Bývalý náměstek a šéf odboru pátrání celní správy Robert Šlachta lhal při svém vystoupení před parlamentní kontrolní komisí. Snažil se zakrýt, že při vyšetřování kauzy pašovaných cigaret nechal nasadit specializovanou vojenskou jednotku na pořizování odposlechů, což odporuje zákonu. Zprávu o tom přinesl server Česká justice.
Bývalého velitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu, který se neblaze proslavil komediálním zásahem na Úřadu vlády v roce 2013, jenž vedl k nástupu Babišova režimu, pozvala vypovídat Stálá komise pro kontrolu činnosti odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí. Šlachta potvrdil spolupráci s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil při odhalování trestné činnosti, ale celou věc bagatelizoval tím, že tato technicky výjimečně vybavená jednotka ve vilové čtvrti v Havířově prováděla pouze instalaci techniky, zatímco sledování pak měli provádět Šlachtovi podřízení z celní správy.
Z nepravdivého informování poslanců ale Šlachtu usvědčil jeho podřízený Pavel Litavec, který vypovídal jako svědek u Krajského soudu v Brně v kauze pašovaných cigaret. Litavec uvedl, že vojenská jednotka prováděla sledování a předala o tom celníkům čtyřstránkovou svodku. Ta měla být ovšem podle reportéra České justice ze spisu vytažena.
Součinnost mezi jednotlivými ozbrojenými složkami státu přesně upravuje zákon, přičemž vojenským jednotkám armády zákon nedovoluje účast na sledování osob. Šlachta přesto o tuto součinnost žádal a armádní jednotka vedla svoji akci jako pouhé cvičení. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) případ závažného zneužití armádní jednotky prošetřila a navrhla paradoxně kázeňsky potrestat jen vojáky, kteří byli ke sledování celní správou zneužiti.
Server Česká justice má k dispozici kopii děkovného dopisu, který zaslal Robert Šlachta náčelníkovi Generálního štábu Armády České republiky Aleši Opatovi 15. 7. 2018. Šlachta mu děkuje za skvělou součinnost s 601. skupinou speciálních sil a výslovně se raduje z toho, že armáda nasadila operativní techniku a tím napomohla k rozkrytí závažné trestné činnosti. Armádu zastoupenou generálem Opatou chválí doslova těmito slovy: „… přičemž Vámi prováděnými operativními úkony dochází k řádnému objasnění skutkově náročné trestné činnosti.“
Robert Šlachta tímto dopisem usvědčil sám sebe z ignorování zákonných předpisů, a navíc armádu pochválil za něco, co nesmí v civilní sféře provádět. Objasnění trestné činnosti totiž nebylo ani trochu „řádné“.