Podmínky pro získání vládní podpory za dopad restriktivních opatření přijatých vládou jsou pro řadu podnikatelů a živnostníků nesplnitelné, kritizují současnou situaci Podnikatelské odbory. Jednak jsou provázeny složitou byrokracií a řada žadatelů na ně nedosáhne. Dalším problémem je, že banky, přes něž jsou úvěry poskytovány, odmítají půjčky poskytovat, protože podnikání, například v pohostinství, pokládají momentálně za rizikové.
Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek navíc upozorňuje, že se začínají množit případy, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí zamítne uhradit z programu Antivirus podporu na mzdu zaměstnance, který je současně jednatelem společnosti s ručením omezeným. „V malých firmách je to běžná praxe, protože jednatelská smlouva by majitele neuživila. Faktem je, že stát o nic nepřichází, protože jednatel-zaměstnanec odvádí státu všechny povinné odvody a platí daň z příjmu,“ argumentuje Bábek. Malé společnosti pak musí splnit i ostatní podmínky, jako jsou pojištění zaměstnanců, pracovní a hygienické podmínky BOZP a PO atd. „Tedy vše je v pořádku, plní veškeré státem požadované podmínky, ale MPSV neuznává pracovní smlouvy podepsané jedním a tímtéž člověkem – na jedné straně jako jednatelem, na straně druhé jako zaměstnanec,“ kritizuje šéf Podnikatelských odborů.
To, jak stát, který se chlubí pomocí podnikatelům, je ve skutečnosti nechává na holičkách, dokládá řada případů podnikatelů, kteří se na Podnikatelské odbory obracejí se žádostí o pomoc.
„Žádali jsme o COVID 1 a 2, tuto podporu jsme nedostali a na náš dotaz, proč tomu tak bylo, jsme se v jednom případě nedočkali žádné reakce, ve druhém nám bylo sděleno, že jsme špatně vyplnili formulář, a proto byla žádost zamítnuta,“ stěžuje si jeden ze společníků mikrofirmy vyvíjející a vyrábějící digitální tiskárny. V současné době je doma s dětmi a nedostal ještě ani ošetřovné. I když žádal o odklad splátek hypotéky, splátka mu byla odečtena.
Situace firmy i jeho osobní je tak velmi složitá. „Máme absolutně zastavený prodej i výrobu a zaměstnanci i celá firma nemáme práci. Podpora státu a jiných institucí pro živnostníky, malé i střední firmy a jejich zaměstnance je životně důležitá,“ říká podnikatel. Ale zatím se žádné pomoci nedočkal. Úřad práce mu vrátil i žádost o poskytnutí příspěvku z programu Antivirus, protože on i jeho kolega jsou jednatelé a zároveň i zaměstnanci, jeden jako vývojář, druhý jako servisní technik. „Samozřejmě chápu, že podle zákona si musím vyplácet i nějaké peníze za vedení firmy, ale když jste malá firma, tato částka je opravdu symbolická (2000 Kč měsíčně). A výplata, lépe řečeno příjem do rodiny, je hlavně za pracovní poměr. A protože jsme majitelé, spoluspolečníci maličké firmy, snažíme se ji šetřit co nejvíce, mnohdy na vlastní úkor. To znamená, že necháváme ve firmě co nejvíce peněz, velké platy nemáme a za jednatelství si nevyplácíme opravdu téměř nic,“ ujišťuje podnikatel.
Podobný je i další případ, který popsal Podnikatelským odborům jednatel jiné malé společnosti: „Mám společnost s ručením omezeným, jsem jednatel a zároveň roky její zaměstnanec, a přesto nemohu žádat o podporu. Snad alespoň na mého druhého zaměstnance, manželku, něco přijde…“ Z MPSV dostal zdůvodnění tohoto znění: „V souladu s výkladem MPSV v rámci Programu Antivirus nelze příspěvek poskytnout na zaměstnance, který je zároveň jednatelem společnosti, jestliže pracovní smlouva byla podepsána stejnou fyzickou osobou jak na straně zaměstnavatele, tak zaměstnance.“
Podnikatelské odbory pokládají jednání státu za nepřijatelné, protože všechny podmínky a výklady jsou v neprospěch malých podnikatelů. Chování státu je nemravné, protože ponechává řadu podnikatelů a jejich rodin bez jakéhokoli příjmu.
Podnikatelské odbory vyzývají vládu, aby se začala chovat k podnikatelům a živnostníkům stejně jako k jiným občanům. Vyzýváme vládu, aby ochránila malé firmy a živnosti před krachem.