Druhý zářijový víkend patřil oslavám stoletého výročí založení Československa. Na pražském Staroměstském náměstí se při této příležitosti uskutečnil první ročník Československého festivalu. Na návštěvníky čekaly kromě bohatého kulturního programu také stánky s řemeslnými výrobky nebo prezentace jednotlivých krajů České a Slovenské republiky. Akce byla pro veřejnost zdarma a přilákala kolem desetitisíc návštěvníků.
Vedle pomníku Mistra Jana Husa vyrostlo pódium, na kterém se vystřídala v sobotu i v neděli řada umělců. Nechyběl třeba Vladimír Mišík, Spirituál Kvintet, Kamil Střihavka, Patrola Šlapeto, Žlutý pes nebo slovenské kapely Družina či Fats Jazz Band. Na festivalu byla k vidění také přehlídka šatů s motivy české a slovenské krajiny, památek a měst z dílny Marie Zelené a další zajímavý program.
„Pro návštěvníky jsme připravili celkem dvacet hodit programu na podiu. Především mě těší, že naše pozvání přijaly významné osobnosti, například pan profesor Pavel Pafko, profesor Václav Pačes, Antonín Panenka, Imrich Bugár, Dagmar Pecková a jiní. Také jsem potěšen, že jsme zde mohli přivítat i veřejnosti neznámé osobnosti, které se zasloužily o záchranu životů a bezpečí občanů – hasiče, policisty a také záchranáře, před kterými je potřeba smeknout,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Král. Osobnosti na podiu pronesly zdravice a krátká poselství. Většina z nich se shodla na tom, že by k sobě společnost měla být více tolerantní a laskavější.
Na náměstí byly rozmístěné také stánky, ve kterých si lidé mohli zakoupit české a slovenské rukodělné a řemeslné výrobky – kováři, tkalci, výrobci svíček, čokolád, medoviny a dalších. V Karolinu zase byla k vidění výstava ke stoletému výročí republiky a ochutnávka českých specialit. V Betlémské kapli se prezentovaly slovenské speciality a regiony.
„Cením si propojení Česka a Slovenska. Stále k sobě patří a na to bychom neměli zapomínat. Slováci mají k Praze stále silnou vazbu a vnímají ji jako hlavní město Československa. Češi se na Slovensku cítí jako doma, máme k sobě hodně blízko,“ uvedla Klára Badinková ze zahraničního zastoupení slovenského cestovního ruchu v ČR.
Na příští rok se organizátoři ze spolku Wine & Art plánují s Československým festivalem na Staroměstské náměstí vrátit. Tentokrát by rádi oslavili třicet let od sametové revoluce. „Od roku 1989 neuplynula tak dlouhá doba a tak bychom chtěli prezentovat osobnosti, které pomohly s posunem obou republik někam dál,“ dodal ředitel festivalu Jiří Král.