Nepřehledná kauza mobilu, který měl patřit někomu blízkému policejního prezidenta Tuhého, je MF DNES prezentována jako „Šlachtův trumf“. Stává se rozbuškou s kapacitou destabilizovat už tak rozhárané poměry v policejních složkách. Babiš zatím hodlá vytvořit paralelní policii a posílit tak svoji moc. K tomu slouží brutální úniky do jeho médií.
Mediálně vděčný příběh bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty nemá konce. Zakotvil v celní správě, kterou lze nyní už oficiálně považovat za součást bezpečnostní divize Agrofertu. Tady platí: Svůj k svému, takže Šlachtův nástup do Babišovy stáje má svoji hlubokou logiku.
[ctete]70807[/ctete]
Policie hlavním poraženým
Dalo se očekávat, že souboj o organizační změny v policii neskončí. Pokračuje však s takovou intenzitou, která v těchto sférách nemá obdoby. Není pochyb o tom, že poškozuje policii jako celek, a už nyní je v této válce o moc nad bezpečnostními složkami státu hlavním poraženým.
Válka o vliv nad policií, která má být partnerem v boji proti terorismu a mezinárodnímu organizovanému zločinu, na její důvěryhodnosti rozhodně nepřidá ani v očích spojenců. Už takhle jsou tyto vazby pošramoceny skandálním nevydáním agentů Hizballáhu americké straně v režii hnutí ANO, které zřejmě našlo v destrukci domácích bezpečnostních složek jistou zálibu. Nelze ani opomenout, že některým zahraničním kruhům může naopak nestabilita a paralýza bezpečnostní komunity, ať už vědomá či nevědomá, vyhovovat.
V této válce jsou skandální zejména metody a postupy, které volí Babišův tábor. Impérium Agrofertu s plnou silou vrátilo úder masivním únikem z policejních protokolů ve věci záhadného mobilu, který je používán jako hlavní „trumf“ proti policejnímu prezidentovi Tuhému.
Už nyní lze genezi této výbušné, i když mediálně patřičně nafouklé kauzy zrekonstruovat, což na druhou stranu nepřidá na důvěryhodnosti těch, kteří ji vyprojektovali. Účelovost z tohoto počínání čiší na sto honů. Jde přitom o modelovou situaci, která je pro nestandardní způsob práce dle Babiše „jediného ostrůvku nezávislé policie“ typický.
Stále ve funkci
„Stále ve funkci“, hlásá titulek dalšího sloupku šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka (9. 8. 2016) ve vydání, které zveřejnilo podrobné materiály týkající se inkriminovaného mobilu. Léko má na mysli Tomáše Tuhého, jehož blízcí figurují v kauze, kterou Lidové noviny detailně popisují ze zprávy Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Mimochodem, zahájila už GIBS vyšetřování, jak se tento materiál octl v Babišově redakci?
Jen na okraj údivu šéfredaktora, že je Tuhý stále ve funkci: Někdo jiný se zase může divit, že je dosud ve funkci ministra financí jeho zaměstnavatel, jehož blízcí jsou zapleteni do vyšetřovaného podezření z podvodu při čerpání evropských dotací pro Babišovo Čapí hnízdo. Není to tak dávno, co by se musel z vlády odporoučet, a budiž mu příkladem třeba Vít Bárta z Věcí veřejných.
Ale zpět k Lidovým novinám, jejichž rekonstrukci příběhu lze stručně shrnout následovně. Vyšetřovatelé protikorupční policie zjistili, že někdo neznámý varoval koncem září 2014 pomocí SMS zprávy Davida Tesaříka, syna majitele vlastnícího společnost Tesco SW, den před plánovanou razií kvůli podezřelým IT zakázkám. K tomu měly být využity SIM karty, nakoupené v Německu úřednicí české ambasády v předchozím roce.
Vyšetřovatelé zjistili, že jedna z těchto SIM karet se údajně objevila v mobilu vlastněném někým z blízkých policejního prezidenta. Případem se začala zabývat Generální inspekce, která v této věci vyslýchala i nejbližší okolí Tomáše Tuhého, naposledy v lednu 2016. Podle Lidových novin nebyli inspektoři GIBS z výpovědí svědků ani ze získaných expertíz schopni ukázat na konkrétního pachatele, který Tesaříka z německého čísla varoval. Proto byl případ letos v březnu odložen.
Co Lidové noviny nezmiňují
Takto sugestivně podaný příběh s mnoha podrobnostmi vyvolává otazníky. Nyní nelze se stoprocentní jistotou tvrdit, zda byl či nebyl porušen zákon, či kdo se případně protiprávního jednání dopustil. Na tahu je policejní prezident, aby pochybnosti rozptýlil, i když ani podle těchto pokoutně zveřejňovaných zpráv dosud nebyl z ničeho obviněn.
Současně však vznikají otázky další, které už Lidové noviny nepokládají. Pokud byl tento případ na jaře pro nedostatek důkazů odložen, není trochu zvláštní, že veřejně a až příliš nápadně vyplaval na povrch krátce poté, co byly zveřejněny záměry Policejního prezidia zřídit Národní centrálu proti organizovanému zločinu? Nevznikají tak pochybnosti, že si kdosi schovává „složky“, které může ve vhodném čase použít?
Na co čekal bývalý ředitel ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, který případ otevřel dne 20. června, když v reportáži Událostí ČT Šlachtova televizního agenta Jiřího Hynka obvinil policejního prezidenta z podezření z „brutálního úniku informací“? Pokud měl tak závažná podezření o trestné činnosti, proč jsou zveřejňovány několik měsíců po odložení případu? A proč s nimi jde nejdříve do médií, což odporuje všem služebním předpisům?
Tento styl práce je pro Šlachtův útvar charakteristický. Na začátku je okázalé otevření vyselektované kauzy s koordinovanou spoluprací spřízněných novinářů, provázené masivními úniky ze živých spisů do médií. Účel je splněn, jednostranná a plošná dehonestace, proti které je obtížné se bránit, už žije svým životem. Mediální agenda je nastolena.
Zároveň se odklání pozornost od vážných problémů mediálně protěžovaného protimafiánského útvaru, kam patří jeho závažné selhání v metanolové aféře, slabá úspěšnost jeho citlivých kauz u soudu a v potírání ruskojazyčných a balkánských mafií, nebo podezření z „brutálního úniku informací“ jeho blízkého spolupracovníka Vokála pražským kmotrům.
Babišova policie
To je současně vhodné podhoubí pro naplnění záměru ministra financí Andreje Babiše posílit svůj vliv na státní bezpečnostní aparát. Proto si najal Šlachtu, který mu má pomoci vytvořit paralelní policii v celní správě, což je naprostá anomálie. Celníci nejsou policisté, kteří vedou trestní řízení. Nemohou v plné míře suplovat práci policejních vyšetřovatelů, tím by jenom vznikl další chaos a přetahování kompetencí. Rozkladná dichotomie a kontraproduktivní rivalita bezpečnostního aparátu by došla do dalšího dějství.
Babiš už avizoval, že tento plán na zřízení vlastní policie se všemi kompetencemi v nejbližších týdnech představí veřejnosti. Šlachta je nástrojem jeho mocenských zájmů, navíc jeho případné další „složky“ se ještě mohou hodit. Absurdistán na úrovni banánové republiky stále nemá svůj strop.
[ctete]69908[/ctete]