Parlamentní komise ke kauze OKD hledá zkušeného vyšetřovatele. Mezi navrhovanými policisty, ze kterých bude vybírat, padlo i jméno bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty, prosazovaného hnutím ANO. Z jejich pohledu nejde o nic jiného než o odvetu za policejní reorganizaci, která skončila Šlachtovým a Babišovým fiaskem.
[ctete postid=“196320″ title=“Kauza OKD je fiaskem pražských vrchních státních zástupců a Babišovy kampaně“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/04/OKD-Důl-Darkov-385×230.jpg“ excerpt=“Obvodní soud pro Prahu 2 vynesl rozsudek ve sledované kauze privatizace OKD a “ permalink=“http://forum24.cz/kauza-okd-je-fiaskem-prazskych-vrchnich-statnich-zastupcu-a-babisovy-kampane/“]196320[/ctete]
Sněmovní vyšetřovací komise k OKD, jejíž vznik prosadili Piráti, má od samého počátku našlápnuto k nevěrohodné frašce. Její členové budou vybírat vyšetřovatele, který by jí měl pomoci s organizací a vedením výslechů předvolaných svědků, kterých jsou zatím bezmála tři desítky.
Hrozí politizace kauzy
O hrozící politizaci kauzy svědčí samotná skutečnost, že o vyšetřujícím policistovi nerozhoduje vedení úřadu Poslanecké sněmovny v čele s jejím kancléřem, jak bývá v podobných případech obvyklé, ale samotná komise. Nominace Roberta Šlachty, kterému Andrej Babiš po odchodu z policie na protest proti policejní reformě zajistil místo náměstka ředitele Celní správy, radikálně snižuje objektivitu takového vyšetřování.
Neudržitelnou situaci si uvědomuje i předseda komise Lukáš Černohorský z Pirátské strany, který přiznal, že Šlachtu navrhl poslanec hnutí ANO Josef Hájek. „Určitě by se pak stěžejně řešil pan Šlachta, ne celá kauza. To je věc, která mě trápí. Já jsem o tom s kolegou Hájkem mluvil a on ho navrhuje jakožto vyšetřovatele. Já jsem spíše chtěl policistu, který je v aktivní službě. Od ministerstva vnitra mám už seznam jmen, ale přišel i tento protinávrh. Finální rozhodnutí bude v rukou celé komise,“ uvedl Černohorský.
Josef Hájek se ve sněmovně proslavil svéráznou obhajobou komunistické „mlátičky“ Zdeňka Ondráčka při volbě do čela komise pro kontrolu GIBS (mj. „nevážím si těch, kteří dnes, kdy už žijeme v jiném společenském zřízení, kritizují tu dobu“, mínil tím normalizaci). Potvrdil, že bývalého ředitele útvaru, který opakovaně posloužil zájmům hnutí ANO, podpoří. „Z mého pohledu má pan Šlachta jako bývalý ředitel ÚOOZ dostatek zkušeností pro vedení vyšetřování,“ objasnil Hájek.
Zasahování do nezávislého vyšetřování
Členové komise mají prověřit privatizaci OKD, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Chtějí také prověřit plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z té doby (převod 44 tisíc bytů nájemníkům), příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů.
Samotné zřízení vyšetřovací komise je ovšem problematické a lze je bezesporu považovat za politické zasahování do nezávislého vyšetřování. V současné době totiž kvůli privatizaci OKD probíhá soudní řízení, a padl už i zatím nepravomocný rozsudek.
Z tohoto důvodu není příliš jasné, proč si Piráti vybrali zrovna tuto kauzu, a pokud chtějí vyšetřovat, proč nikoli například druhou privatizaci Unipetrolu, v níž se přímo angažoval majitel Agrofertu. Podle polské prokuratury ji provázelo podezření z obří korupce, přičemž v éře Stanislava Grosse nebyl problém tuto záležitost zamést pod koberec.
Nechce se ani věřit, že by byli Piráti natolik naivní, aby si neuvědomovali, že tím poslouží hlavně zájmům Andreje Babiše, který se v kauze OKD jako ministr financí přímo angažoval, a prezidenta Miloše Zemana, který si stále potřebuje vyřizovat účty s křídlem ČSSD, jež mu není nakloněno. Předseda komise Černohorský dokonce začátkem května navštívil Hrad, kde kauzu OKD s konzultoval s prezidentem, kterému – na rozdíl od Čapího hnízda – leží hluboko v žaludku.
Jak by se asi tvářil Andrej Babiš, kdyby někdo vzhledem k hrozícím průtahům či dokonce možnému zastavení analogicky navrhl vyšetřovací komisi právě k Čapímu hnízdu? Nejspíš by navrhovatele označil za součást mafie, která ho chce dostat z politiky.
Zprošťující rozsudek
Jaký je momentální stav soudního řízení? Hlavní líčení ve věci privatizace 46procentního podílu těžební společnosti OKD bylo zahájeno před dvěma a půl lety. Celá transakce proběhla v září 2004, kdy vláda Stanislava Grosse na návrh tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky prodala Ostravsko-karvinské doly společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.
Vyšetřovatelé považují tento obchod za podhodnocený, přičemž Vrchní státní zastupitelství v Praze vyčíslilo škodu státu na 5,7 miliardy korun. Obžalováni byli tři lidé. Soudní znalec Rudolf Doucha, který zhotovil posudek, na jehož základě se podíl OKD prodával, a dva bývalí náměstci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří připravili smlouvu.
Politický náboj kauza dostala ve chvíli, kdy se ministerstvo financí pod Babišovým vedením přihlásilo o plnou náhradu škody. Obvodní soud pro Prahu 2 však počátkem května vynesl rozsudek a zprostil viny všechny tři obžalované. Prvoinstanční řízení tak skončilo blamáží státních zástupců, jejichž práci soudkyně Fialová podrobila drtivé kritice.
Revanš za policejní reformu
Jelikož Andrej Babiš a jeho média kauzu OKD často používali jako klacek na ČSSD, lze práci vyšetřovací komise považovat za pokračování této kampaně (nehledě na dosud nevyloučenou trestní podstatu a další problémy kolem privatizace), paradoxně v době, kdy se složitě formuje vládní koalice ANO s ČSSD.
[ctete postid=“98454″ title=“Závěry vyšetřovací komise? Fiasko Šlachty, Ištvana a Babiše“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/10/Komárek-Šlachta-385×230.jpeg“ excerpt=“Parlamentní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci schválila závěrečnou “ permalink=“http://forum24.cz/zavery-vysetrovaci-komise-fiasko-slachty-istvana-a-babise/“]98454[/ctete]
Pokud bude vyšetřovatelem komise určen Robert Šlachta, posílí v celé kauze ještě jiný rozměr. Loni v lednu ukončila práci parlamentní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci. Jednomyslně schválila závěrečnou zprávu, kterou potom odhlasovala sněmovna. Nepodařilo se prokázat nezákonné a účelové jednání autorů policejní reformy, avizované jejími odpůrci, zejména z řad bývalého Šlachtova útvaru, špiček státního zastupitelství a hnutí ANO.
Komise naopak zjistila závažná pochybení a podezření z porušení zákona na straně kritiků změn v policii, zejména z nezákonného vynášení informací z vyšetřování v podání Ištvanových olomouckých žalobců a bývalých Šlachtových detektivů v čele s Jiřím Komárkem.
Jak jinak brát případnou účast Roberta Šlachty v komisi, která by vyslýchala i představitele ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou, než jako odvetu a jistou satisfakci za prohru v tomto politickém střetu?