Hned několik demonstrací i pietních akcí se dnes koná v Praze u příležitosti výročí komunistického puče z února 1948. Na Klárově a před Úřadem vlády ve Strakově akademii demonstrovali již odpoledne na akci Vítězný únor 2016 členové a příznivci Strany soukromníků ČR proti Babišovu kontrolnímu hlášení DPH a EET. Od 17 hodin pořádá platforma Bezkomunistů.cz setkání na Staroměstském náměstí, kde se budou zapalovat svíčky jako vzpomínka na oběti komunistického režimu. A v 17,30 se na Václavském náměstí uskuteční protest nazvaný Oligarchům zvoní hrana. Zúčastní se ho i někteří opoziční politici – například Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek z TOP 09 či Miroslava Němcová z ODS.
■ ■ ■
Sledujeme on-line
18: 19 Na Václavském náměstí se zpívá závěrečná píseň Bratříčku, zavírej vrátka, kterou protest nazvaný „Oligarchům zvoní hrana“ končí.
18: 15 Na Václavském náměstí jde k mikrofonu organizátor a říká: „Nedopusťme, abychom se opět ocitli v mocenském vakuu. Střední třído, braň se!“
18: 12 zpívá Ziggy Horváth píseň o svobodě.
18: 08 Na Václavském náměstí jde k mikrofonu jde Roman Kučera (Piráti): „To co se děje, mi připomíná dobu před revolucí. Jde to salámovou metodou. Na každém hlasování se schvaluje další drobnost, která nás svobody zbavuje.“
18: 05 Na Václavském náměstí mluví Karel Schwarzenberg: „Komunisti by se nikdy k moci nedostali, kdyby ostatní nepřikyvovali. Kdyby neříkali, že najdeme společnou cestu se SSSR. Pokračováním tohoto je dnešní zpráva z magistrátu, kde jsme se poklonili čínskému režimu.“
„Legitimizovali jsme okupaci Tchaj-Wanu. Jsem proto velice rád, že tu dnes vidím tibetskou vlajku. Přál bych si, abychom s ní uvítali čínského prezidenta,“ říká Schwarzenberg.
18:02 Na Václavském náměstí zpívá Ziggy Horváth:
18:00 Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz na Staroměstském náměstí vzkazuje pozdravy Jiřího Stránského, který ze zdravotních důvodu nemohl dorazit. „Komunisti jsou jako lepra“ vzkazuje. Petr Marek je také posledním řečníkem na akci, která pomalu končí.
17:58 Na Václavském náměstí říká Němcová: „Komunisté věděli, že je třeba zavřít ústa médiím. Dnes mají dříve kvalitní a vlivná média již ústa zavřená.“
17: 57 Na Staroměstském náměstí se připomněla Ukrajina a právě se zpívá ukrajinská písnička.
17:53 Na Václavském náměstí jde k mikrofonu poslankyně Němcová. „Mnozí z těch, kdo před lety tleskali Klementu Gottwaldovi, netušili, že právě na ně možná dopadne kosa komunismu nejvíce. Dnes se podobná hrozba skrz oligarchizaci plíživě do společnosti vrací,“ říká Němcová a dodává, že lidé hned nepostřehli, že komunisté omezují parlament. „Dnes Andrej Babiš také říká, že je to žvanírna a že parlament nepotřebuje.“
17:49 Na Václavské náměstí dorazil Karel Schwarzenberg. K mikrofonu jde Miroslav Kalousek. „Abychom se jednoho dne neprobudili nesvobodni, je důležité si uvědomit, že každý den nám je kousek svobody ukrajován. Žádný politik, žádná moc, vám tu svobodu nemůže dát. Musíme se o ni rvát. Jsem rád, že tu můžu být s těmi, kteří si ji vzít nenechají,“ říká Kalousek.
17: 49 Na Staroměstském náměstí mluví člen TOP týmu, Dušan Šulc. „Říkejte svým dětem, co se tady dělo,“ vyzývá účastníky akce. „Jestli je pro nás svoboda jen cárem papíru, nevím, jestli se ještě můžeme nazývat lidskou společností,“ dodává. Na místě mají lidé placky na nápisem Bez komunistů.cz. Lze si je také za dobrovolný příspěvek koupit.
17: 45 Na Staroměstském náměstí mluví Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v České republice. Říká „komunistická strana není legální strana.“ „Fašistická barva se hlásí ke slovu. Smíchání hnědé a rudé není těžké, “ dodává.
17:44 Na Václavském náměstí se hrají Krylovy písničky. Zpívá je Ziggy Horváth. Na místě je odhadem asi 150 lidí.
17:38 Na Staroměstském náměstí probíhá tichá vzpomínka na umučené.
17:37 na Václavské náměstí dorazil i teplický radní Dominik Feri. Organizátor akce do mikrofonu říká: „Oligarcha je singularitou trhu, která se vymkla zákonům a ústavnímu pořádku země. Dnešní oligarcha se nezdržuje kafíčky za zavřenými dveřmi. Racionalizoval výrobu a je sám sobě ministrem financí: Andrej Babiš. Největší jeho zrůdnost je snaha udržování kontroly nad konkurencí pod rouškou elektronické evidence tržeb.“
17:34 Na Václavském náměstí se zpívá protest song.
17: 31 Na Staroměstském náměstí se rozdávají svíčky se jmény obětí komunismu. „To, co se děje tomu nejslabšímu z nás, se děje nám všem, “ říká Horáček.
17:28 Lidé už se začínají scházet i na Václavském náměstí na protest nazvaný Oligarchům zvoní hrana. Chvíli před začátkem akce je na místě zatím jen pár desítek lidí. Mezi nimi Miroslav Kalousek, poslankyně Markéta Adamová nebo exministr zdravotnictví Leoš Heger.
17: 24 Na pódiu na Staroměstském náměstí je Michal Horáček. Připomíná, že by k sobě lidé měli znovu nalézt lásku a empatii. A připomíná také nebezpečí Ruska: „V Moskvě trvá ta imperiální ambice.“ Obtížné se podle něj vyrovnáváme nejen s uprchlíky, ale i s Romy nebo postiženými lidmi. „Říkáme jen to, koho nechceme.“
17: 20 Mluví Karel Schwarzenberg a mimo jiné kritizuje dnešní rozhodnuti Prahy uznat Taiwan jako součást Číny (podrobnosti zde): „Zrovna dnes jsme se poklonili před velkou komunistickou velmocí. Byly vždy dvě Prahy. Ta, která bojovala za svobodu a ta, která kapitulovala.“
17: 16 Na pódiu mluví Miroslava Němcová. „Jsme v době, kdy se komunisté k roku 1948 hlásí a doufají, že když to budou dělat stejně, povede se jim to zase!“ Podle političky komunisti chtějí, aby současná situace opět obnovila spojenectví s Ruskem.
17:13 Zpívá kněz Heryán
17: 05 Kněz Heryán připomíná 66. výročí umučení Toufara: „Někdy se zdá, že poselství o nenásilí, které symbolizuje páter Toufar, jako kdyby prohrávalo“
17:01 Na Staroměstském náměstí se na akci platformy Bezkomunistů.cz sešlo několik desítek lidí. Přítomni jsou i Miroslava Němcová a Karel Schwarzenberg. Budou se zapalovat svíčky opatřené konkrétními jmény.
14:00
Hesla jako „S EET na věčné časy“, „Ani paragraf na zmar“ či „Zákazy za lepší společnost“ jsou k vidění na transparentech účastníků průvodu z Klárova k Úřadu vlády ve Strakově akademii. Manifestaci zorganizovala Strana soukromníků ČR. Je vyvrcholením satirické kampaně Vítězný únor 2016.
Představitelé soukromníků zároveň předali otevřený dopis vládě, v kterém ji vyzývají k ukončení politiky způsobující diskriminaci konkrétní skupiny obyvatel – pracovitých a na státu nezávislých lidí, kteří vytvářejí pracovní místa, platí daně a jsou důležitou součástí ekonomiky země.
Razantní prolomení práva na soukromí a výrazné ztížení soukromého podnikání jsou podle Strana soukromníků dvě klíčové a zlomové události, které přináší letošní únor. Konkrétně jde o zavedení kontrolního hlášení DPH a o poslanci schválený zákon o elektronické evidenci tržeb. Z nich vyplývající povinnosti tvrdě dopadnou na statisíce občanů.
„To, že první den kontrolního hlášení připadá symbolicky na 25. únor, nás inspirovalo k satirické kampani Vítězný únor 2016. Jejím vrcholem byla právě dnešní manifestace,“ řekl předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer.
Satirická kampaň Vítězný únor 2016 má odlehčenou formou upozornit na podobnost událostí v roce 1948 a 2016. Tomu odpovídá grafika a texty použité v on-line komunikaci či tištěné inzerci. „Sice využíváme nadsázku, ale do smíchu nám moc není. Pravdou je, že situace soukromníků nebyla nikdy od roku 1989 tak obtížná jako právě teď. Diskriminace, šmírování, házení klacků pod nohy. Tak vypadá přístup současné vlády k té skupině obyvatel, která má výrazný vliv na českou ekonomiku,“ podotýká zakladatel a první místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.
Finální část kampaně Vítězná únor 2016 podpořila i Strana svobodných občanů, která již v několika regionech vytvořila se Soukromníky koalice pro krajské volby. K shromážděným tak kromě Petra Bajera a Rudolfa Baránka promluvil i místopředseda Svobodných František Matějka.
„Je potřeba nahlas uvést i další důležitý fakt. Vláda svým jednáním i rétorikou vráží každým dnem klíny mezi podnikatele a zaměstnance. Živnostníci a malé firmy ale nejsou viníkem toho, že více než polovina výdělku každého zaměstnance skončí každý měsíc ve státní kase. Malí a střední podnikatelé jsou na jedné lodi a musí, pokud chtějí změnu, táhnout za jeden provaz,“ prohlásil Matějka.
Buď respektujte svobodu a práva občanů, nebo rezignujte!
Průvod, který vyrazil ve 14:00 z Klárova, ukončil své putovaní před Úřadem vlády. Zde představitelé Strany soukromníků symbolicky odevzdali otevřený dopis do rukou figurantů v maskách premiéra Sobotky a ministra financí Babiše. Stejný dopis pak byl, tentokrát již zcela oficiálně, předán i na samotném Úřadu vlády. Soukromníci v něm členy kabinetu mimo jiné upozorňují na důsledky jimi navrhovaných opatření:
„Jde o nástroje, jejichž kombinace opravdu velmi tvrdě ovlivňuje možnost podnikání v mnoha oborech. Dochází tím k situaci, kdy stát místo zjednání nápravy tam, kde se skutečně dějí nepravosti, plošně zatěžuje všechny. Zjevným paradoxem je, že na tento přístup doplatí právě ti, kteří jednají poctivě. Chceme Vás touto cestou vyzvat ke změně kurzu, který jste nasadili. Pokud bude kabinet pokračovat v politice budování mocného státního aparátu a pošlapávat svobodu, právo na soukromí a možnost soukromého podnikání, nezbývá, než Vás razantně vyzvat k rezignaci,“ stojí v dopise.
12:00
Nedopustit ztrátu historické paměti a nepřipustit návrat komunistů k moci, k tomu vyzývali řečníci na pietním shromáždění k výročí pochodu studentů na Hrad v únoru 1948. Jejich projevy kontrastovaly s dopoledním prohlášením KSČM, v němž se strana přihlásila „k revolučnímu základu“ února 1948 a k vytváření nové podoby socialismu.
„Drzost komunistické strany a jejích představitelů přesahuje všechny únosné meze. Považuju to za šílenství,“ řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlášení je podle něj důsledkem toho, že se po pádu komunismu v roce 1989 nepovedlo komunistickou stranu zakázat.
Éra prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda patří podle Sobotky po nacistické okupaci k nejtemnější kapitole českých dějin. Nepřipouštějí si to ani mnozí z těch, kdo byli postiženi komunistickým režimem v období po sovětské okupaci v srpnu 1968, i když v mládí pomáhali gottwaldovskému teroru na scénu, uvedl.
„Být pro cokoli slepě a fanaticky zapálen pouze na základě hesel a teorií, nedívat se kolem sebe a ignorovat historické zkušenosti předchozích generací je velmi zrádné,“ je přesvědčen Sobotka. Podle něj se i nyní v Evropě mocenské řešení problémů dostává často do podoby marxistických experimentů, sociálního inženýrství, masivní demagogie a dokonce i zastrašování lidí.
Pěst dělnické třídy proti studentům
Události před 68 lety připomněli místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý a předseda Pražského akademického klubu 48 Jaroslav Müller. Ten připomněl, že účastníky pochodu fyzicky napadli jak příslušníci komunisty ovládané policie, tak někdejších Lidových milicí, které byly nazývány ozbrojenou pěstí dělnické třídy.
Studenti se podle Müllera bránili nejen zpěvem státní hymny, ale také skandováním slov „17. listopad“, čímž připomínali nacistický zásah proti studentům v roce 1939. Byli první, kdo tyto události spojil, a první, kdo nacistickou totalitu postavili na roveň totalitě komunistické, uvedl Müller.
V roce 1948 se vysokoškolští studenti vypravili průvodem na Hrad dvakrát. Poprvé, 23. února, se jejich tříčlenná delegace dostala až k prezidentu Edvardu Benešovi. O dva dny později jim v Nerudově ulici přehradil cestu kordon příslušníků tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Při jejich zásahu byl postřelen a zmrzačen student Vysoké školy lesního hospodářství Josef Řehounek. Pochod, kterého se podle dobových policejních odhadů zúčastnilo 7000 lidí, nyní připomíná pamětní deska.