Odbory ostře kritizují vládní konsolidační balíček a návrh změn penzí. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly míří proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům. Vedení nejsilnějšího odborového svazu KOVO podle svého předáka Romana Ďurča začíná prosazovat v podnicích vyhlášení stávkové pohotovosti a vyzývá k ní i ostatní svazy. To nenechal bez povšimnutí bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek, který si prý na případnou stávku odborářů vezme lístek do první řady.
„Skvělé. Celý svůj profesní život jsem se těšil na generální stávku odborových funkcionářů. Na to si vezmu lístek do první řady,“ glosoval na sociální síti bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Reagoval tak mimo jiné na tvrzení vedení nejsilnějšího odborového svazu KOVO, které podle svého předáka Romana Ďurča už ve čtvrtek rozhodlo, že začíná v podnicích prosazovat vyhlášení stávkové pohotovosti. Vyzývat k tomu bude i ostatní svazy. „Tato vláda nám nedává šanci. Opatření neřešila s odbory a zaměstnavateli, porušila pravidla sociálního dialogu,“ prohlásil odborář.
Kabinet Petra Fialy (ODS) zkritizoval také šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Neslyšeli jsme slovo o tom, jak vláda inflaci sníží, návrhy, které se přinášejí, inflaci zvýší,“ vzkázal. Přeřazení některých položek do nižší sazby daně z přidané hodnoty podle něj nepřinese snížení cen pro spotřebitele. „Tato ‚deforma‘ se řítí plnou parou proti zaměstnancům a proti důchodcům, naprosto jednoznačně,“ řekl odborový předák.
Odbory podle něj také nesouhlasí s návrhem, podle kterého by mělo být pro zaměstnance zavedeno nemocenské pojištění se sazbou 0,6 procenta. „V materiálu argumentují, že došlo ke snížení odvodů na nemocenské pojištění na straně zaměstnavatelů v souvislosti se zrušením karenční doby, ale navýšení teď nejde na stranu zaměstnavatelů, ale na stranu zaměstnanců,“ vysvětlil Středula. Podle ministerstva financí bude dopad na čistý příjem zaměstnance s hrubou mzdou 40 353 korun měsíčně 242 korun měsíčně.
Zrušení daňového zvýhodnění nepeněžních benefitů zaměstnancům podle předáka povede k tomu, že je zaměstnavatelé přestanou poskytovat.
Středula zároveň prohlásil, že vláda při přípravě důchodové reformy vychází z dat z roku 2018, do kterých se ještě nepromítly důsledky epidemie covidu-19 či přílivu běženců z Ukrajiny. Podle něj je navíc nesmysl uvažovat o tom, co bude za 30 let. „Ani před pěti lety jsme nevěděli, že přijde covid, že přijde migrační vlna. Z tohoto pohledu budou ještě velké debaty, jak bude systém penzí vypadat,“ dodal odborářský boss. Důchodová reforma má podle něj čas, na rozdíl od reformy daňové.