Bratislava, Praha – V centru Bratislavy včera demonstrovaly tisíce lidí. Slováci vyšly do ulic, aby uctili novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou, kteří byli minulý týden zastřeleni ve svém domě.
Občanští aktivisté svolali pietní shromáždění i do desítek dalších měst, kde se podle médií sešly stovky až tisíce lidí. Shromáždění se konala i v zahraničí, včetně České republiky.
V Bratislavě šlo o jednu z největších demonstrací od protikomunistických mítinků v roce 1989. Shromáždění ve slovenské metropoli, na které přišlo podle organizátorů na 20.000 lidí, se zúčastnil i prezident Andrej Kiska.
Da sev vydal z historického centra na náměstí k úřadu vlády, kde z pódia mluvili hlavně zástupci médií. Prezident Kiska řekl, že lidé tady nejsou kvůli politice, a vybídl k minutě ticha.
„Dnes je Bratislava hlavním městem svobody. Novináři v Evropě jsou v nebezpečí. Musíme vyhlásit stav pohotovosti,“ řekl generální tajemník organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire.
Před slovenskou ambasádou v Praze se vpodvečer sešlo několik stovek převážně mladších lidí, až tisícovka Brňanů přišla na pochod nazvaný „Nechceme zpět 90. léta! Pochod za Jána a Martinu“.
„Útok na novináře = útok na nás všechny,“ stálo na transparentu, který nesli lidé v čele průvodu v Bratislavě. V davu se objevily také plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho zavražděné přítelkyně, s níž se dnes příbuzní a veřejnost naposledy rozloučili v obci Gregorovce na východním Slovensku.
Brněnský pochod začal na Malinovského náměstí, kam dorazilo asi 500 lidí. Na náměstí Svobody pak k účastníkům promluvili pořadatel akce Dominik Levíček nebo jihomoravský předseda Syndikátu novinářů ČR Jaroslav Bobek a publicista a historik Luděk Navara. Mluvili nejen o tragické smrti slovenské dvojice, ale také o zastrašování novinářů a o tom, že vražda nesmí nikoho zastrašit, aby se bál mluvit pravdu. Mluvili také o výzvě slovenským vyšetřovatelům, aby vraha vypátrali.
Lidé před slovenskou ambasádou v Praze zapalovali svíčky, vázali stužky na plot ambasády a u fotografií zavražděného páru nechávali papírky se vzkazy. Na jednom z papírků byl ve slovenštině nápis „Nezapomeneme na odhodlání, s jakým jsi bojoval za pravdu a spravedlnost na Slovensku“.
Mezi účastníky pietní akce převažovali mladší lidé. Na místě bylo slyšet především slovenštinu a češtinu, sporadicky i angličtinu nebo jiný cizí jazyk.
Policie za nejpravděpodobnější příčinu dvojnásobné vraždy označila Kuciakovu novinářskou práci. Reportér ve svém posledním, nedokončeném článku kromě jiného popsal činnost italských podnikatelů spojovaných s mafií na východním Slovensku a také údajné vazby na spolupracovníky premiéra Roberta Fica.
Sedmadvacetiletého novináře zavraždil i s jeho stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě na západě země v obci Veľká Mača. Vražda otřásá slovenskou politikou: odstoupil ministr kultury Marek Maďarič, opozice a koaliční strana Most-Híd žádají demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, Ficova nejbližšího spolupracovníka.
Vládní koalice přišla dnes ve sněmovně o jednoho poslance z formace Most-Híd, který se rozhodl opustit její řady právě v souvislosti s vraždou novináře upozorňujícího na podivné vazby premiérových spolupracovníků. V Národní radě si ale nadále udrží těsnou většinu.
O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku, na které upozornil Kuciak, se zajímá Evropská komise. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří na Slovensko poslanci z výborů Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru.
Policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal. Slovenské policejní prezidium dnes na dotaz ČTK odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.
Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii ‚Ndrangheta.
„Myslíme si, že byste měl vyjádřit lítost a omluvit se za to, že jste několikrát urazil novináře,“ řekl dnes premiérovi Ficovi generální tajemník organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire. Ficovi také doporučil, aby hájil práci investigativních novinářů. Premiér Fico má s médii dlouhodobě napjaté vztahy.