Slovenská opozice oznámila na čtvrtek další protivládní demonstrace ve 14 slovenských městech. Pokračuje tak v protestech z konce loňského roku, kterých se účastnily tisíce lidí. Opozice akce pořádá kvůli vládním návrhům změn v trestním právu včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚSP), který dohlíží také na vyšetřování několika kauz z doby dřívějšího vládnutí strany Směr-sociální demokracie již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Výzvu proti návrhu už podepsalo přes 70 tisíc lidí
Petiční výzva „Zastavme je“ požaduje stažení návrhu změn v trestním právu a naopak vládu žádá, aby při jakýchkoli legislativních změnách postupovala v intencích ústavy, evropské legislativy a principů právního státu. Podepsalo ji zatím přes 70 tisíc lidí. „Už stačilo. Ficova vláda likviduje právní stát na Slovensku,“ uvedly k výzvě opoziční strany. „Ruší Úřad speciální prokuratury, odstraňuje ochranu čestných policistů, snižuje tresty za korupci a chrání „naše lidi“ Směru. Protiústavně, narychlo a s vyloučením veřejnosti. Vzkažme Robertu Ficovi, že demokracii a právní stát na Slovensku si budeme společně bránit. V ulicích, v parlamentu, všude, kde nás uslyší, musí zaznít jedno: nikdy neuhneme,“ dodaly.
V loňském roce se konaly protesty v několika městech po Slovensku. Účastnily se jich tisíce lidí. Na ten poslední 19. prosince v Bratislavě přišlo podle listu Denník N 15 až 18 tisíc lidí. „Je nás stále více. Musíme jim ukázat, že spravedlnost a demokracii ubráníme i v zimě,“ řekl tehdy z pódia předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Týden před tím na akci ve slovenském hlavním městě přišlo přes deset tisíc demonstrantů.
Slovenští poslanci v pondělí zahájili rozpravu o žádosti vlády, aby návrhy změn v trestním právu včetně zrušení úřadu speciální prokuratury projednala ve zrychleném řízení.
Zrušit ÚSP v původně plánovaném termínu, tedy v první polovině ledna, se vládní koalici zřejmě nepodaří – jen k návrhu na zrychlené projednání předlohy hodlají vystoupit desítky poslanců. Opozice v minulosti vládu několikrát vyzvala, ať změny stáhne, kabinet na nich ale trvá.
Úřad evropského veřejného žalobce už v prosinci uvedl, že záměry Ficova kabinetu znamenají vážné ohrožení právního státu. Proti zrychlenému schválení novely se postavila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, Evropská komise a ambasáda Spojených států amerických na Slovensku. Čaputová dokonce uvedla, že v případě schválení změn je připravena využít své právo veta.
ÚSP na Slovensku v minulosti dohlížel například na vyšetřování případů organizovaného zločinu či vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V předchozích zhruba třech letech, kdy byl Fico opozičním politikem, se ÚSP podílel také na vyšetřování kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V nich byly obviněny, obžalovány nebo odsouzeny desítky lidí, například osmiletý trest vězení za korupci si odpykává bývalý šéf ÚSP Dušan Kováčik. Na soud čeká také poslanec Směru-SD a policejní exprezident Tibor Gašpar. Nynější Ficova vláda kromě zrušení ÚSP navrhla rovněž například snížit tresty za korupci a ekonomickou kriminalitu či zkrátit promlčecí doby u trestných činů.