Stalo se, co už nikoho nemohlo překvapit. Robert Šlachta kývl na nabídku ministerstva financí pracovat pro celní správu. Tím se definitivně završuje politizace sporu o policejní reorganizaci Babišovým hnutím ANO. Kuloárové zprávy o souznění obou aktérů dostávají jasné a oficiální kontury, přičemž předvádějí nedůstojnou hru s veřejností.
Bývalý ředitel ÚOOZ oznámil, že přijal „nabídku celní správy“ a od září nastoupí na nově vytvořenou pozici náměstka pro pátrání. Jak potvrdila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová: „Zatím bude funkcí pověřen. Pokud by chtěl na té pozici zůstat, bude se muset přihlásit do výběrového řízení a projít jím.“ Podle ní bude Šlachta vykonávat téměř stejnou pozici jako v ÚOOZ, i když nebude mít tak široké kompetence, jako mají policisté.
[ctete]67993[/ctete]
Babiš: „Zeptám se na celní správě“
Tento vývoj se dal očekávat minimálně od poloviny července. Tehdy deník Právo (16. 7. 2016) položil ministrovi financí otázku, zda Šlachtovi nabídne nějaké místo třeba v celní správě, pokud jej pořád tak chválí, že je „jediný ostrůvek nezávislosti v policii“. V té době už bylo jasné, že rezort vnitra žádnou nabídku neučiní, což nebylo po Šlachtových útocích na vedení policie nijak nepochopitelné.
„Končíme výběrové řízení na šéfa celní správy. Pokud ho vnitro ani pan premiér nikde neumístí, tak se mohu zeptat na celní správě, jestli ho nepotřebují,“ odvětil Babiš. Jak pravil, tak učinil.
Jen opravdu těžko si lze představit, že by náměstkyně Schillerová nebo nový generální ředitel celní správy Milan Poulíček vstoupili na tenký politický led a sami od sebe oslovili s pracovní nabídkou kontroverzního plukovníka, kvůli kterému už podruhé málem padla vláda, a který obviňuje vedení policie ze závažných zločinů.
„Nyní vytváříme na celní správě silný pátrací tým, tak se už víceméně nabízí, že by plukovník Šlachta mohl díky svým odborným zkušenostem, znalostem a praxi tento tým posílit. Měla jsem s ním a představiteli generálního ředitelství schůzku a dostal konkrétní nabídku,“ přiznala Schillerová už 3. srpna.
Další lživé výmysly?
Proto je nemístné, když se dnes Andrej Babiš tváří, že s oslovením Šlachty pracovat v jeho rezortu nemá nic společného. „Důrazně odmítám, že by šlo o jakoukoli návaznost na mě. Jsou to další lživé výmysly těch, kteří si jen přejí, aby se přestala v této zemi potírat korupce,“ ohradil se vůči kritice jejich nadstandardního propojení. Nové místo prý nevnímá jako nabídku od ministra financí, ale od celní správy, „aby využila jeho zkušeností“.
Šéf hnutí ANO byl už mnohokrát přistižen, že ohýbá realitu. To je i tento případ. Jeho osobní angažmá v této věci je velmi průzračné, protože na střetu o „nezávislou“ policii, který tímto posunem sklouzává do karikující roviny, postavil svoji volební kampaň.
Stejně licoměrně reaguje samotný Šlachta. Ačkoli ještě před měsícem tvrdil, že by nikdy pro žádného oligarchu nepracoval, dnes prohlašuje, že „to není nabídka od Babiše. Je to od celníků a samozřejmě od paní náměstkyně“. Tvářit se, že tento úřad s oligarchou nemá nic společného, a že neexistuje hrozba jeho potenciálního konfliktu zájmů i v této oblasti, je nemyslitelné. Proto se nelze zbavit přesvědčení, že oba pánové hrají před veřejností až naivně nedůstojné divadlo.
Šlachta: „Postarám se o lidi z ÚOOZ“
Za hranou jsou i další peripetie této inscenace, kterou je nutné nadále brát s největší vážností. Jak si lze racionálně vysvětlit, že se Šlachta ještě neujal své funkce, a už nabízí další trafiky svým spolupracovníkům? Jak píše spřízněný server Aktuálně.cz, pod celní správou by se mohl začít formovat nový tým složený z bývalých členů ÚOOZ.
„Lidé, kteří odcházejí nebo odešli, byli kvalitní a budu se o ně maximálně snažit postarat ve svém novém působišti,“ prohlásil Šlachta, který bude postem náměstka – jak výše uvedla Schillerová – zatím jen pověřen. Už se ve svém novém působišti evidentně zabydluje, ale jak může vědět, že uspěje v následném výběrovém řízení, které je podmínkou pro výkon této funkce?
Tady by měla zbystřit pozornost nejen policie, ale i státní zastupitelství v čele s Ivo Ištvanem, který se na kriminalizaci „trafik“ ve státní správě specializuje. Nehrozí, že už je rozhodnuto předem, a výběrové řízení na pozici náměstka pro pátrání bude jen formální? Jaká budou jeho kritéria, aby nevzniklo podezření, že je šito na míru jednomu zájemci, který byl navíc osobně osloven přímo ministerstvem?
Už jen málokteří komentátoři mohou po této mezihře spatřovat v bitvě o „nezávislou policii“ boj „dobra“ se „zlem“. Dokonce i Lidové noviny v jednom ze svých nedávných ojedinělých sloupků (19. 7. 2016) připustily, že „jestli nakonec Robert Šlachta kývne Andreji Babišovi na místo u celníků, podezření ze zpolitizovanosti policejní reorganizace přestane být pocitem.“ Ovšem nedá se vyloučit, že šéfredaktor Ištván Léko ještě vše uvede na pravou míru. Zatím je však zaneprázdněn dalším masivním únikem ze živého spisu ve věci policejního prezidenta Tuhého, s postranním cílem mediálně odclonit nástup Šlachty k Babišovi.
Co bude následovat?
Pokračovat bude nenormální stav, kdy jsou dvě bezpečnostní složky státu ve vážném až osobním sporu. Kdy vysoký představitel dnes už celní správy spadající pod ministra financí kriminalizuje vedení Policie ČR a usiluje tak o její rozval a paralýzu.
Pokračovat bude spor o přetahování kompetencí ve vyšetřování, který byl jedním z hlavních spouštěčů policejní krize, a vyřešit ji měl vznik nové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Tentokrát už nebude probíhat uvnitř policie, ale mezi policií a celní správou, která chce pod novým vedením uzmout co nejvíce pravomocí. Tak, aby se přinejmenším vyrovnaly pravomocem Policie ČR.
Dnes je situace taková, že celníkům se od 1. srpna rozšířily kompetence ohledně prověřování trestních oznámení u DPH. Doposud mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží, nově mohou řešit celý tuzemský trh. A ministr financí už avizoval, že podpoří záměr nového ředitele celní správy Poulíčka, který bude usilovat o změnu trestního řádu tak, aby celníci mohli daňové trestné činy nejen prošetřovat, ale i sdělovat obvinění a dokončovat celé trestní řízení. Doposud tyto případy musejí předávat policii.
Babišova paralelní policie
Prosadit tento záměr bude zřejmě obtížné, protože Babišova snaha vytvořit paralelní policii se všemi kompetencemi v rezortu financí je až příliš průhledná. Už takhle má šéf hnutí ANO k dispozici kromě celní správy mocné finanční úřady a obávaný Finanční analytický útvar s mimořádnými pravomocemi.
Proto přichází ministr vnitra Chovanec s návrhem zřídit finanční policii, která by se rovněž měla specializovat na daňovou kriminalitu. Je protiváhou Babišových pokusů o další expanzi jeho bezpečnostní divize ve státní správě, tentokrát už oficiálně zastřešených osobou Šlachty, které až příliš zavánějí účelovostí a nekoncepčností.
Také je charakteristické, že záměr rozšířit kompetence celní správy podporuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou se Šlachtou pojí nadstandardní vazby. Je proto otázkou, zda mají tyto návrhy šanci projít už jen proto, že se do nich promítá pokračující boj o moc nad bezpečnostními složkami.
Málokdy máte nabito
Šlachta v Interview ČT24 (3. 8. 2016) v souvislosti s dosavadními nepřesvědčivými výsledky bombastické razie na Úřadu vlády sám přiznal: „Víte, když jdete do určitě fáze realizace, tak málokdy můžete říct, jestli máte nabito nebo nemáte.“ Zároveň uvedl, že přitom učinil řadu chyb, ale nechá si je pro sebe.
Je tedy otázkou, jaké „zkušenosti“, o kterých hovořil ministr Babiš, Šlachta ve svém novém působišti předá. Jeho schopnost dotahovat spektakulární policejní „realizace“ za účasti televizních kamer do adekvátně úspěšného konce totiž velmi zaostává za jeho mediální pověstí. To však neznamená, že propojení obou mužů není naprostou anomálií, a paradoxně je hrozbou pro skutečně nezávislé vyšetřování.
Je tragikomické, že se plukovník Šlachta tváří, že o tomto propojení a využívání jeho kauzy v politickém boji hnutí ANO nic neví. To je asi tak stejně přesvědčivé, jako údajně nevědomá spolupráce agenta Bureše se Státní bezpečností.
[ctete]69908[/ctete]