Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta přichází s dalším vážným obviněním. Svěřil se Hospodářským novinám, že byl v posledním roce pod tlakem svých nadřízených. Je to už několikáté nařčení vedení policie poté, co oznámil rezignaci, aniž by předložil přímé důkazy. Na jeho odcházení od policie není pěkný pohled. Je směsicí vendety a osobních útoků.
Opakovaná denunciace policejního prezidenta Tuhého a jeho náměstka Laubeho přichází bezprostředně poté, co Šlachta rezignoval na protest proti policejní reorganizaci. Proč si poznatky o údajně problematickém chování svých nadřízených nechával tak dlouho pro sebe, a proč s nimi už dříve nic neudělal?
Podobné ataky by se s přihlédnutím k okolnostem daly pochopit jedině tehdy, pokud by byly okamžitě doloženy pádnými důkazy. To se však dosud nestalo. Tím se jen mimoděk potvrzuje problematický styl Šlachtovy práce, spočívající v razantním mediálním obviňování bez ohledu na to, zda má v ruce dostatečné trumfy.
[ctete]64831[/ctete]
Údajný nátlak policejních špiček
Bývalý ředitel ÚOOZ dnes tvrdí, že na něm vedení policie sondovalo, koho jeho útvar vyšetřuje a koho nikoliv. Současně jej prý varovali, ať se některými, hlavně politicky citlivými kauzami, raději nezabývá. Žádné konkrétní kauzy přitom nejmenoval. Je snadné někoho veřejně obvinit z nekalostí. Pokud však neexistují úřední policejní záznamy, podání stížnosti GIBS, nebo jiné důkazy, které by tato nařčení dokládaly, působí tyto aktivity jen jako účelové manipulace. Kolikáté už v pořadí v posledním měsíci?
Za reorganizací je mafie…
V souvislosti s policejní reorganizací se vyrojilo hned několik teorií s kriminálním pozadím. Olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan přišel s konstrukcí na základě Šlachtových operativních „poznatků“, že za současným děním v policii stojí tři roky starý plán kmotrů. Této hypotézy se vedle Babiše okamžitě ujali Šlachtovi přímluvci z Nadačního fondu proti korupci v čele s Radimem Jančurou. Že je hodně přitažená za vlasy, je v tažení proti „mafii“ zcela vedlejší.
…nebo zásahy proti konkurenčnímu útvaru?
Samotný Šlachta pokus o „likvidaci“ ÚOOZ přičítá vyšetřování kauzy úniků z policejních spisů protikorupční policie. Jak ale sám přiznal pro Respekt, důkazy pro to nemá. Tento případ je prý teprve na počátku a detektivové zatím nevědí, co všechno zajištěné dokumenty obsahují a nemají přepsané všechny odposlechy. To Šlachtovi nebrání závažná podezření veřejně ventilovat, ačkoli načasování této kauzy spíše připomíná překrytí žinantního problému s odhalením odposlechů vyšetřovatelů Čapího hnízda.
Komárkův „brutální“ únik informací
Už zcela za hranou je obvinění Šlachtova spojence z ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka, který policejního prezidenta Tuhého veřejně obvinil z „brutálního“ úniku informací z policejních spisů. Ani v tomto případě neexistují přímé důkazy, mimo jiné i proto, že jméno šéfa policie nefiguruje v žádných odposleších.
Šlachtovo PR u Krause
Vrcholem Šlachtovy mediální expozice bylo jeho vystoupení v Show Jana Krause. Oba účastníci si notovali jak tepáním „těch nahoře“, tak slovníkem čtvrté cenové skupiny v následujícím duchu: „Tak já když jsem se to dozvěděl, tak jsem myslel, že je to pr*el,“ glosoval Šlachta policejní reformu. „Já taky. Ona to pr*el je, ale my jsme v ní,“ odvětil Kraus, aniž by specifikoval, koho tím myslí. Nikdo samozřejmě od policisty nečeká, že se bude chovat jako cukrová panenka, ale trapný Krausův pokus vytvářet ze Šlachty mediální celebritu zkrátka nevyšel. Ostatně proč by také měl?
ÚOOZ: stát ve státě
Šlachtovo odcházení je hlasitým a uraženým bouchnutím dveřmi s cílem vštípit veřejnosti do paměti příběh mučedníka a „jediného slušného policisty“, kterému bylo ukřivděno. Kdyby přitom sám nerezignoval, mohl získat vysoce postavené místo v nové policejní struktuře, a neexistovala by žádná síla, která by jej mohla ohrozit. Sám si zvolil cestu revolucionáře, který si nepřeje žádné změny, ačkoli podobných změn se v minulosti odehrálo bezpočet. Kolem žádné osoby v bezpečnostních složkách, a to i ve vyšších funkcích, než je ředitel ÚOOZ, že nerozpoutal takový mediální ohňostroj.
Cítil se tak silný v kramflecích s vlivnými státními zástupci a spřízněnými médii v zádech, že by ho ve snu nenapadlo, že se mu někdo odváží zkřížit cestu. Odvykl si na to, že policie je polovojenský útvar, kde je každý vázán služebními předpisy a má přidělené kompetence. Působil uvnitř policejní struktury jako stát ve státě. Vyšetřoval policisty, vojáky, korupci… jen na ten organizovaný zločin, reprezentovaný mimo jiné postsovětskými a balkánskými mafiemi, se v on-line mediálních zpravodajstvích nedostávalo.
Šlachta v rozlučkovém rozhovoru s Václavem Moravcem přiznal, že někdy při policejních raziích „museli jít do rizika“ s tím, že se příslušné důkazy pokusí opatřit při následujícím vyšetřování. Tím přiznal systémovou vadu, protože pravděpodobnost získání dalších důkazů není jednoznačná, zatímco většinou nevratné je pošpinění těch, kteří jsou v hledáčku zájmu policie.
Zajímal se někdy o pocity těch, kteří byli neoprávněně obviněni, vláčeni médii a někdy dokonce vazebně stíháni? Omluvil se jim někdy osobně, omluvil se jim někdo z dozorujících státních zástupců? Nesl někdo odpovědnost za tato pochybení, zasahující do osobní integrity a kariéry nevinných lidí, kteří si do konce života ponesou cejch „v něčem namočených“ a podezřelých, protože bylo postaráno o jejich medializaci?
Sázka na Babiše (zatím) nevyšla
Šlachta vsadil na Babišův mocenský apetit a očekával, že zastaví změny v policii i za cenu rozkolísání vlády. Ministr financí však nakonec popřel všechny svoje hrozby a ukázal, že je mu košile Agrofertu ve vládě bližší, než nejistý kabát opozice. Babiš se v této partii projevil jako slabý hráč a Šlachta se v něm přepočítal. Není ale všem dnům konec. Nejnovějším útokem na vedení policie se znovu zařazuje po bok šéfa hnutí ANO, který z policejní reorganizace vyrábí předvolební kampaň.
Bývalý šéf ÚOOZ si přitom musí být vědom, že si pokračováním této války všemi prostředky zužuje manévrovací prostor. Vnitro mu už cestu do státní správy uzavřelo. Krajně nepravděpodobné je i obsazení postu ředitele BIS poté, co její dlouholetý šéf Jiří Lang oznámil, že chce končit. I jinak nekritický Šlachtův stoupenec Martin Fendrych míní, že na tuto funkci Šlachta nemá, a měl zůstat u policie.
Zbývá tak spekulace o jeho nástupu do vedení celní správy, které ministr financí shodou okolností nedávno rozprášil. Pokud se tak stane, jen se definitivně stvrdí jejich dlouholeté spojenectví.
[ctete]64661[/ctete]