
Prezident NKÚ Miloslav Kala FOTO: www.nku.cz
FOTO: www.nku.cz

Babišovo ministerstvo má sice na starosti, ale zároveň porušuje české účetní předpisy. Díky Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) se nyní provalilo, že nikdo jiný v celé republice nedělá při oceňování a účtování dluhů i majetku tak obrovské chyby jako právě toto ministerstvo pod vedením Andreje Babiše (ANO). Nakonec tedy ani nevíme, jak vlastně dopadlo loňské hospodaření státu. Byly to ale vůbec chyby? Některé z nich vypadají jako jednoznačné falšování informací o skutečném stavu, jak si dále ukážeme. Je tedy NKÚ hrdinou naší doby?
Prezident NKÚ Miloslav Kala je známým bojovníkem proti lžím ministra financí Andreje Babiš (ANO), a tak mu je trnem v oku. Možná proto mu také Babiš blokoval stavbu budovy, kde by úřad sídlil (a mohl se tak přestěhovat z pronájmu). Podle Kaly tím Babiš omezoval nezávislost úřadu a jeho právo rozhodovat si o svém rozpočtu.
Kala kritizoval Babiše zejména v souvislosti s jeho lhaním kolem vlastnictví Farmy Čapí hnízdo, kde navíc Babišovy děti a bratr jeho přítelkyně ztratili všechny dokumenty, které by je možná mohly usvědčit.
Kala pak pro server HlídacíPes.org uvedl: „Slovo zneužití neumím použít, to bude předmětem vyšetřování. Důležité je ale to, že daňoví poplatníci Evropské unie a České republiky se složili na jakýsi luxusní hotel pro horních deset tisíc, kteří díky tomu nemusejí čekat ve frontě někde do zoo. Myslím, že už to samo o sobě svědčí o tom, že ta dotace nebyla správně využita, nepodpořila to, co podpořit měla, nějakou vznikající firmu.“ Zároveň Kala kritizoval i EET, protože podle něj „honíme čudly a velké ryby nám často unikají.“
Nyní NKÚ prověřoval Babišovo ministerstvo, konkrétně za rok 2015, a objevil nesrovnalosti v účetnictví ve výši těžko představitelných minimálně 240 miliard korun.
Babiš mimo jiné úplně „zapomněl“ vytvářet rezervu na odstraňování ekologických zátěží z komunistické éry. Od revoluce totiž probíhá snaha dát do pořádku místa zatížená chováním komunistů k životnímu prostředí. Lokality kontaminované ropnými produkty, pesticidy, těžkými kovy a dalšími hnusy nebezpečnými pro naše zdraví. Babišovým úkolem je zajistit projekty na úklid či vyčištění skládek, důlních oblastí, vojenských základen, různých průmyslových oblastí a podobně. Ministr si o této problematice rád povídá, ale jak je vidět, své sliby nemyslí moc vážně, když netvoří rezervy, které přitom povinně vytvořeny být měly. Stát se k likvidaci škod zavázal během privatizace, aby je nepřesouval na soukromé firmy.
Obdobně Babišovi účetní experti často „zapomněli“ snížit vykazovanou hodnotu znehodnoceného majetku. Už jen kvůli „zapomínání“ při tvorbě rezerv a při snižování hodnoty majetku se skutečnost liší od obrazu podávaného ministerstvem o desítky miliard korun.
Babišovi lidé navíc zjevně nechápou hloubku problému. Pokud jde o chybu, kdy měli podle NKÚ vykázat 83 miliard a místo toho vykázali 83 milionů, vůbec se k ní nevyjadřují. Stejně tak bagatelizují přesun 31 miliard dluhů do špatných položek. Zdůrazňují, že se tím pouze změnila struktura dluhu, nikoli jeho výše. Ve skutečnosti však byl u zhruba 20miliardové státem poskytnuté garance problém, že z účetnictví vůbec nebylo zřejmé, že byla garance poskytnuta. Účetnictví nemá přinášet pouze souhrnné informace o majetku a dluzích, nýbrž také informace o jednotlivých skupinách majetku i dluhů. Jinak by se všichni mohli vykašlat na sestavování rozvahy. Ministerstvo, které má na starosti tvorbu účetních předpisů, by to mohlo vědět.
FORUM 24 pro vás na zítřek připravuje podrobnosti o dalším možném falšování v účetnictví Babišova ministerstva v rámci uvedené celkové chyby ve výši minimálně 240 miliard korun.