
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Slovenský premiér Robert Fico musel po roce vládnutí řešit vážnou krizi. Spory mezi koaličními partnery se mu podařilo ukončit tím, že pod svá křídla získal rebely zvolené za Slovenskou národní stranu (SNS) a Hlas-SD, jejichž lídry pak jmenoval ministry. Se způsobem, jak Fico problémy vyřešil, však souhlasí jen necelá čtvrtina Slováků, polovina je proti. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro televizi Markíza. Ta zároveň zveřejnila odpovědi našich východních sousedů na otázku, zda Ficova vláda vydrží do konce volebního období.
Nejvíce s postupem slovenského premiéra souhlasí voliči SNS (69 procent), následují voliči Ficova Směru-SD (59 procent) a Hlasu-SD (53 procent). Šéf Slovenské národní strany Andrej Danko přitom patřil k hlasitým kritikům tohoto řešení. Celková spokojenost voličů vládní koalice s tímto postupem dosahuje 58 procent, nespokojenost vyjádřilo 19 procent koaličních voličů, informovala slovenská televize Markíza.
Nespokojení s postupem premiéra při řešení koaliční krize jsou naopak voliči opozičních stran Progresivní Slovensko (PS) a Svoboda a Solidarita (SaS). Hned 87 procent z nich s jeho krokem nesouhlasí. Následuje hnutí Slovensko bývalého premiéra Igora Matoviče (82 procent) a Křesťanskodemokratické hnutí (80 procent).
Dovládne Ficův kabinet?
„Vládní koalici se v březnu podařilo obnovit parlamentní většinu 79 poslanců. Dokončí podle vašeho názoru současná vládní koalice stran Směr-SD, Hlas-SD a SNS své volební období až do září 2027, nebo ne?“ položili pak výzkumníci další otázku.
Z průzkumu vyplynulo, že polovina Slováků očekává dovládnutí koalice až do konce volebního období. Rozhodně ano odpovědělo 16 procent respondentů, spíše ano 34 procent. Dřívější konec vlády předpokládá necelá třetina dotázaných, konkrétně 30 procent z nich.
Odpovědi odhalily výrazné rozdíly v očekáváních podle politických preferencí. Nadprůměrnou důvěru ve schopnost koalice dovládnout až do roku 2027 vyjadřují voliči Směru-SD (86 procent), Hlasu-SD (77 procent) a SNS (63 procent). Naopak dřívější konec vlády očekávají především voliči opozičních stran SaS (55 procent) a Progresivního Slovenska (48 procent).
Ficova partaj ztrácí
Pokud by se na Slovensku konaly volby do Národní rady v dubnu, vyhrálo by opoziční Progresivní Slovensko se ziskem 21 procent. Druhý Ficův Směr-SD by měl 19,3 procenta a třetí Hlas-SD 10,9 procenta, tvrdí nejnovější průzkum agentury Focus pro internetovou televizi 360ka.
Do parlamentu by se dostaly i KDH s 8,4 procenta, Republika se ziskem 8,2 procenta, hnutí Slovensko se 7,3 procenta a SaS se 6,6 procenta. Za branami parlamentu by zůstala Maďarská aliance, která by získala 4,7 procenta, Demokraté se 4,3 procenta a současná koaliční SNS s 3,9 procenta.
Oproti poslednímu průzkumu agentury Focus z února letošního roku by vládní Směr-SD klesl o 2,4 procenta, PS a Hlas-SD přibližně o procento. Naopak hnutí Slovensko Igora Matoviče by stouplo o skoro dvě procenta.
Progresivní Slovensko by v parlamentu obsadilo 39 křesel, Směr 36, Hlas 20, KDH 15, Republika 15, hnutí Slovensko 13 a SaS 12. Opoziční strany PS, KDH, Slovensko a SaS by v případě takového výsledku dokázaly sestavit vládu, celkem by měly v parlamentu 79 křesel. Směr-SD, Hlas-SD a Republika pouze 71.
Průzkum realizovala agentura na vzorku 1020 respondentů od 1. do 8 dubna. Televize 360ka upozornila na dlouhodobé trendy, které průzkumy ukazují. Ficův Směr-SD za posledních pět měsíců ztratil pět procent a jeho vládní partner Hlas-SD za poslední rok až sedm procent.