„Kauzu Čapí hnízdo zorganizovala mafie,“ tvrdí Andrej Babiš a odkázal se na výpověď bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka u soudu. Komárek byl odsouzen za vynášení lživých informací v kauze Tomáš Tuhý. Snažil se zpochybnit vyšetřovatele Čapího hnízda, aniž by předložil jediný důkaz, že došlo k ovlivnění kauzy.
Premiér má svým způsobem pravdu. Vše nasvědčuje tomu, že kauza Čapí hnízdo skutečně nese rysy organizovaného zločinu, jinak by Evropská komise na základě vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) nežádala Českou republiku o vrácení dotace ve výši 50 milionů korun.
[ctete postid=“172125″ title=“Vláda Agrofertu nastupuje. Kde všude bude ve střetu zájmů?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Vláda-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše, která se stává “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-agrofertu-nastupuje-kde-vsude-bude-ve-stretu-zajmu/“]172125[/ctete]
Navíc se znovu potvrzuje, že Babišova mocenská chobotnice prorostla i mezi bývalé policisty bývalého elitního protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, které neformálně začlenil do řad bezpečnostní divize Agrofertu. Šlachta a spol. kopou za jeho zájmy tak okatě a obětavě, až tím sami riskují trestní stíhání.
OLAF: Zvrat v kauze
Ještě nejsou známy detaily, ale pokud už na veřejnost prosakují informace, že OLAF dal Evropské komisi, státnímu zastupitelství a ministerstvu financí příslušná doporučení, jak mají s případem naložit, nejde o banalitu. Tyto závěry by měly české úřady zveřejnit neprodleně, jinak se vystaví podezření ze záměrného zakrývání skutečnosti.
Babišovi se tento zvrat v kauze nehodí do krámu. Ministerstvo financí bylo nuceno přiznat, že Evropská komise vyzvala Českou republiku, aby projekt Farmy Čapí hnízdo vyjmula z dotačního programu ROP Střední Čechy, což v překladu znamená, že u něj bylo shledáno porušení pravidel.
Míra pochybení dosud není známa, ale už nyní vznikají otázky, jak dlouho o této věci ministerstvo financí ví, a proč o ní pod tlakem informuje až nyní. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se k této ostudné blamáži postaví a na koho se bude případně snažit hodit odpovědnost.
Babišův chráněnec Komárek
Neobyčejně tristní je v této souvislosti chování Šlachtova blízkého spolupracovníka Jiřího Komárka z bývalé ostravské expozitury ÚOOZ. Ten u soudu, kde je obžalován kvůli neoprávněnému očernění policejního prezidenta Tomáše Tuhého, hovořil o kauzách, které nijak nesouvisely s meritem projednávané věci. Na to byl opakovaně upozorňován i soudkyní.
Babišův chráněnec šel tak daleko, že citoval ze živého spisu, čímž mohl opět porušit zákon. Na základě útržků komunikace zachycené prostorovými odposlechy chtěl navodit dojem, že vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo je propojený s advokáty lobbisty Iva Rittiga.
Šlo o klasický model selektivní práce s odposlechy, často používaný bývalými detektivy ÚOOZ, kdy jsou za „důkazy nekalostí“ považovány zachycené hovory o třetích osobách vytržené z kontextu, aniž by v tomto konkrétním případě bylo jakkoli doloženo, že došlo k ovlivňování Babišovy citlivé kauzy.
Komárkovu výpověď pochopitelně okamžitě využil předseda hnutí ANO, který ji považuje za důkaz, že celou kauzu zorganizovala mafie. V rozhovoru pro Novinky.cz (22. 12. 2017) ji ještě posunul dál. „Toto je klíčové. Místo toho média hrají jen zprávu OLAF, ale když někdo u soudu řekne, že si někdo objednal moje stíhání, pak o tom tatáž média nenapíší,“ stěžuje si premiér.
Nevěrohodný zdroj
K tomu tři poznámky. Za prvé: Babišův stranický tisk Lidové noviny a Mladá fronta DNES Komárkovu výpověď poctivě a masivně rozehrál na titulních stranách. Situace na bojové frontě se komplikuje, je potřeba nabíjet útočnými granáty.
Za druhé: Ostatní média po zkušenostech s Jiřím Komárkem, který byl právě soudem usvědčen z nezákonného vynášení dezinformací ze živého spisu, zřejmě setrvávají v jisté opatrnosti. Komárek svoji „věrohodnost“ jako informační zdroj prokázal přesvědčivě a ani jeho nové sdělení nic nemění na podstatě trestní kauzy, která ohrožuje politický život předsedy hnutí ANO.
Za třetí: Andrej Babiš napadá vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, kterého nemá pod kontrolou, opakovaně. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal už před časem na Twitter. Oč jde?
Vladimír Sitta mladší je nepravomocně odsouzen za tunelování společnosti Neograph, kde působil jako obchodní ředitel. Obecně platí, že o zajištění majetku obviněného nerozhoduje vyšetřovatel, ale dozorující státní zástupce, potažmo soudy. To platilo i v případě Sittových akcií ve společnosti Neograph. Sitta proti tomuto opatření podal stížnost, kterou Městský soud v Praze zamítl. Zákonnost procesního postupu potvrdily v dalších řízeních i nejvyšší soud a ústavní soud. Vyšetřující policista Nevtípil o něm nikdy rozhodovat nemohl a ani nerozhodoval.
Bradáčová: Komárek nemůže znát spis
Podivení, jak může Šlachtův detektiv o odposlechnuté konverzaci něco vědět, vyslovila i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje. „Pan obviněný Komárek obsah odposlechu vámi označené věci nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov. Kvalitu a motivaci obhajoby obviněných obecně blíže nekomentujeme,“ napsala Lidovým novinám.
Žádné vměšování do kauzy Čapí hnízdo nezaznamenal ani dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který shledal důkazy o dotačním podvodu shromážděné vyšetřovateli za dostatečně silné. Samotná Lenka Bradáčová nenašla dohledovou prověrkou ve vyšetřování kauzy závažnější pochybení. Stala se tedy i ona součástí mafie intrikující proti autorovi projektu soukromé luxusní farmy?
Lež ve veřejném zájmu?
Jiří Komárek loni v červnu označil policejního prezidenta Tomáše Tuhého za „osobu podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách“. Pro tento nepravdivý výrok nepředložil žádné důkazy, přičemž pomluva se rychle rozšířila do všech médií. Soud ocenil jeho chování roční podmínkou s odkladem na dva roky.
Komárek vysvětloval v soudním řízení, kterého se mimochodem zúčastnil další Babišův podporovatel Jan Kraus z Janečkova nadačního fondu, že jednal ve veřejném zájmu, a jeho vystoupení v reportáži České televize Jiřího Hynka schválil jeho nadřízený Robert Šlachta. Oba pánové si zřejmě představují naplňování veřejného zájmu tak, že je opravňuje k šíření nepodložených lží. Spíše je otázkou, proč stanul u soudu jen výkonný „pěšák“ Komárek, a nikoli i ti, kdo mu dehonestační akci povolili.
[ctete postid=“172465″ title=“Vláda konečně táhne za jeden provaz. Při obhajobě kauzy Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Dostálová-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš se dočkal. Sestavil vládu, která se nebude se hádat a konečně potáhne za “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-konecne-tahne-za-jeden-provaz-pri-obhajobe-kauzy-capi-hnizdo/“]172465[/ctete]
Není bez zajímavosti připomenout, že oba bývalí detektivové ÚOOZ po odchodu z policie na protest proti vzniku nové policejní centrály skončili v Babišově resortu. Exministr financí Šlachtovi zajistil místo náměstka ředitele celní správy, zatímco Komárek skončil na Generálním finančním ředitelství vedeném pověstným Martinem Janečkem.
Komárkova akce u soudu působí jako předem dohodnuté divadlo, znovu v zájmu Andreje Babiše a se stejnými aktéry. Rozhodnutí úřadu OLAF tuto konstrukci mediálně nabouralo, i když to neznamená že „mafie Čapího hnízda“ složí zbraně.