Vyšetřování parlamentní komise dospělo k nečekanému obratu. Ukazuje se, že vše může být jinak, než šíří média napojená na policisty a státní zástupce, napadající policejní reorganizaci. Hlavním trumfem této neformální koalice je mobil z okolí policejního prezidenta Tuhého, ze kterého měly údajně unikat informace ze spisů. Celá kauza ale směřuje k blamáži.
[ctete]71082[/ctete]
Komárkova obvinění se nepotvrdila
15. září se sněmovní komise, která vyšetřuje pozadí organizačních změn v policii, odhodlala k výraznému kroku, vyvolanému okolnostmi. Vydala tiskové prohlášení schválené všemi hlasy, a to se dvěma body.
Jednak konstatuje, že komisi nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující mediální obvinění bývalého detektiva ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka vůči konkrétním osobám a institucím. Jeho tvrzení zveřejněná v médiích nejsou průkazná.
Za druhé se ohrazuje vůči tvrzením, že zdroj informací uváděný v některých sdělovacích prostředcích pochází z prostředí komise.
K takovému prohlášení musela mít komise vážný důvod. Signalizuje zlom v této mediálně exponované kauze, která díky jejímu zpolitizování Andrejem Babišem zasahuje do volební kampaně a otřásá českou politickou scénou. Zároveň naznačuje jeden ze směrů, kudy se bude vyšetřování nadále ubírat.
Manipulace veřejným míněním
Na povrch vyplouvají alarmující skutečnosti, že kdosi v této kauze cíleně zásoboval spřízněná média dezinformacemi ve zjevné snaze manipulovat veřejným míněním. Ostrý distanc komise dává tušit, že to musel být někdo z okruhu policie nebo státního zastupitelství, přičemž první na řadě jsou detektivové ÚOOZ a jejich spojenci, velmi angažovaní olomoučtí žalobci v čele s Ivo Ištvanem.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude na základě nových zjištění prověřovat kauzu mobilu, ze kterého měly uniknout „brutální informace“ směrem k podnikateli Davidu Tesaříkovi o chystané policejní razii ve firmě Tesco SW, patřící jeho otci. Alespoň tak tento příběh poprvé nastínil nejbližší Šlachtův spojenec Komárek ve zpravodajství České televize už 20. června. A v takovém gardu ji následně rozvíjela pochybnými zdroji nadopovaná média.
Babišův tisk ji následně označil za Šlachtův „trumf“ v jeho osobní válce s vedením policie, jejímž cílem bylo zastavit začlenění ÚOOZ pod jeden útvar, a když už se to nepodařilo, tak aspoň dosáhnout rezignace policejního prezidenta a ministra vnitra Milana Chovance.
Komárkova akce, nepochybně produkovaná v součinnosti se Šlachtou, se dostává do roviny nezodpovědné politické hry, jelikož v té době bylo zjevné, že vyšetřování žádné přímé důkazy proti Tuhému nezjistilo. I proto byl případ generální inspekcí odložen. Šlachtovi lidé zjevně vše vsadili na jednu kartu, protože cítili v zádech podporu expanzívního oligarchy Babiše a nemalé části médií, a to nejen v područí Agrofertu.
Obrácená SMS
GIBS bude nyní zjišťovat, proč se prověřování údajné varovné SMS a tzv. „brutálního úniku informací“ vedlo po celou dobu zcela opačně. Inkriminovaná SMS totiž podle zjištění serveru Echo24.cz nebyla příchozí, ale odchozí. Tesaříka tedy nikdo z německé SIM karty s koncovkou 312 nevaroval, ale naopak on sám se někomu neznámému svěřil, že má informace o chystaném zásahu.
Ačkoli tak nebyl vyloučen únik informací, situaci tyto nové skutečnosti mění zcela zásadně. Pokud by se potvrdily, především by padla hypotéza, že Tesařík byl informován někým z okolí policejního prezidenta Tuhého. V takovém případě by SMS nemohla sloužit jako důkaz úniku informací z německého čísla, potažmo z okruhu blízkých Tomáše Tuhého.
Naopak vyvstává vážné podezření, že kdosi celou kauzu účelově vykonstruoval s cílem zdiskreditovat policejního prezidenta v reakci na změny v policii, které Babišovým a Šlachtovým kruhům nehrály do karet.
Generální inspekce se ve světle nových skutečností, na které podle Práva upozornili pracovníci BIS, zajímá o to, proč někdo vedl vyšetřování jiným směrem, než kam směřovaly zjištěné informace. A kdo tyto nepravdivé a zkreslené úniky ze živých spisů vypouštěl do médií, navíc pod dozorem Ištvanova olomouckého státního zastupitelství, podporujícího mediální verzi prezentovanou ÚOOZ.
Nezákonný únik spisu GIBS k Janečkovi
Podle Práva prověřuje GIBS ještě další dvě podezření.
O kauze mobilu „Tuhého blízkých“ jako první podrobně informovaly Lidové noviny už počátkem srpna. Inspektoři budou vyšetřovat, jakým způsobem se krátce poté usnesení GIBS k této věci, ze kterého Babišův tisk citoval, dostalo do Nadačního fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka. Ten se do této kauzy vložil s u něj dlouho nevídanou energií. Dokonce tento nezákonně získaný kompletní třináctistránkový spis zveřejnil na svých internetových stránkách.
Vyšetřovatelé GIBS dále zjišťují, zda je samotný medializovaný text usnesení skutečně zcela autentický, nebo zda do něj naopak někdo zasahoval, upravoval či ho pozměnil, anebo dokonce sám celý napsal. Právě tento postup posvětila na svém posledním zasedání vyšetřovací komise.
Komárkova nepodložená obvinění
O anarchistickém přístupu některých důstojníků ÚOOZ svědčí v poslední době chování především zmíněného Jiřího Komárka, který překypuje mediální aktivitou. Dopouští se přitom řady nedoložených nařčení.
V obsáhlém rozhovoru pro Právo (14. 9. 2016, „Stav v současné policii a inspekci není pro mne hodný důvěry“) mimo jiné obvinil ministra vnitra Milana Chovance z odpovědnosti za změny v policii kvůli údajným „obavám z možného obvinění některého z politiků ČSSD před říjnovými volbami“. Žádné důkazy nepředložil.
Komárek měl příležitost komisi vysvětlit svoje pohnutky, proč před několika měsíci odloženou kauzu „mobil“ vytáhl na světlo v momentě, kdy se rozhořel boj o policejní reorganizaci, a její usnesení dává tušit, že ji nepřesvědčil. Svoje tvrzení bude mít ještě příležitost obhájit před soudem, protože na něj bylo podáno trestní oznámení.
Největší polistopadový skandál v policii?
Do policejní války se po boku Šlachty, Janečkova fondu, Babiše a jeho podřízených ve vydavatelství Mafra zapojili i novináři dlouhodobě těžící z policejních vazeb a nekriticky papouškující jejich mediální verze. Sem patří Jiří Hynek z České televize, Jaroslav Spurný z Respektu nebo Martin Fendrych z Aktuálně.cz. Nově i Radiožurnál, který jako první uveřejnil lživou informaci „dvou nezávislých zdrojů“, že Šlachta o kauze „mobil“ informoval komisi.
Tato mediální skupina vytvářela atmosféru, že ministr vnitra a zejména policejní prezident jsou na odstřel, ačkoli k těmto tvrzením nepředložili žádná reálná fakta. O tom, že dochází ke zvratu, svědčí i postoj stejné skupiny policejně zaangažovaných novinářů k vyšetřovací komisi. Najednou je její práce bagatelizována a její závěry jsou předem zpochybňovány.
To nic nemění na tom, že pokud by se nová závažná zjištění potvrdila, jednalo by se o skandál mimořádných rozměrů, který by nemohl zůstat bez odezvy. Potvrdilo by se jen, že se část policistů a státních zástupců zcela utrhla ze řetězu a pro prosazení svých zájmů neváhá ohýbat či dokonce porušovat zákon. S plnou spoluodpovědností všech, kdo jim umetali cestu.
[ctete]75177[/ctete]