Prezident Miloš Zeman přiznal, že udělal chybu, když uvěřil olomouckému vrchnímu žalobci Ivu Ištvanovi a Robertu Šlachtovi, a dnes vidí jejich akci na úřadu vlády jako provokaci. Příliš pozdě a s otazníky, proč právě teď. Tehdy obří razie využil pro vlastní zájmy, dnes kryje záda Andreji Babišovi, který je s aktéry této provokace jedna ruka.
Miloš Zeman se v pořadu Blesk.cz (28. 8. 2017) omluvil za to, že uvěřil Šlachtovi s Ištvanem, kteří bombastickým zátahem čtyř set policistů v ulicích vyvolali dojem největšího polistopadového skandálu a odhalení do té doby nevídané korupce.
Dezinformovaných bylo mnoho
„To, že doktor Ištvan tehdy opravdu vypouštěl zprávy, že je tady obrovská mafie – propojení politických a ekonomických struktur a že bylo zabaveno tolik a tolik zlata, tolik a tolik set milionů korun a tak dál – to je všechno pravda. Já jsem také veřejně sebekriticky přiznal, že jsem tomu uvěřil,“ uvedl prezident s tím, že tuto akci Šlachty a Ištvana dnes považuje za provokaci. „Považujte to za určitý druh omluvy, i když těch, kdo byli těmito dvěma lidmi dezinformováni, bylo příšerně mnoho,“ dodal.
[ctete]144830[/ctete]
To je vážné obvinění, zvláště z úst prezidenta. Šlachtova policejní realizace s nádechem výjimečného stavu byla skutečně nebývale mediálně nafouknuta a nepřiměřená zjištěné důkazní situaci. Z dnešního pohledu působí následná tisková konference skandálně, když na ní Šlachta s Ištvanem oznámili, že policie zajistila 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata, neznámo komu a proč. Kauza tak dostala mimořádný rozměr. Dodnes nikdo nedoložil, zda zabavené zlato a peníze souvisejí s trestnou činností, přičemž tehdy byly účelově spojovány se zadrženými.
Omluva může působit jako pozdní prozření po zjevné blamáži represivního aparátu, jenže tak jednoduché to není. Mléka bylo rozlito příliš. Čtyřleté nákladné soudní popotahování, které nekončí, mediální osobní dehonestace je nevratná. Je přitom zvláštní, že slovenský premiér Robert Fico, kterého nelze podezírat ze sympatií k tehdejší pravicové vládě, nahlížel na Šlachtovu akci jinak než český prezident.
„Od teatrální policejní razie u našich západních sousedů bych očekával závažnější podezření. Kdyby se něco podobného stalo na Slovensku, tak bych řekl, že ani zdaleka forma a teatrálnost policejní razie neodpovídá jejím výsledkům,“ prohlásil Fico krátce po inkriminované tiskové konferenci. S odstupem času byl pravdě zjevně blíže.
Aktéři provokace spojenci Babiše
Mezitím čas pokročil a v zemi zakořenil oligarchický babišistán o několik řádů nad tehdejšími poměry, který prezident se vší energií podporuje. Pokud myslí svou omluvu vážně, musel by jít dál.
Bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu šéf hnutí ANO zaparkoval v celní správě, kam bez zákonných kompetencí přetahuje desítky policistů a buduje paralelní vyšetřovatelský tým. Babišovi vzkazuje, že chce být policejním prezidentem, a sděluje veřejnosti, že by ani po letech nekonal jinak. Čelní státní zástupci jsou rovněž napojeni na hnutí ANO, což se projevilo při střetu o policejní reformu, a žádné pochybení nepřipouštějí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je do krve hájí, přestože stát musel zaplatit miliony korun třem bývalým poslancům za nezákonné vazby.
Proč prezident nejde k podstatě věci a nepožaduje vyvození odpovědnosti strůjců této blamáže, když z avizované obří korupce není nic? Proč nekritizuje Andreje Babiše, že jednoho z nich zaměstnal? Protože je pojí mocenský dvojblok.
Nelegitimní vláda
Nelze jednoduše mávnout rukou nad tím, co se tehdy odehrálo. Nelze přehlédnout prezidentovy mocenské hry, když této silové operace využil k neústavnímu prosazování vlastních zájmů.
Zeman necelé dva týdny po razii pověřil sestavením vlády Jiřího Rusnoka, přičemž ústavní zvyklosti označil za idiotské. Sestavil vládu svých podporovatelů, sponzorů a pozdějších trafikantů se zjevným cílem prosazovat sobě blízký subjekt Zemanovci, který v předčasných volbách vyhořel. Bez dohody s parlamentem, ačkoli tehdy neveřejně ujišťoval, že bude v případě demise vlády postupovat standardně. Učinil tak v situaci, kdy měla koalice k dispozici 101 hlas.
Jak tehdy prezident vznik nelegitimní vlády, která nezískala ve sněmovně podporu, ospravedlňoval?
Dne 25. července 2013, tedy měsíc po jmenování Rusnoka premiérem, pozval Ištvana na Hrad a vyjádřil mu plnou podporu. Nelze si představit hrubší ovlivňování nezávislého vyšetřování, které posloužilo jako alibi k jeho nestandardním krokům.
Potrefené husy
„Některým politikům, jejichž nervozita úměrně tomu narůstá, samozřejmě hrozí vyšetřování za některé minulé kauzy a v takovém případě jejich obvyklá rétorika, já tomu říkám rétorika potrefených hus, zní tak, že nám hrozí například policejní stát,“ řekl prezident na adresu kritiků této schůzky, přičemž Ištvan prý sliboval senzaci s tím, že vyšetřování bude ukončeno během několika týdnů.
[ctete]149972[/ctete]
Podobně ve sněmovně obhajoval vznik Rusnokovy vlády o dva týdny později před hlasováním o důvěře. „Začalo řízení, nebo chcete-li vyšetřování, u něhož nikdy nelze vyloučit, že u některého z členů vlády v demisi bude vznesena žádost policie poslanecké sněmovně na jeho vydání k trestnímu stíhání.“ Neodehrálo se nic.
Současné pozdní prozření prezidenta Miloše Zemana vyvolává otazníky i z jiných, očividně pragmatických důvodů. Tuto kauzu staví do analogie s Čapím hnízdem, kdy hrozí trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Jeho rétorika je diametrálně odlišná. Současné vyšetřování zásadně zpochybnil, autora projektu luxusní farmy za potrefenou husu nepovažuje.
Zneužití policie?
„To, že kauzu policie datuje dva měsíce před volbami, ve mně budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ tvrdí Zeman. Babiše se přitom zastal už loni, kdy kauza poprvé kulminovala mimořádnou schůzí poslanecké sněmovny. Dokonce tehdy navštívil Čapí hnízdo, což se dá rovněž hodnotit jako pokus o ovlivňování vyšetřování.
Z výše uvedených důvodů nelze na prezidentovo gesto nahlížet jen jako na přiznání zjevné chyby. Nedostatečnost výsledků Šlachtovy a Ištvanovy monstrózní operace dnes vidí každý, kdo chce vidět. Tehdy i dnes se choval pragmaticky. V této době jde prezidentovi i o argument, jak obhajovat Andreje Babiše a znovu zasahovat do trestního řízení, i když s opačným znaménkem než před čtyřmi roky.