Skupina konzervativních senátorů navrhuje zakázat stejnopohlavním párům, aby se staly pěstouny nebo aby si mohly osvojit dítě, které bylo počato umělým oplodněním. Jednat o tom bude horní komora parlamentu už příští středu. Návrh navíc zavádí vysoké tresty pro zdravotníky, kteří by asistovanou reprodukci provedli.
Podobu svazků stejnopohlavních párů řešili senátoři na schůzi v dubnu. Hned na začátku schůze ale přišel návrh ODS vyřadit novelu z programu schůze. Tento návrh prošel i přes přes odpor KDU-ČSL, pro bylo 47 ze 77 přítomných senátorů. Novela šla tedy na podpis prezidentovi v podobě, ve které ji na konci února schválila poslanecká sněmovna.
Stejnopohlavní páry budou moci vstoupit do partnerství, škrtne se dosavadní přívlastek „registrované“. Partneři mají mít nárok případně na vdovský či vdovecký důchod, budou mít společné jmění i další práva manželů bez možnosti adopcí.
Osvojení dítěte má být podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být možné pouze na základě rozhodnutí soudu.
Další omezení práv
Čtveřice senátorů v čele s Jitkou Chalánkovou z klubu ODS a TOP 09 ale úplně nesouhlasí se zněním tohoto zákona. Navrhli proto ještě úpravu týkající se práv stejnopohlavních párů mít děti. Podepsaný je pod ní také Jiří Oberfalzer (ODS), Patrik Kunčar (KDU-ČSL) a Daniela Kovářová (nezávislá).
Vadí jim, jakým způsobem novela v dubnu senátem prošla. Došlo podle nich k cílenému porušení jednacího řádu, které mělo zabránit předložení a hlasování o pozměňovacích návrzích. Proto se rozhodli je předložit formou senátního návrhu zákona.
Podle návrhu by byla výslovně zakázána asistovaná reprodukce provedená „za účelem osvojení budoucího dítěte“, nebo také umělé oplodnění ženy, která je v manželství nebo partnerství s někým jiným, než je muž, který ho společně s ní podstupuje.
Dále senátoři navrhují zakázat svěření dítěte stejnopohlavnímu páru do společné pěstounské péče. „Společná pěstounská péče partnerů by šla nad rámec dosaženého politického kompromisu, že partnerům bude umožněno pouze přiosvojení dětí jejich partnerů,“ napsali v důvodové zprávě.
Podle návrhu by zároveň mohlo lékaři, jiné zdravotnické osobě nebo poskytovateli zdravotních služeb, který provede umělé oplodnění v rozporu se zákonem, hrozit vězení až na 3 roky nebo zákaz činnosti. Tomu, kdo provede umělé oplodnění s cílem, aby budoucí dítě bylo osvojeno, má hrozit trest 2 roky až 10 let.
Když to spáchá jako člen organizované skupiny, opětovně, nebo tím získá značný prospěch pro sebe či někoho jiného, trest 5 až 12 let. Pokud by tím byla způsobena smrt, hrozí odnětí svobody na 10 až 18 let.
Středověký návrh
Podle poslankyně Barbory Urbanové (STAN) je senátorský návrh nesmysl. „Nezaznamenala jsem žádné smysluplné odůvodnění, proč by heterosexuál mohl a homosexuál ne. Nebo že by pro tuto skupinu senátorů si lidé nebyli rovni?“ napsala na dotaz deníku FORUM 24.
Senátorka Adéla Šípová (Piráti) upozornila na úterní jednání podvýboru pro rodinu, kde se návrh řešil. Šípová přitom navrhovala jeho zamítnutí tak, aby se na podvýboru v projednávání už nepokračovalo, ale byla přehlasována. „Jsem zásadně proti tomuto návrhu. Jedním z důvodů je i to, že tento navrh je na stole už poněkolikáté. Totožný návrh byl projednáván v dubnu tohoto roku na ústavně-právním výboru, sociálním výboru, a nikde nezískal podporu,“ připomněla.
„Mimo zákazu osvojování dětí z umělého oplodnění zahrnuje i zavedení zcela nového trestného činu nedovoleného umělého oplodnění, který by mohl potrestat lékaře naprosto bezprecedentními tresty ve výši až 18 let odnětí svobody. Něco takového je zcela v rozporu s potřebou podpořit rodiny v tom, aby mohly mít děti,“ napsala deníku FORUM 24.
Šípová potom dodala, že návrh vnímá jako zbytečný. „Mám dojem, že se jím někteří kolegové chtějí zviditelnit před letošní obhajobou senátního mandátu. Je to zcela marný středověký návrh, který by podle mého soudu nepodpořil ani ministr spravedlnosti,“ uvedla.
Naopak rozšířit práva na osvojení dětí pro stejnopohlavní páry chtěl už před třemi lety senátor Václav Láska (SEN 21). V tehdy předložené novele chtěl, aby české soudy uznávaly rozhodnutí o osvojení dětí v cizině. Senát se ale v prosinci 2021 s touto úpravou neztotožnil a její další projednávání tak neumožnil. Deníku FORUM 24 nyní Láska řekl, že se současným návrhem skupiny senátorů nesouhlasí a bude proti němu „hlasitě vystupovat“.