Robert Šlachta se nestal policejním prezidentem, nicméně jako náměstek ředitele Celní správy navazuje na svoji předchozí policejní praxi. Existuje vážné podezření, že při společné operativní akci zakryté cvičením, o kterou Celní správa požádala armádní specialisty, byl porušen zákon.
[ctete postid=“225762″ title=“Poslanec ANO má starost o Agrofert. Bez dotací mu hrozí ekonomické škody“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Agrofert-sídlo-385×230.jpeg“ excerpt=“Obhajovat ostudu českého premiéra na evropské úrovni kvůli propojení jeho firem “ permalink=“http://forum24.cz/poslanec-ano-ma-starost-o-agrofert-bez-dotaci-mu-hrozi-ekonomicke-skody/“]225762[/ctete]
Ve stínu nekonečných afér kolem premiéra Andreje Babiše probíhají další nevšední události, zasluhující pozornost. Jedna z nich se týká pátrací sekce Celní správy vedené náměstkem Robertem Šlachtou, proslulým nekonvenčními postupy už v době, kdy vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Bezprecedentní skandál
Server Ekonomický deník (12. 12. 2018) zjistil, že Celní správa letos v červnu sledovala v Moravskoslezském a Olomouckém kraji několik lidí podezřelých z organizování trestné činnosti. Šlachtova pátrací sekce si v rámci operace s krycím názvem „Richard“ vyžádala součinnost s elitní jednotkou 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, jejímž prvořadým úkolem je působení v zahraničních vojenských misích NATO.
Tato akce byla maskována společným cvičením, posvěceným vedením armády a ministerstva obrany. Celá operace zavání bezprecedentním skandálem, jelikož zákon něco podobného neumožňuje.
Jestliže se Celní správa pokusila využít armádní specialisty ke sledování civilistů, vysoce pravděpodobně porušila trestní řád. Podle jeho ustanovení může tuto činnost vykonávat pouze policejní orgán. Celníci nedisponují vyšetřovacími kompetencemi, jaké má policie, stejně tak je nemají vojáci.
Ekonomický deník má k dispozici dokumenty, které porušení zákona signalizují. Celní správa adresovala Generálnímu štábu žádost podepsanou Robertem Šlachtou o součinnost 601. skupiny speciálních sil při „sledování zájmových osob a objektů“ s cílem odhalit blíže nespecifikovanou trestnou činnost. Celní správa výslovně požádala o svolení komunikovat s velitelem této jednotky.
Žádost zjevně termínově hořela a obratem byla týž den předložena náčelníkem Generálního štábu Alešem Opatou k podpisu tehdejší ministryni obrany Karle Šlechtové. Aby tajná operace nebudila příliš pozornosti, byla vzápětí na straně vojáků přikryta tzv. součinnostním cvičením celníků a prostějovských speciálů, „zaměřeným na vedení speciálního průzkumu s důrazem na činnost jednotek ve vedení diskrétních operací“.
Překročení úředních pravomocí
Je skutečně zarážející, že tato nezvykle rychle zúřadovaná akce vyprovokovaná Celní správou vůbec proběhla. Podle vyjádření vedoucího Katedry trestního práva Policejní akademie Františka Novotného se podobných aktivit mohou z armádních složek zúčastnit pouze Vojenská policie a Vojenské zpravodajství.
Pokud se tato podezření potvrdí, vládne v silových složkách státu nebývalý a nemyslitelný chaos. Možné zneužívání ozbrojených sil k činnostem, které jim ze zákona nepřísluší, je překročením úředních pravomocí a narušením principů právního státu.
Na podnět předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) se tímto případem bude zabývat poslanecká sněmovna. Kvůli podezření z nezákonných postupů by měly zahájit vyšetřování i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a Vojenská policie.
Pokud se tak ovšem vůbec stane, může být GIBS v této věci objektivní, jestliže se novou náměstkyní ředitele pro trestní řízení stala Pavlína Foglar Marušincová, dříve pracující v ÚOOZ? Marušincová je „shodou okolností“ manželkou Marka Foglara, který patřil k nejbližším Šlachtovým spolupracovníkům.
Foglar proslul úzkými kontakty na Andreje Babiše a paradoxně vyšetřováním podezření ze zneužití Vojenského zpravodajství k údajně nezákonnému sledování v rámci policejní monstrakce, která vedla k pádu vlády v roce 2013. Nechce se proto příliš věřit, že by GIBS zrovna Šlachtovi šlapala na paty.
Šlachtova paralelní policie
V této souvislosti je důležité připomenout, že spouštěčem odchodu Roberta Šlachty z řad policie bylo sloučení dvou speciálních policejních útvarů do jedné centrály především z toho důvodu, že ÚOOZ napojený na vrchní žalobce zasahoval do kompetencí útvarů, které mu nenáležely. Tyto nestandardní postupy vyvolávaly v policejních řadách zlou krev, což bylo umocněno zjevným souzněním ÚOOZ s aparátem hnutí ANO.
Tehdejší ministr financí Andrej Babiš Šlachtovi zajistil lukrativní trafiku v Celní správě, kam nastoupil po formálním výběrovém řízení, aniž splňoval standardní požadavky pro výkon funkce náměstka. Šlachta však původně svoje působení v Celní správě považoval za přestupní stanici a očekával triumfální návrat do řad Policie ČR, podle svého přání na post policejního prezidenta.
[ctete postid=“224544″ title=“Ministryni Dostálovou vyšetřuje policie. Dříve důvod k rezignaci, dnes k útoku na opozici“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Dostálová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Před vstupem Andreje Babiše do politiky bývalo zvykem, že člen vlády vyšetřovaný “ permalink=“http://forum24.cz/ministryni-dostalovou-vysetruje-policie-drive-duvod-k-rezignaci-dnes-k-utoku-na-opozici/“]224544[/ctete]
Nakonec z toho kvůli jeho podjatosti jakožto přímého aktéra politického boje mezi ANO a ČSSD sešlo, a za policejního prezidenta byl vybrán Jan Švejdar. Co bude jeho jmenování znamenat pro práci policie a vyšetřování citlivých kauz typu Čapí hnízdo, se ještě ukáže. Jistou obezřetnost ovšem vyvolává skutečnost, že o jeho jménu spekuloval Babišův tisk už letos v květnu a následné výběrové řízení bylo víceméně formální.
Robert Šlachta mezitím pochopil, že je jeho představa v tuto chvíli nereálná, a začal na Celní správě budovat paralelní mocenské centrum, strukturou velmi podobné bývalému ÚOOZ. Babišův tisk v srpnu informoval o tom, že přetahuje desítky vyšetřovatelů. Od začátku roku 2017 v té době přešlo od policie k Celní správě celkem čtyřicet policistů, z toho třicet do Šlachtovy pátrací sekce.
Posílení pravomocí Celní správy?
Tento záměr koresponduje s opakovanou snahou ministerstva financí posílit zákonné pravomoci Celní správy na úroveň policie. Celníci dnes prověřují trestné činy jen v první fázi, před obviněním podezřelých. Případy poté předávají policii, která je dotahuje až k soudu, což Šlachtovi zřetelně nevyhovuje.
Hnutí ANO do této doby naráželo na ČSSD, přičemž kritici argumentovali zbytečnou dvojkolejností vyšetřování totožných deliktů a překrýváním kompetencí s Daňovou kobrou s destabilizačním potenciálem v bezpečnostních složkách. Proti bylo i vedení policie, jenže tam došlo ke změně.
Čerstvá kauza pochybného použití armádních složek, znovu odkrývající sklony bývalého ředitele ÚOOZ k nestandardnímu pojímání práva a zákonných kompetencí, je dostatečným varováním, kudy cesta nevede.