Kdo jsou další členové hnutí Přísaha Roberta Šlachty kromě bývalých policistů a jejich rodinných příslušníků? A jaké mají názory? Společně s časopisem Reportér jsme se pokusili udělat sondu do duše spolustraníků bývalého šéfa ÚOOZ. Z ankety vyplynulo, že jde o nadšence, kteří vyznávají uměle vytvořený kult „superpolicajta“ a kteří navíc nenávidí Nečasovu vládu, přestože ta tu už osm let není u moci. Někteří „šlachtovci“ jsou bývalí voliči jiného populistického hnutí, Babišova ANO. Jak sami přiznávají, jeho šéf je zklamal, ale řada z nich se přesto nechce pouštět do jeho drtivé kritiky. Jako by z oligarchy v premiérské roli měli strach, nebo kalkulovali s povolební koalicí.
Z celé řady oslovených delegátů ustavujícího sněmu hnutí Přísaha, kde vznikla naše anketa, jsme vybrali čtyři Šlachtovy spolupracovníky. Abychom zachovali autenticitu jejich výpovědí, přinášíme je v plném znění. O Přísaze to vypovídá víc než marketingové hlášky a billboardy Roberta Šlachty. Pozoruhodné bylo i to, že u některých členů nového politického subjektu rezonují smířlivé tóny s hnutím ANO (nikoli s Babišem).
Petr Pittner z Litomyšle
Byl to delegát za Pardubický kraj. Žije v Litomyšli. V občanském životě pracuje v zemědělském družstvu jako pracovník v živočišné výrobě.
„Co mě vedlo do hnutí? Určitě osoba Roberta Šlachty, který ví, co chce. A doufám, že udělá všechno pro to, aby to u nás vypadalo lépe, než je dnes,“ řekl Petr Pittner.
Co se vám ještě líbí na Přísaze, třeba z vašeho programu?
Tak určitě. Aby neutíkaly peníze ze státního rozpočtu. Aby šly na správnou věc.
Jak se díváte na Andreje Babiše?
(Nastalo pět vteřin ticha.) Nevím teď zrovna, co říct.
Je Babiš dobrý politik?
No, dobrej… to slovo… Nevím, nevím. Nevím, co bych vám na to řekl.
A máte nějaký názor, nebo se ho bojíte říct?
No, tak názor. V hospodě u piva najdete takových názorů tisíce. Ale pak, když má člověk něco udělat, tak raději doma zaleze za pec.
(Pozn.: Přestože to byla poněkud nesrozumitelná odpověď, přešli jsme v otázkách dále.)
Tak jinak. Kdo vám za posledních dvacet let z politiky nejvíce vadil?
Asi by se těch politiků našlo víc. Nechci teď jakoby nikoho jmenovat.
Budete kandidovat?
Nemyslím si.
Ale když se budou sestavovat kandidátky v každém kraji, tak budou asi lidi do voleb potřeba…
Tak za kraj asi jo.
Petr Zourek ze Zlína
38 let, podnikatel. Působí v oblasti strojírenství. „Děláme i zakázkovou výrobu na stroje. Zemědělské, potravinářské a dopravní stroje,“ řekl Zourek.
Pod jakou firmou vás najdu?
Petr Zourek, OSVČ.
Co vás zavedlo do Přísahy?
Máme stejné myšlenky, stejné názory, co je potřeba pro tuto zem udělat. Jako odborníci vidíme, co nefunguje v praxi, máme zájem to změnit, chceme tomu pomoct.
A co konkrétně chcete změnit?
Tak obecně státní zakázky, dotace, tady ty věci by měly být lépe využívané, aby to využilo potenciál České republiky.
Dá se tedy říct, že vás zklamala tato politická garnitura, že to neumí dělat?
Tak to rozhodně. Rozhodně neumíme prosadit, co se v Česku umí. ČR má velký technologický potenciál. Umíme udělat hodně věcí, místo toho se tu staví montovny. To je velká škoda, abychom dělali jen subdodavatele jenom Západu, když tady v podstatě všechno umíme.
Vy budete kandidovat?
To ještě není rozhodnuté. Nevylučuji, nepotvrzuji. Ale nemám ani tu potřebu.
Když ale máte chuť něco změnit, tak by bylo vhodné se na tom podílet. Tedy vzít zodpovědnost do svých rukou a kandidovat?
To se teprve bude řešit. Máme teprve ustavující sněm. Je to velice předčasné řešit.
Chápu to správně, že vás zklamala vláda Andreje Babiše?
To ne. Neměli bychom řešit jen jednu vládu. Většina těch vlád směřovala, kam neměla. Mě zklamala třeba i Nečasova vláda. Když Kalousek držel na krev za každou cenu tři procenta HDP, abychom nepřekročili. Tak nechal vykrvácet ekonomiku.
A jaký máte názor na Andreje Babiše?
Já bych ho nevolil. Ani jsem ho nevolil.
Proč byste ho nevolil?
Mám jiný pohled na věc. Dělal bych to jinak.
Myslíte, že je zátěž jít do politiky s obřím střetem zájmů?
Tak na to snad ani nemusím odpovídat. Na to odpověděla i Evropská komise.
Chcete, aby byla Přísaha ve vládě?
Nám jde o to, prosadit dobré zákony, ne být ve vládě. Může tam být shoda napříč politickým spektrem. Správně by to mělo být tak, že na dobrých věcech by se měli shodnout všichni.
Jaroslava Pauchová z Liberecka
Pracuje jako sociální pracovnice v dětském zařízení pro osoby se zdravotním postižením. „K politice mě přivedlo hlavně myšlení Roberta. To znamená smysl pro spravedlnost a pro to, v této aktuální době něco řešit,“ řekla Pauchová.
Co vás přimělo k tomu se politicky angažovat?
Pocházím z rodiny, kde byl můj tatínek pan Jakubec celník, tak tohle byl pro mě jasný směr. Jinak mám rodinu, jednu holčičku a čekám druhou. A chci jim zařídit nějakou lepší budoucnost. Je to pro mě hrozně důležité. Udělám pro to všechno.
Čím vás Šlachta přesvědčil?
Tím, co má všechno za sebou. Má za sebou třicet let práce pro lidi, s úctou, se spravedlností a se smyslem pro to, něco udělat. A když to dělal třicet let, tak to bude dělat i ty následující roky.
Uchvátila vás předtím jiná strana?
V roce 2013 mě takhle uchvátil Andrej Babiš. Ale bohužel to zklamání bylo hrozně rychlé. Ten pokles byl strašně rychlý. A tím to pro mě skončilo. Tím směrem bych už v životě nešla.
Čím vás Babiš uchvátil?
Celkovým přístupem.
Takže ho už nepovažujete za skutečného bojovníka proti korupci?
Určitě ne.
A Šlachta je bojovník proti korupci?
Ano, přesně tak. Ten na to cílil celých třicet let, když vykonával práci u policie. Pro mě jasná volba.
Co je pro vás Babiš?
Nechci být sprostá. Řeknu to diplomaticky: Je to levej člověk.
A Šlachta?
Jedním slovem spravedlnost. Víte, my tady máme celkově rodinné prostředí, známe se tady všichni. Za vedení hnutí bych dala ruku do ohně.
Pavel Novotný z Ostravy
Bývalý policista. Je předsedou správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného. Vznikl v roce 2016 a nese název po svém zakladateli. Fond pomáhá onkologicky nemocným lidem.
„S Robertem se znám 17 let ještě z předešlého působení od policie. Ale před dvanácti lety jsem onkologicky onemocněl. Tak jsem od policie odešel. Pak jsem dělal sedm let tajemníka na Městském úřadě v Kravařích. K politice jsem tedy přišel tímto způsobem,“ řekl Novotný.
Jste delegátem z Ostravy?
Ano. Moravskoslezský kraj je největší základna. Máme 505 dobrovolníků. 130 žadatelů o členství. Tady je naštvanost lidí a znechucenost z politiky velká.
Čeho byste chtěl dosáhnout?
Když ne nic, tak se aspoň pokusíme udělat republiku lepší.
Jaký názor máte na Andreje Babiše?
(smích) Asi bych se zdržel komentáře. Ale nic pěkného by to nebylo.
Vy se bojíte říct svůj názor?
Nebojím. Podívejte, jsou lidi z ANO, kteří tady v Moravskoslezském kraji dělají dobrou práci. Třeba pan hejtman Vondrák a další kolem něj. Ale populistická politika Babiše se mi nelíbí. Zklamal mě… Chtěl bych ještě zdůraznit, že toto hnutí není o Babišovi. To v žádném případě.
Shrnutí
Většina z oslovených delegátů ustavujícího sněmu hnutí Přísaha se tedy shoduje na tom, že Robert Šlachta je jakýmsi „ztělesněním božstva, které nás zachrání od korupce a klientelismu“, ačkoli on sám v pozici ředitele policejního útvaru ÚOOZ selhal, neboť umožnil bezproblémový vzestup nového klientelistického systému hnutí ANO.
Více než distanc od vlády premiéra Andreje Babiše je jim společné vymezení proti imaginárnímu zlu, které v jejich očích představují někdejší ministr financí Miroslav Kalousek a osm let neexistující vláda Petra Nečase.
Dalším typickým znakem příznivců Přísahy je absence rétorické zdatnosti, vlastního názoru a kritického myšlení. Pokud si vypůjčíme jejich slovník, lze na otázku, zda je Přísaha alternativou korupční a klientelistické Babišovy vlády, sarkasticky odpovědět: „Tak určitě“.