Poprvé je prý na svatého Martina v roce 1891 upekl poznaňský cukrář Valentýn a před kostelem je rozdal chudým. Postupně se rohlíky, rogale świętomarcińskie, plněné ořechovo-makovou směsí, staly – vedle kozlíků trkajících se na radničním orloji – jedním ze symbolů velkopolské metropole. Ochutnat tuto čtvrtkilovou kalorickou bombu si neodpustí jen málokterý turista, a tak jsou dnes na trhu po celý rok.
V historickém jádru města mají dokonce své muzeum, pod nímž si však nepředstavujte expozici s vitrínami. Jde o menší sál s posezením pro návštěvníky, troubou a náčiním, které je k přípravě svatomartinských rohlíků z listového a kynutého těsta potřeba. Zdejší průvodci, tedy pekaři, připomínají spíše šoumeny, kteří publiku dokážou příběh kulinářského pokladu z Poznaně patřičně podat.
Tradice je opředena několika legendami. Jedna z nich pojednává o svatém Martinovi, který jednou při návštěvě věřících na svém bílém koni ztratil podkovu. Tu sebral místní cukrář, podle jejího tvaru upekl rohlíky posypané mandlemi a rozdal je potřebným. Jiná legenda zase praví, že k této dobročinnosti vyzval své ovečky kněz v kapli sv. Martina, který jim vyprávěl podobenství o tomto patronovi.
Svatý Martin měl podle něj darovat polovinu svého kabátu žebrákovi trpícímu zimou. Jeden z věřících se tímto dobrým skutkem inspiroval a další den po bohoslužbě rozdal lidem svatomartinskou pochoutku. Další historka pro změnu líčí, že pečivo má být vzpomínkou na osvobozování Vídně Janem III. Sobieským v roce 1683, při němž polský panovník ukořistil turecké vlajky s půlměsícem, symbolem Osmanské říše.
Pekařská show a famózní výhled
Nakonec je vlastně jedno, kterému z uvedených příběhů uvěříte. V muzeu se budete bavit hlavně představením, jehož se můžete stát součástí, ať už coby pekaři, nebo třeba účastníci tipovací soutěže, kterou po přečtení tohoto textu budete mít velkou šanci vyhrát. Ten, kdo co nejpřesněji odhadne hmotnost rohlíku, jeden čerstvě upečený dostane za odměnu. Počítejte ovšem s tím, že spořádat ho sám je pořádná fuška.
Před osmi lety se „rogal świętomarciński“ dostal na čestný seznam regionálních specialit EU (výrobek s chráněným označením původu v Evropské unii), které se vyrábějí z místních surovin, podle původních receptur a v souladu s ekologickými zásadami. To znamená, že ten pravý se peče pouze v Poznani a v určených okresech Velkopolska.
Muzeum sídlí v 500 let starém domě na Starém rynku, který patří k nejzachovalejším renesančním budovám v Poznani. Z oken přímo naproti radnici je krásný výhled na věž se zmíněnými kozlíky a řadu barevných měšťanských domů na náměstí.
Na svatého Martina po celý den v Poznani probíhají slavnosti – mše v kostele sv. Martina, průvod, v jehož čele jede Martin na koni, následovaný zástupem lidí v kostýmech. Procesí pokračuje k císařskému hradu, kde jsou svatému Martinovi předány klíče od města. Pak začíná kulturní program, například koncerty a divadelní představení, který bývá zakončen ohňostrojem.