
SPD bude ve sněmovních volbách spolupracovat se Svobodnými, Trikolorou a PRO. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Hnutí SPD Tomia Okamury, které už nějakou dobu budí dojem, že je poněkud za zenitem a ztrácí procenta kvůli nástupu nových dravců, vymyslelo s několika politickými trpaslíky vlastní slepenec. Protože myšlenkami v těchto stranách moc neoplývají, jdou na to přímo a slibují všechno, co je napadne.
„Spojili jsme se, abyste měli zase levné energie, měli kde bydlet, jedli levně a kvalitně, měli dostupné zdravotnictví pro všechny, měli pokoj od migrace, nemuseli na vojnu, nebyli obtěžováni státem,“ slibuje seskupení SPD, Trikolory, Svobodných a PRO.
Mohli to zkrátit a rovnou napsat "Nikdo vám nedá tolik, kolik my vám můžeme slíbit". pic.twitter.com/V6b4dUjoWD
— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) March 26, 2025
Základní idea je jasná. Slibem nezarmoutíš a mnoha sliby přímo nadchneš.
Levné energie jsou samozřejmě skvělý nápad. Možná by někdo přesvědčil společnosti, aby nám proud dávaly zadarmo, nebo by s ropnými magnáty domluvil slevu na benzín. Jako důrazný nástroj přesvědčivého nátlaku by tři předsedové a jedna předsedkyně mohli nasadit zpěv vlasteneckých písní. Realita sice naznačuje, že ceny energií spíš ovlivňují světové trhy než české volební koalice, ale husitům prý chorál v otázkách mezinárodní politiky fungoval.
Bydlení je ovšem dost palčivý problém. Skutečně se občanům těžko vysvětluje, proč jsme na tom hůře než třeba ve Vídni. Na tomto konkrétním tématu si ale můžeme ukázat, proč jsou se sehnáním bytu potíže. Má to několik příčin. V Česku ve velkých městech už dlouho chybějí nově postavené byty. Výstavba drhne kvůli pomalým povolovacím procesům, nedostatku stavebních pozemků a vysokým nákladům na stavební práce. Populace ve městech roste a investoři kupují nemovitosti jako bezpečné uložení kapitálu, což navyšuje ceny. V letech před rokem 2022 byly hypotéky poměrně dostupné díky nízkým úrokům, což vedlo k boomu na realitním trhu. Stavební materiály a pracovní síla v Česku zdražily, částečně kvůli inflaci a celosvětovým problémům s dodavatelskými řetězci.
Politické strany se obvykle soustředí na volební cykly (čtyři roky), zatímco reforma stavebních procesů je dlouhodobý projekt, jehož výsledky se projeví třeba až za desetiletí. Zjednodušení povolovacích procesů často znamená omezit právo občanů a spolků na námitky nebo zmírnit regulace (například v ochraně přírody). Nemůžeme vyloučit ani lobbistické zájmy, kdy pro někoho jsou vysoké ceny prostě výhodné. Jak by si s tolika vleklými problémy poradil slepenec pod vedením SPD?
O zbytku slibů není ani třeba mluvit. Dostupné zdravotnictví pro všechny máme a jsme na tom lépe než Američané pod vládou obdivovaného Donalda Trumpa. „Na vojnu“ nemusíme a muset nebudeme, pokud Vladimir Putin nebude dál pokračovat ve svých plánech na ovládnutí zemí, do kterých mu nic není. Uprchlické vlny vyvolávalo mimo jiné Rusko svými vojenskými akcemi v Sýrii a na Ukrajině. Možná by měl Tomio Okamura jet do Kremlu a vyložit Vladimiru Putinovi, ať s tím dá chvíli pokoj.
Určitý talent se ale stratégům nahnědlého slepence upřít nedá. Tahle volební hesla připomínají slevový leták. Možná by se Tomio Okamura a Zuzana Majerová mohli místo místo politice věnovat kampaním pro Lidl a Penny. Jen by předtím museli vést náročná jednání s Andrejem Babišem, aby konečně začal produkovat nějaké levné a chutné potraviny. To by byl ještě náročnější úkol než boj za světový mír.