Nejvyšší soud označil za nezákonné odposlechy v kauze Jany Nečasové, uvedla Česká televize. Nepoužitelné jsou další odposlechy z kauz, které spustil zásah Šlachtova ÚOOZ na Úřadu vlády v červnu roku 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase. Co to bude v praxi znamenat?
Je čas si říct, co bude velmi pravděpodobně následovat. Obhájci Jany Nečasové stáhnou dovolání, kterým se bránila proti podmínce v kauze údajného zneužití vojenských zpravodajců, a podají žádost o obnovu řízení. Vzhledem k tomu, že se nezákonností odposlechů objevily nové skutečnosti, měla by být obnova povolena.
Pak bude na státním zástupci, aby posoudil, zda kromě odposlechů má nějaké jiné důkazy (zde si dovolíme lehce zapochybovat), a vystavěl na nich obžalobu. V opačném případě by měl buď sám zastavit stíhání, nebo to udělá soud.
V rovině policejní očekáváme zastřelení se před nastoupenou jednotkou nebo aspoň strhání plukovnických výložek.
V politické rovině je situace obtížná. Je všeobecně známo, jak silně kauza přispěla ke změně politických poměrů v zemi. Někteří lidé dodnes hovoří o prokurátorském puči a s jistou nadsázkou se tomuto příměru dá rozumět. Se stejnou nadsázkou se nabízí anulování voleb v roce 2013 a 2017, což je samozřejmě fikce. Co je ovšem potřeba zdůraznit, Jana Nečasová je nejspíš nevinná, neboť o její vině rozhodly soudy na základě nezákonných důkazů. Tak to v právním státě chodí.
HlídacíPes.org při svém mapování úbytku občanských svobod v posledních pěti letech opakovaně upozornil na problematické odposlechy v řadě kauz včetně této. Nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu je de facto krok proti takzvanému velrybaření – tedy metodě, kdy jsou odposlechy povoleny na jinou trestnou činnost, než pro kterou je nakonec podána obžaloba. Vedlejším mechanismem jsou pak pokusy používat pořízené odposlechy napříč kauzami, pořídíme v jedné, použijeme v jiné – i proti tomu se již soudy, i když s mnohaletým zpožděním, začínají vymezovat.
U nynějšího nálezu Nejvyššího soudu se nabízí klíčová otázka: Proč tak pozdě? Jak je možné, že nezákonnost odposlechů nevyšla najevo už během hlavních líčení? Sedm let je dlouhá doba, což nejlépe ilustruje stav české politiky a to, kam se i s přispěním nezákonně vedených kauz posunula.
Odposlechy v kauze Nagyová byly časovanou bombou, která dřív nebo později musela vybuchnout.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.