravili návrh státního rozpočtu. Návrh, který připravila vláda Andreje Babiše a tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, je rozpočet, který republika nemůže mít. Vzhledem k vysokému zadlužení deficitu 377 miliard korun a všem dalším aspektům podporoval zvyšování inflace a zdražování,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda vlády Petr Fiala s tím, že nový rozpočet bude proinflační a sníží zadlužení České republiky.
„Dali jsme si cíl, že to bude pod 300 miliard korun, je to 280 miliard korun,“ pokračoval premiér a dodal, že se bude šetřit na výdajové straně a lépe nakládat s prostředky daňových poplatníků. Fiala zároveň prohlásil, že úspory nebudou mít dopad na občany, mzdy, investice a klíčové věci, na kterých závisí rozvoj země.
Některé úsporné kroky však vadí odborářům. Chtějí jednat například o zvýšení platů, dále jim vadí zmrazení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Připomínky k tomu mají i zaměstnavatelé. Na tiskové konferenci po jednání to řekli premiér, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.
Podle navrhovaného rozpočtu by stát měl hospodařit s příjmy přes 1,61 bilionu korun a výdaji přes 1,89 bilionu. Schodek činí 280 miliard. Je tak celkem o 96,6 miliardy nižší, než navrhovala předchozí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Proti původnímu jejímu plánu se pro letošek výdaje snižují o 76,6 miliardy a příjmy navyšují o 62,2 miliardy korun.
Fialova vláda plánuje uspořit na provozních výdajích, platech či odsunutím investic. Zvedat nebude ani platby státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Zhruba 21 miliard korun z vyšších příjmů má putovat kvůli vysoké inflaci do mimořádné valorizace penzí, tři miliardy do dávek na bydlení kvůli zdražení energií či pět miliard korun do zvýšených úroků u státního dluhu.
Ministerstvo financí snížilo výdaje většině kapitol
Nejvyšší výdaje má mít tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému navíc výdaje ve srovnání s předchozím návrhem rostou mimo jiné kvůli letošní očekávané mimořádné valorizaci důchodů. Celkové výdaje resortu by tak měly činit zhruba 758 miliard korun. Loni mělo MPSV schválené výdaje 714,4 miliardy korun a návrh vlády Andreje Babiše (ANO) počítal pro letošek s 740,6 miliardy korun.
Návrh počítá s růstem výdajů ve srovnání s předchozím návrhem na letošní rok vedle MPSV také u úřadu vlády, Bezpečnostní informační služby a státního dluhu. Beze změny by měly mít výdaje Kancelář prezidenta republiky, poslanecká sněmovna, senát, ombudsman, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad a Národní rozpočtová rada.
Ministerstvo obrany by mělo hospodařit s rozpočtem o 5,4 miliardy korun nižším zejména kvůli neuskutečněné zakázce na bojová vozidla pěchoty. Celkové výdaje resortu by tak měly být 88,1 miliardy korun. Ministerstvo dopravy by mělo hospodařit se 107,2 miliardy korun. To je méně o 9,1 miliardy korun zejména kvůli snížení slev na jízdném nebo kvůli čerpání nespotřebovaných výdajů z loňského roku. Úspory by se přitom neměly dotknout výstavby nových dálnic a železnic. Ministerstvo školství by mělo mít o 5,1 miliardy korun méně ve srovnání s návrhem předchozí vlády, tedy 249,6 miliardy korun. Zároveň je to o zhruba deset miliard korun více než v roce 2021. Úspory by mělo dosáhnout snížením neobsazených tabulkových míst.
Ministerstvo zdravotnictví bude mít proti návrhu předchozí vlády k dispozici o 5,8 miliardy korun méně, celkem zhruba 18 miliard korun. Uspořit by mělo na výdajích na nákup vakcín proti koronaviru, které budou financované z nespotřebovaných výdajů loňského roku. Zároveň návrh počítá se zachováním výše plateb za státní pojištěnce na úrovni loňského roku.
Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být 1613,2 miliardy korun a výdaje 1893,2 miliardy korun.
Z materiálu dále vyplývá, že ministerstvo financí vyčlenilo na platy pro letošní rok méně peněz, než navrhovala předchozí vláda. Zároveň je ale objem peněz vyšší, než počítal rozpočet v loňském roce. Resort Zbyňka Stanjury (ODS) tak letos plánuje na platy včetně příslušenství vydat 333,8 miliardy korun. Předchozí návrh počítal s 342,6 miliardy korun a rozpočet schválený pro rok 2021 s 320,1 miliardy korun.