Slovensko v sobotu od rána v rozhodujícím druhém kole přímé volby vybírá nového prezidenta. O hlasy více než 4,3 milionu oprávněných voličů se ucházejí kariérní diplomat Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini, kteří v březnovém prvním kole získali největší podporu ze všech devíti kandidátů. Hlasování favorita nemá.
Volební místnosti se uzavřou ve 22:00, pokud během hlasování nenastanou potíže. V prvním kole před dvěma týdny skončilo hlasování proti plánu o půl hodiny později, protože dvě z celkového počtu více než 5900 volebních místností byly kvůli incidentům otevřeny déle.
„Prezidentské volby na Slovensku rozhodnou také o budoucím směřování země, musíme překonat stagnaci a rozdělení společnosti,“ prohlásil v sobotu jeden ze dvou finalistů rozhodujícího kola přímé volby hlavy státu Ivan Korčok. „Moje pocity jsou dobré, máme za sebou poctivou kampaň. Nejdůležitější vize je, aby se země pohnula kupředu. Rozdělení společnosti je největší výzva. Chtěl bych přispět k tomu, abychom to překonávali,“ řekl poté, co odvolil.
Lidé podle něj v březnovém prvním kole voleb, které Korčok vyhrál s nečekaně vysokým náskokem před Pellegrinim, pochopili jeho poselství. Korčok má proevropské názory, je zastáncem Ukrajiny bránící se vojenské invazi Ruska a kritizoval některé kroky nynější vlády premiéra Roberta Fica včetně změn v trestním právu. „Každé volby jsou důležité, nepochybně i tyto. Hlava státu má silné postavení v zahraniční politice. Já jsem v rámci kampaně zřetelně komunikoval, kam Slovensko patří,“ uvedl Korčok.
„Bude to extrémně těsné. Pravděpodobně se dařilo oběma stranám mobilizovat své příznivce,“ uvedl předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie a druhý prezidentský kandidát Peter Pellegrini, který dopoledne hlasoval ve vesnici Rovinka nedaleko Bratislavy, kde žije jeho sestra. Očekává, že Bratislava po prezidentských volbách nezmění svou zahraniční politiku. „Nemyslím si, že je to o budoucím směřování zahraniční politiky Slovenska. Já jsem stejně jako druhý kandidát zárukou, že budeme nadále silným členem Evropské unie,“ řekl.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zdůraznila, že je důležité, aby občané využili své volební právo. Poměrně vysoká účast v prvním kole prezidentských voleb je podle ní dobrý signál. „Je důležité, aby si vybrali toho, kdo nejvíce odpovídá jejich názorům a hodnotám, ale hlavně aby se přišli vyjádřit, aby dnes skutečně využili svého práva a podíleli se na výsledku voleb,“ poznamenala prezidentka, jejíž mandát vyprší v polovině června. „O to dnes jde, aby lidé přišli a aby hlava státu, která vzejde z těchto voleb, měla co nejsilnější mandát,“ zdůraznila Čaputová, která hlasovala v Pezinku.
Ředitelka odboru voleb slovenského ministerstva vnitra Eva Chmelová krátce po otevření volebních místností novinářům řekla, že úřad nemá informace o případných problémech při zahájení hlasování. Šéf státní volební komise Eduard Burda v průběhu dne informoval o tom, že hlasování probíhá bez větších komplikací. „Druhé kolo voleb prezidenta probíhá standardním způsobem, v zásadě klidně,“ řekl v poledne novinářům.
Ve slovenské vesnici Kúty nedaleko hranic, kde zastavují mezinárodní vlaky z Česka, stálo ráno frontu u volebních místností několik desítek lidí. Hlasují tam často Slováci, kteří žijí či pracují v Česku. Před dvěma týdny tam v prvním kole hlasovalo 2687 voličů, z toho 1118 nemělo trvalý pobyt v této obci.
Ve Štúrovu na jihu Slovenska byl jeden člen volební komise pod vlivem alkoholu a byl tedy okamžitě nahrazen. Volby pokračovaly bez problémů, uvedl Stanislav Hromádka z prezidia policejního sboru Slovenské republiky.
Na rozdíl od parlamentních voleb nemohou Slováci při rozhodování o novém prezidentovi hlasovat poštou ze zahraničí. Slovensko také neumožňuje volit na svých ambasádách v cizině. V pátek z Prahy a Brna dovezl na Slovensko hlavně studenty zvláštní volební vlak.
Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Současná prezidentka Zuzana Čaputová, které pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení neucházela.