Kontroverzní bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta ve čtvrtek oficiálně odešel od policie. Pro Českou televizi ale uvedl, že chce zůstat ve státních službách. Podle některých informací by mohl zamířit do celní správy, uvedla televize. Konkrétní nabídka prý ale zatím na stole není.
Celní správa je sice ze zákona rovněž ozbrojeným bezpečnostním sborem, avšak je podřízena ministerstvu financí, nikoli resortu vnitra jako policie. Šlachta by se tak stal podřízeným svého velkého ochránce, vicepremiéra, ministra financí a oligarchy Andreje Babiše, jehož média dlouhodobě disponují řízenými a nezákonnými úniky informací z vybraných policejních spisů vedených právě Šlachtovým ÚOOZ. Tyto informace, často dále redakcemi deníků MF DNES a Lidové noviny překrucované a dezinterpretované, se týkají zejména případů, na nichž má Andrej Babiš či jeho koncern Agrofert nějaký politický nebo obchodní zájem.
[ctete]65987[/ctete]
Bývalý šéf ÚOOZ už odjel z Prahy na Moravu, odkud pochází. „Věci mám odevzdané, takže už jsem doma. Je to pocit lítosti, pocit naštvání na vedení policejního prezidia. Je to odpovědnost lidí, kteří nesmyslnou reorganizaci (policie) spustili,“ nechal se Šlachta slyšet ve zprávě spřáteleného redaktora Jiřího Hynka. Také Hynek ve svých reportážích pravidelně zveřejňuje informace ze spisů ÚOOZ, především detaily z policejních odposlechů, které má exkluzivně a nezákonně k dispozici od útvaru vedeného Robertem Šlachtou.
Ten rezignoval na své místo s čele ÚOOZ, protože nesouhlasí s plánovou reorganizací policie, při které se sloučí protikorupční a protimafiánský útvar do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Reorganizace policie vyvolala v uplynulých týdnech ostrý spor mezi vládní ČSSD a hnutím ANO. Reorganizaci podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům Babišova ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Nakonec byl ale Andrej Babiš nucen se skřípěním zubů ustoupit, když se ukázalo, že koaliční smlouva porušena nebyla a reorganizace policie je plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra.
[ctete]66328[/ctete]
Spolu se Šlachtou končí i jeho náměstek Stanislav Růžička. Na ÚOOZ podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové nedochází s jejich odchodem k žádným zásadním změnám: „Útvar už několik týdnů vede jeho dosavadní náměstek Milan Komárek.“
Národní centrála proti organizovanému zločinu by měla vzniknout 1. srpna. Policejní prezidium původní termín o měsíc posunulo. Policejní reorganizaci by měla už příští týden začít prověřovat sněmovní vyšetřovací komise. Každá ve sněmovně zastoupená strana v ní má po jednom zástupci. Zasednou v ní poslanci Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Zdeněk Ondráček (KSČM), Daniel Korte (TOP 09), Pavel Blažek (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Martin Lank (Úsvit).
„Komise by měla vnést světlo do dohadů a nařčení mezi jednotlivými policisty,“ doufá Dolejš. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z Babišova hnutí ANO má ale na věc nadále opačný názor. „Cílem komise je, aby se věci někam uklidily a veřejnost se nic nedozvěděla,“ tvrdí Pelikán.
[ctete]66151[/ctete]
Na šéfa vyšetřovací komise kandidují tři opoziční poslanci, a to někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, bývalý příslušník pohotovostního pluku komunistického Sboru národní bezpečnosti Zdeněk Ondráček z KSČM a Martin Lank z Úsvitu. O předsedovi rozhodnou v pátek tajným hlasováním poslanci. Škoda, že se nedozvíme, komu dají svůj hlas babišisté. Z aritmetiky rozložení sil ve sněmovně to ovšem stejně vyplyne a jméno komunisty Ondráčka se v té souvislosti přímo nabízí. Ten totiž jako jediný ze zmíněných uchazečů sdílí postoj Andreje Babiše.