Předseda senátu Miloš Vystrčil uvítal nedávno běloruskou disidentku Svjatlanu Cichanouskou jako prezidentku Běloruska. Právem, protože ona podle všeho zvítězila v prezidentských volbách v roce 2020, které tamní diktátor Alexandr Lukašenko nechal zfalšovat, aby se udržel u moci.
Je potřeba začít nazývat věci pravými jmény, v Bělorusku vládne zločinný režim, který vraždí, mučí a vězní lidi jenom proto, že hlásají jiné názory. Svoji teroristickou podstatu Minsk dokázal nedávným únosem civilního letadla a nezákonným zatčením opozičního novináře Romana Protaseviče. Paní Cichanouská to řekla jasně, Bělorusové čelí v současné době brutálnímu násilí srovnatelnému se stalinistickým represemi v třicátých letech minulého století.
Čelní představitelka běloruské opozice proto vyzvala k podpoře tamní občanské společnosti, nezávislých médií a umožnění mladým Bělorusům studovat v zahraničí, když doma kvůli svým politickým postojům nesmí.
Svjatlana Cichanouská také před českými senátory vyzvala k ustanovení mezinárodního soudního tribunálu. Jeho úkolem by bylo trestní stíhání tamního diktátora Lukašenka a všech, kteří mu v násilnostech sekundují. To je správná myšlenka, která by měla být brzy realizována.
Zločince porušující normy civilizovaných společností není možné nechat bez trestu. Je potřeba dát běloruským tyranům jasně najevo, že útisk lidí je nepřípustný. Samozřejmostí by měly být také razantní sankce proti nynější běloruské vládě. Ty by se měly týkat zablokování zahraničních kont všech stoupenců Lukašenka, nepovolení jejich vstupu na území států Evropské unie, zákazu obchodování s tamními státními či polostátními firmami a dalších. Měly by citelně bolet především přívržence běloruského vládce, a nikoliv obyčejné občany.
Rozhodně bychom neměli obětovat Bělorusko z nějakých rádoby pragmatických důvodů. My Češi s tím máme smutné zkušenosti z roku 1938, kdy nás Velká Británie a Francie předhodily nacistickému Německu kvůli tomu, aby byl zachráněn v Evropě mír. Takže mějme pro Bělorusy usilující o svobodu ve své vlasti pochopení.
Současný postoj českých politiků k Bělorusku je také prubířským kamenem jejich opravdového vztahu k demokracii. Není možné o sobě tvrdit, že jsem demokratem, a přitom podporovat totalitní síly s fašistickými metodami. Opravdoví demokraté proto stojí na straně běloruské opozice.
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS