Od loňského léta otřásalo vládní koalicí nařčení, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“. Odpůrci změn v policii z bývalého ÚOOZ vyrukovali se silným kalibrem, kterého se okamžitě ujal Babišův tisk. Dnes se potvrzuje, že celá kauza stála na vodě a policejní spis, který unikl do médií, byl zmanipulovaný.
Brutální únik informací
Sloučení dvou celostátních útvarů pod Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyvolalo bouři emocí. Stoupenci Roberta Šlachty v čele s hnutím ANO a propojenými novinářskými kruhy si je vyložili jako přímý útok proti ÚOOZ.
V červnu vystoupil v České televizi s dramatickým prohlášením Šlachtův blízký spolupracovník z ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Obvinil policejního prezidenta z „brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách“. Vedení policejního prezidia se dostávalo pod tlak, jeho protivníci poukazovali na údajnou nezákonnost jeho počínání.
O měsíc později, krátce po prvním zasedání parlamentní vyšetřovací komise, zveřejnil Radiožurnál dezinformaci dvou anonymních zdrojů. Šlachta měl před komisí vypovědět, že z telefonu, který v minulosti používali blízcí policejního prezidenta, někdo vynesl informace o chystané razii v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek. Tuto zprávu popřel samotný předseda komise.
Únik informací do médií byl o to podivnější, že policie kauzu už loni na jaře odložila kvůli nedostatku přímých důkazů. Proto už tehdy tato akce působila jako pokus diskreditovat vedení policie.
Výbušná kauza byla na světě, a jelikož na ní měl mocenský zájem Andrej Babiš, stala se součástí hysterické mediální kampaně jeho médií, hojně citujících z nelegálně uniklých živých policejních spisů.
Nadační fond proti korupci Karla Janečka šel ještě dál a koncem srpna publikoval na svých webových stránkách kompletní usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která kauzu vyšetřovala. Jak se později ukázalo, Janečkův fond tím odpůrcům reorganizace prokázal medvědí službu.
Pozměněné a neautentické usnesení GIBS
Server Hlídací pes zjistil (11. 1. 2017), že vyšetřovatelé ostravské expozitury NCOZ považují uniklé usnesení, ze kterého hojně citovala média, za zmanipulované.
„Dokument na webových stránkách, ze kterého navrhovatel vychází, nelze považovat za autentický, neboť je jeho obsah na mnoha místech pozměněn, začerněn a jsou v něm patrné další zásahy,“ stojí v dokumentu vypracovaném v reakci na stížnost právních zástupců manažera společnosti Tesco SW Davida Tesaříka. Právě na jeho mobilní telefon měla podle původní a masivně medializované vyšetřovací verze přijít varovná SMS o tom, že si policisté mají přijít pro jeho otce. Později ale vyšlo najevo, že tato SMS naopak odešla z Tesaříkova mobilu.
„Z obsahu SMS konverzace je patrné, že nikdo z jejích účastníků žádné informace o policejní akci chystané na druhý den vůbec neměl. Pokud něco přehlédne jeden vyšetřovatel, tak je zde dozorující role Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Takže možná vysvětlení toho, proč byla SMS chybně interpretována, se pohybují mezi nekompetentností a úmyslem,“ říká mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.
GIBS nyní prošetřuje únik svého usnesení a zda v tom hráli roli pracovníci někdejšího ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. I když policisté z NCOZ nyní autenticitu usnesení zpochybňují, na podstatě závěrů GIBS to nic nemění: „podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby“ inspekce odložila.
Několik měsíců šířený příběh o závažné kriminalitě policejního prezidenta tak nemá reálné základy a je v médiích podáván zcela nepravdivě. Pokud k těmto závěrům dospěje i vyšetřovací komise, nezbývá než se ptát, kdo za tuto blamáž ponese odpovědnost.
Bumerangový efekt
Nelze zapomenout na kampaň Lidových novin a Mladé Fronty DNES čítající stovky článků, kde byla kauza mobil prezentována jako „Šlachtův trumf“. Dnes působí spíš jako fiasko, protože celý příběh se odvíjel opačným směrem, než jeho stoupenci očekávali. Nejenže se jim nepodařilo zvrátit vznik centrály, ale ani odstřelit policejního prezidenta a ministra vnitra Milana Chovance, který reorganizaci podepsal.
O urputné snaze zvrátit situaci svědčí mimo jiné sloupek šéfredaktora Lidových novin Ištvána Léka ze srpna loňského roku s titulkem „Stále ve funkci“, čímž má na mysli Tomáše Tuhého. Ve vydání, které zveřejnilo podrobné materiály týkající se inkriminovaného mobilu. I další novináři, Jaroslav Spurný z Respektu, a Martin Fendrych z Aktuálně.cz, sugestivně věštili brzký konec ministra vnitra a policejního prezidenta Tuhého.
Dnes je spíš potřeba odpovědět na jiné otázky. Kdo tuto kauzu inicioval a kým byla kryta, přičemž podíl dozorujících Ištvanových olomouckých státních zástupců je více než zřetelný. A v neposlední řadě, kdo tyto fragmenty z tzv. „Šlachtovy zprávy“ vynesl spřízněným novinářům.
Žádné přímé důkazy nemáme
„Členové komise chtěli dokola slyšet, jaké máme přímé důkazy. Já jsem jim opakovaně říkal, že žádné přímé důkazy nemáme,“ uvádí v rozhovoru pro Aktuálně Jiří Komárek. To mu ovšem nebránilo megakauzu rozehrát a nechat média šířit prokazatelné nepravdy.
„Dnes bych s tou kauzou takhle neoperoval. Tehdy jsem to řekl hlavně z důvodu, že někdo, kdo je sám podezřelý z možného úniku informací, reorganizuje klíčové útvary policie,“ reagoval na dotaz, zda svého kroku lituje.
To je velmi zvláštní přístup k policejní práci, která má operovat s fakty a důkazy, nikoli s domněnkami a spekulacemi. Jestli bude manipulace s policejními spisy oficiálně potvrzena, lze hovořit o snaze nekalým způsobem zasáhnout do politického boje a ovlivnit veřejnost před krajskými volbami. Čas už nikdo nevrátí, ale Babišovi kauza posloužila.