Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta důrazně odmítá propojení s Andrejem Babišem. Nikdy prý nebyl „ničí“. Totéž tvrdí i sám Babiš, který Šlachtu považuje za jediného poctivého a skutečně nezávislého policistu. Jak si potom vysvětlit, že hnutí ANO na podpoře tohoto „nezávislého“ policisty zcela otevřeně postavilo kampaň před podzimními volbami?
Spor o policejní reorganizaci na chvíli utichl, to ale neznamená, že nepropukne znovu a s plnou silou. 8. října se konají krajské a senátní volby, které poslouží jako barometr voličských nálad před volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce. I když z nich nelze jednoznačně předjímat výsledek parlamentního klání vzhledem k nižší volební účasti a proměnlivému vývoji, mohou naznačit trendy a otřást pozicemi jednotlivých aktérů.
[ctete]67013[/ctete]
Babišovi zachutnala moc
Šlachtagate, cíleně spuštěná Lidovými novinami, skončila Babišovou dílčí porážkou. Na jedné straně farizejsky tvrdí, že funkce ministra je jeho profesní „dno“, ale ve skutečnosti mu natolik zachutnala moc, že se jí nehodlá vzdát ani v tak napjaté situaci, jako je ohrožení jeho klíčového spojence v policii. Babiš ho cynicky hodil přes palubu, když nedokázal naplnit hrozby o odchodu z vlády. To však neznamená, že jeho mediálně udržovanou aureolu nevyužije v dalším politickém provozu.
Šlachta s Babišem mohou tisíckrát opakovat, že k sobě nikdy neměli blízko, když se současně množí důkazy o jejich společných zájmech a postupech. Naposledy v poziční hře o nového ředitele BIS poté, co Jiří Lang po třinácti letech oznámil odchod z funkce.
Jak uvedly Lidové noviny (14. 7. 2016), pokusil se Babiš policejní celebritu propašovat za Langova nástupce. Tento nápad však narazil na nezájem lidovců, jejichž vedení na „akci Šlachta příliš neslyšelo“. Zároveň tato aktivita akcelerovala postup premiéra Sobotky, který do této funkce navrhl nekonfliktního nástupce zevnitř zpravodajské služby Michala Koudelku.
Kdo likviduje „nezávislost“ policie
Poté, co nevyšel tah vyslechnout Roberta Šlachtu a Ivo Ištvana na půdě parlamentu, rozhodl se Babiš téma zužitkovat přímo v předvolební kampani. Začátkem července vylepilo ANO po celé republice 750 billboardů, kde modifikovalo svoji původně pozitivní kampaň „Chceme lepší Česko“. Ačkoli v ní nikoho nejmenuje, její smysl je zřejmý.
„ČSSD nám nabila. Můžeme tvrdit, že nebojuje proti korupci, ale aktivně ji podporuje. Pan Chovanec vyhrál, ale v předvolební kampani uvidí, že to bylo Pyrrhovo vítězství,“ pravil Babiš už koncem června. Účinek kampaně lze těžko předvídat, protože tím na druhou stranu dokazuje, že jeho zájem na setrvání Šlachty měl ryze pragmatické důvody, protože se dříve angažoval v kauzách, které v konečném důsledku vyhovovaly jeho politickým i ekonomickým zájmům. Zároveň jsou hesla kampaně po tříletých zkušenostech s působením ANO v politice dvojsečná.
U hesla „Zasloužíme si lepší Česko. Bez politiků, co likvidují nezávislou policii“ může být poté, co se majitel Agrofertu tak okatě a vehementně za Šlachtu postavil, zaměněno slovo „nezávislou“ za „Babišovu“.
Kdo koho řídil
Heslo „Zasloužíme si lepší Česko. Bez politiků řízených mafiány“ může s mírnou nadsázkou evokovat nedávné vzpomínky na doby, kdy majitel Agrofertu „řídil“ některé politiky v čele s premiérem Grossem. Rovněž jeho klientelistické aktivity v dobách, kdy se účastnil privatizace Unipetrolu, nebo kdy v parlamentu úspěšně lobboval na zvýhodnění biopaliv, dodnes vyvolávají otazníky, jak tyto poslance motivoval. Dobrým slovem?
Mimochodem, některé ekonomické skupiny jsou v médiích označovány za mafiánské, a jiné ekonomické skupiny, které se rovněž pokoušejí vycucat maximum z veřejných i evropských peněz (a za tím účelem obsazují státní správu svými lidmi) jsou považovány za transparentní, bránící všem nepravostem. Rozdíl mezi nimi spočívá jen v tom, že ty druhé dnes mají zastoupení přímo ve vládě a inkasují ze státní kasy mnohonásobně víc.
Kdo (ne)bojuje proti korupci
Nejkřiklavější je třetí volební heslo „Nepřestaneme bojovat proti korupci. I když se kluci hodně snaží“. Volební stratégové hnutí ANO přitom za přispění nemalé části médií pracují s „oknem“ minimálně části veřejnosti.
Zatímco Babiš „nepřestává bojovat proti korupci“, vrší se kolem jeho osoby a hnutí ANO stále více podezření z porušení zákona. A nejde přitom jen o notoricky známé Čapí hnízdo, které minimálně načas vedlo k odstupu i dosavadní spojence v protikorupčních iniciativách. Kauz je mnohem víc.
Bývalý hlavní manažer ANO a ředitel hospodářského odboru na ministerstvu pro místní rozvoj Vladislav Koval byl pravomocně odsouzen za vyžadování úplatku od rezortního dodavatele.
K soudu směřuje Babišova společnost Agrotec, jejíž manažeři jsou podezřelí z manipulování veřejných zakázek pro Českou poštu, V době, kdy firmu řídila Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek.
Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje podezření ze skrytého lobbingu manažerů Agrofertu v jeho prospěch. V rozporu s doporučením Evropské komise měli ve státní správě prosadit desítky miliard korun z evropských fondů navíc pro velký chemický průmysl.
Ministr financí čelí trestnímu oznámení, které ho viní z bankovních manipulací, jichž se měl už ve své funkci dopouštět ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami.
Policie vyšetřuje i okolnosti výběrového řízení monitorovacího systému, nezbytného pro čerpání 650 miliard korun z eurofondů. Audit následně odvolaného náměstka ministra financí Wagenknechta zjistil vážné nesrovnalosti, za které by nesl odpovědnost současný Babišův státní tajemník a tehdejší předseda výběrové komise Jan Sixta.
Švédští interní auditoři zjistili, že v době, kdy byl ředitelem české pobočky firmy Skanska současný ministr dopravy Dan Ťok, vyvedla společnost 100 milionů korun do firmy spolupracující na dostavbě silnice R7. Peníze měly jít na úplatky, což jsou u soudu ochotny doložit dva vysoce postavené zdroje ze Skansky. Podle tehdy zveřejněných zpráv obvinění, zcela bez zájmu médií, prošetřuje švédská i česká policie.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl o nevydání agentů Hizballáhu Fajáda a Marabího do USA, ačkoli o tom rozhodl soud. Podle kritiků tím porušil evropské i tuzemské právo a vyměnil oba agenty za pětici českých občanů, kteří se za záhadných okolností vydali do Libanonu, možná s korupčním pozadím. Fajád, který je dnes mimochodem už na svobodě, měl policii vypovědět, že poskytl úplatek příslušníkovi Vojenského zpravodajství.
Existují tedy podezření, že se snaží „kluci“ i v rezortech spojených s hnutím ANO.
Jančura a Rekonstrukce státu znovu s Babišem
V prošlachtovském duchu rozjel kampaň na desítkách svých autobusů i Radim Jančura z Janečkova Nadačního fondu proti korupci, který v této věci našel s Babišem společnou řeč. Podobně jako on označil změny v policii za dílo mafie.
Se svou troškou do Babišova mlýna přispěchala i Janečkovým fondem a samotným Jančurou placená Rekonstrukce státu, pochvalující si spolupráci s hnutím ANO. „Shodou okolností“ před volbami vylepila billboardy, kritizující zejména představitele sociální demokracie a lidovců ze změkčování protikorupčních zákonů.
Cílené úniky z komise?
Do kampaně lze jistě integrálně zapojit i potenciální úniky z parlamentní vyšetřovací komise ustanovené kvůli situaci v policii, která 28. července začne s výslechy zatím třinácti předvolaných. Ačkoli bude její jednání probíhat v neveřejném režimu kvůli utajovaným skutečnostem, lze předpokládat, že zejména probabišovská média, kam už lze zařadit i Český rozhlas, budou nažhavena na vybrané exkluzivní informace.
Nejrizikovější jsou pochopitelně výpovědi Šlachty, jeho kolegy Komárka z ostravské expozitury ÚOOZ, který nařknul policejního prezidenta z brutálního úniku informací, a olomouckého žalobce Ištvana, který za policejní reorganizací spatřuje několik let staré spiknutí kmotrů.
Co naopak bude vhodné před volbami zastřít? Neblahý a rozkladný vliv konkurenční války obou speciálních útvarů, kdy místo spolupráce šel jeden po krku druhému, na situaci uvnitř policie. Dále jistě podezření z nezákonných postupů nejen ÚOOZ, ale i olomouckého vrchního státního zastupitelství, v některých citlivých kauzách.
O to silněji bude pravděpodobně minimálně až do voleb zaznívat karta Šlachtovy heroizace a veškeré argumenty, které lze v kampani hnutí ANO využít na zpochybnění postupů jeho oponentů nejen uvnitř policie. Šlachtagate se tak stává její stěžejní součástí.
[ctete]64073[/ctete]