V lánském lese se střílelo tolik a slivovice zmizelo z Hradu tolik, že se zkrátka musíme zabývat tím, co se tam dělo a nedělo, říká poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL), který sbírá podpisy pod návrh ke zřízení vyšetřovací komise k prošetření kauz Kanceláře prezidenta republiky v letech 2013 až 2023. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje, zda si komise k výpovědi pozve i Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého a proč by zaměstnanci Hradu mohli chtít po výměně hlavy státu mluvit.
Pro zřízení vyšetřovací komise potřebujete získat podpisy 40 poslanců. Kolik jich už máte?
Neřeknu vám přesný počet, protože je sbíráme s kolegy z TOP 09 Michalem Zunou a Jiřím Hájkem ze STANu. Sbírání podpisů jsme zahájili v pátek a tento týden také sbíráme, i když je poslanecký týden. Jsme domluvení, že se potkáme příští týden, v úterý nebo ve středu, kdy má jednat sněmovna. To znamená, že se potkáme a lidově řečeno dopočítáme podpisy, kdo a kolik sesbíral.
A kdybyste měl odhadnout už teď, jestli se k těm 40 podpisům alespoň blížíte?
Věřím v to, že uspějeme.
Vyšetřovací komise, o jejíž vznik se zasazujete, by vznikla pod bezpečnostním výborem poslanecké sněmovny. Máte podporu jeho předsedy Pavla Žáčka (ODS)?
Pavel Žáček byl na Tchaj-wanu (jako doprovod delegace předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, pozn. red.), takže co se týká jeho stanoviska, zeptejte se jeho. Konzultoval jsem to s ním, informoval jsem ho, ale nechci mluvit za něj.
Po čem chcete ve vyšetřovací komisi pátrat, když se chcete zabývat érou Miloše Zemana na Pražském hradě?
Vidím tam dvě základní roviny. Jedna je bezpečnostní a druhá hospodářská. Co se týká té bezpečnostní, kterou považuji za naprosto klíčovou, tak podle mě je potřeba se zaměřit na dění na Hradě nejen kolem kauzy Vrbětice, ale pro vazby některých nejbližších lidí pana prezidenta na Čínu, na Rusko, což navazuje na to, že jim chyběly bezpečnostní prověrky, které jim chyběly z nějakého důvodu. Je tam řada problematických kauz; například problematická kauza vodní elektrárny v Kyrgyzstánu. Já jsem přesvědčen, že by se tím měla ta vyšetřovací komise uceleně zabývat.
Druhá rovina je potom ta hospodářská. Když to hodně zjednoduším, tak v lánském lese se střílelo tolik a slivovice zmizelo z Hradu tolik, že se zkrátka musíme zabývat tím, co se tam dělo a nedělo.
My jsme na můj návrh panu prezidentovi, respektive jeho kanceláři, sebrali 30 milionů v minulém volebním období. Nicméně i tak byl ten rozpočet relativně veliký a já jsem přesvědčen, že řada hospodářských věcí je tam velmi problematická.
Máte už nějak naplánované, jak budete – pokud získáte dostatek podpisů – ve vašem vyšetřování postupovat?
Co se týká toho návrhu, se kterým přicházíme, tak je relativně široký. Dává vyšetřovací komisi možnost zabývat se kauzami od roku 2013 do roku 2023, protože jsem přesvědčen, že řada kauz je provázána. Na které se konkrétně zaměříme, by mělo vzejít z jednání komise. Co se týká konkrétního plánu, tak představu mám i z hlediska konkrétních lidí, které bychom si rádi předvolali k tomu, aby nám řekli k dění na Hradě více.
To jsou zaměstnanci Hradu?
Nechci být úplně konkrétní. Už dostávám otázky, jestli si pozveme pana prezidenta, nebo ne. Nechci zabřednout do toho, koho konkrétně pozveme. Řeknu ale, že zaměstnanci jsou určitě ti, kteří byli prakticky nejblíž tomu, co se na Hradě dělo, a určitě dává logiku si je pozvat.
Bývalého kancléře Vratislava Mynáře nebo šedou eminenci Hradu pana Martina Nejedlého si pozvete?
Nechci vyrábět seznam, koho pozveme a koho ne, protože ta komise principiálně ještě nevznikla. Nicméně chceme si pozvat aktéry, kteří těm věcem byli nejblíže. To například hradní kancléř nebo poradce pana prezidenta nepochybně byli. Chceme si pozvat každého, kdo by nám mohl věci osvětlit, aby se hlavně veřejnost dozvěděla, co se tam dělo a nedělo.
Jste přesvědčeni o tom, že vám například zaměstnanci Hradu něco řeknou? Kauzami na Hradě se zabývá policie, proběhly některé audity Národního kontrolního úřadu. Proč si myslíte, že s vámi ti lidé vůbec budou mluvit?
Policie se vždy zabývá nějakým podnětem nebo zjištěním. Já jsem přesvědčen, že komise může přijít s nějakým novým podnětem, protože má pravomoc dát podnět k zahájení trestního stíhání. To se v minulosti i v některých vyšetřovacích komisích dělo. Druhá věc je, když se podíváte na tiskovou konferenci pana Mazánka z NCOZ: V poslední kauze – kdy došlo k přerušení toho procesu – když se podíváte na paragraf, který zmiňuje a podle kterého to bylo odloženo, tak v drtivé většině se to u těchto paragrafů neodkládá proto, že se podle policie čin nestal, ale policie dojde k tomu, že nemůže pokračovat dál, protože nemá dostatek informací. Pokud vyvstanou nějaké nové podněty, tak jsem přesvědčen že by v nich mohlo být pokračováno, nebo policie může zahájit další kroky.
I v médiích a ústa pana Žáčka na bezpečnostním výboru zaznělo, že mělo být některým zaměstnancům vyhrožováno, pokud budou vypovídat. Situace na Hradě se zásadně změnila a jsem přesvědčen, že k lepšímu. Pokud to tak bylo a pokud ten šéf někomu vyhrožovalo, je možné, že někteří zaměstnanci nyní vypovídat začnou. Nechci ale spekulovat, dávám jen prostor pro to, že někteří lidé začnou mluvit, protože do té doby se báli.
Očekáváte tedy, že výsledkem práce této komise bude podnět policii, která by mohla zahájit trestní řízení?
Očekávám, že výstup komise bude takový, že pojmenujeme některé věci, které se tam staly. Jednou z variant je podnět k zahájení trestního stíhání. Druhá varianta je, že pojmenujeme některé věci, které policie vyhodnocuje, že nejsou za hranou zákona, ale je možné, že my dojdeme k tomu, že jsou neetické a nemorální.
Je možné, že jeden z podnětů bude třeba jako v případě Bečvy, že přijdeme s podnětem změnit legislativu, protože zjistíme, že není nastavena úplně ideálně a dává prostor pro to, aby se děly nějaké věci, které jsou zjevně neetické a nemorální, a do budoucna usoudíme, že by měly být nezákonné.
O jaké legislativě teď mluvíte? Máte nějakou představu, které oblasti by se ta změna mohla týkat?
Prostor, který bude mít ta komise, je výrazný. Nechci spekulovat, jestli to bude nakládání s tajnými materiály, nebo jestli to budou hospodářské věci, nebo jestli to bude model, který funguje v zahraničí, že prezident nemá lidově řečeno svoje Lány a svůj půlmiliardový rozpočet. Nechci spekulovat, co konkrétně, protože jsme ve fázi, kdy sbíráme podpisy pro to, abychom dali na plénu návrh.
Zřízení vyšetřovací komise prosazujete se svými kolegy poslanci z koaličních stran TOP 09 a STAN. Připojí se k vám i další vládní strany?
My jsme oslovili v rámci koalice všechny. Oslovil jsem i kolegy z hnutí ANO. Ti avizovali, že o to mít zájem nebudou. Nicméně pokud by ta komise vznikla – a teď nechci řešit, jakými hlasy – tak určitě budu navrhovat, aby komise byla vytvořená napříč politickým spektrem. Nechci, aby tady vznikala nějaká komise jen KDU-ČSL, TOP 09 a STANu.
Pokud by vznikla, tak chci nabídnout všem politickým stranám, aby v ní měly svého zástupce. Myslím si, že k parlamentní demokracii to patří. Zda toho využijí, nebo ne, na to už vám nedokážu odpovědět.