Ruský rubl v posledních týdnech výrazně oslabil, v pondělí jeho kurz vůči americkému dolaru oslabil na 100 rublů za jeden dolar. Kreml na oslabování měny reagoval kritikou centrální banky, která je za to prý zodpovědná kvůli prosazování uvolněné měnové politiky. Banka ve snaze ochránit rubl už pět dnů nenakupuje cizí měny a zákaz nákupu bude trvat až do konce roku. Podle ekonomů se dá očekávat, že v Rusku bude následkem toho stoupat inflace.
Rubl prudce oslabil už na konci loňského února, hned po zahájení invaze. Loni v březnu dolar vystoupil až nad 120 rublů. V následujících měsících se ruská měna vzpamatovala a zpevnila na maximum za více než sedm let. Od konce loňského roku ale rubl vytrvale oslabuje.
Ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že obecně oslabení měny znamená také oslabení kupní síly dané země. „Když oslabuje měna, tak klesá kupní síla té země vůči ostatním zemím. Většinou to vede k inflaci, protože zdražuje dovážené zboží. Pozitivním efektem může být, že ta země se stává více konkurenceschopnou navenek. To znamená, že jejich zboží z pohledu zahraničí zlevňuje,“ vysvětlil s tím, že se v Rusku dá očekávat další růst inflace.
Nyní se inflace v Rusku pohybuje kolem čtyř procent. Za poslední tři měsíce pak v ročním srovnání a po sezonním přepočtu dosáhl podle centrální banky cenový růst v průměru 7,6 procenta. Podle ruského profesora ekonomie Igora Lipsice Rusko spěje k situaci, kdy se bude roční inflace v zemi pohybovat od 20 do 100 procent. Řekl to v rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja.
Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že pro Rusko oslabení rublu znamená hlavně dražší dovoz, který pocítí především tamní obyvatelé. „Bude se muset dávat více rublů za tu stejnou věc, protože má slabý kurz. To znamená, že z pohledu místních obyvatel se třeba nezvýší příjmy, ale na trhu se zvýší cenová hladina, dovoz zdraží. Je potřeba si uvědomit, že Rusko je taková světová benzínka, vyváží ropné produkty, plyn a další komodity, ale nic moc neumí vyrobit. Takže musí toho mnoho dovážet a veškerý ten dovoz zdraží a to samozřejmě bude výrazně zhoršovat ekonomickou situaci místních Rusů, kteří budou trpět vysokou inflací,“ řekl deníku FORUM 24.
Podle něj se dá očekávat, že kvůli oslabování rublu bude muset ruská centrální banka navýšit úrokové sazby, které mohou vystoupat až k 10 procentům. To bude dělat problémy dlužníkům.
Křeček také upozorňuje, že kvůli sankcím je ruský export omezen, proto „výhodu“ slabší měny nemůže země využít. „Potom to bude ovlivňovat i zahraniční obchod. Za normální situace by to podpořilo ruský export, ale ten je sankcemi hodně omezen. Takže tu výhodu, kterou přináší slabší měna, nevyužijí, nebo jen částečně do těch zemí, kam ještě mohou exportovat,“ vysvětlil.
Dodal, že ruská ekonomika se dostává do velkého deficitu a bude se muset provádět mnoho výrazných škrtů v rozpočtu. „Je to situace, která zase zhoršuje ruskou pozici. Nutno podotknout, že Rusové mají zakázáno převádět rubl do cizích měn. Mnozí se snaží si ukládat peníze v zahraničí. Může to tedy vést i ke zhoršení důvěry v ruskou měnu,“ řekl.