Slovenská historická společnost při Slovenské akademii věd upozorňuje na aktuální situaci ve slovenských muzeích a vyzývá ministerstvo kultury pod vedením Martiny Šimkovičové (za SNS), aby se zdržela „nekvalifikovaných personálních rozhodnutí“. Historici varovali před vážnými škodami, které mohou kroky ministryně způsobit. Šimkovičová po nástupu do funkce provedla už řadu změn ve vedeních institucí včetně národního muzea a galerie.
Historici sdružení v nejstarší a největší stavovské organizaci slovenského dějepisectví kritizují zejména netransparentní výměny ředitelů muzeí i propouštění dalších odborných zaměstnanců. Podle nich kvůli tomu hrozí vážné škody v oblasti řízení kultury a paměťových institucí, uvedl server Aktuality.sk.
„Pozornost jsme věnovali nejen muzeím spadajícím pod zřizovatelskou působnost Ministerstva kultury SR, ale i institucím, jako je Muzeum mincí a medailí v Kremnici, které patří pod Národní banku Slovenska. O této instituci bylo medializováno několik mimořádně znepokojivých zpráv,“ vysvětluje ve stanovisku historik a předseda společnosti Rastislav Kožák.
Odborníky znepokojuje, že nejviditelnější aktivitou ústředních orgánů státní správy v souvislosti s paměťovými institucemi se stalo odvolávání ředitelů muzeí. „Vzhledem k tomu, že jejich odvolávání je v kompetenci ministryně kultury, která podle poslední legislativní úpravy nemusí uvést důvod odvolání statutářů, došlo k zásadnímu snížení transparentnosti personálních rozhodnutí ministerstva,“ upozorňuje Kožák ve stanovisku. Jedinou kvalifikací pro dosazené ředitele je přitom často „stranická příslušnost nebo ideově-politická spřízněnost“, dodal.
Deník Aktuality.sk upozornil, že státní správa na Slovensku dlouhodobě čelí problémům spojeným s politickými nominacemi. Historici ve svém stanovisku kvůli tomu napsali, že kroky ministerstva kultury v uplynulém roce vyvolávají mezi historiky a historičkami „obavy z návratu k praktikám charakteristickým pro období mečiarismu“, které negativně ovlivnily slovenskou vědu a kulturu.
Na závěr společnost doporučila ministerstvu, aby se „při absenci kompetentní vize správy věcí veřejných opíralo o expertizu odborníků v dané oblasti“.
Šimkovičová letos odvolala ředitele Slovenské národní galerie (SNG), národního divadla i národního muzea. Odvolané ředitelky SNG Alexandry Kusé se pak zastali rovněž zástupci českých kulturních institucí. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš zase v říjnu označil odvolání generálního ředitele Slovenského národního muzea Branislava Panise za velmi nekulturní a lidsky neslušné.
Ministerstvo kultury pod vedením Šimkovičové také prosadilo nový zákon o Slovenské televizi a rozhlasu, kterým vládní koalice dosáhla odchodu ředitele tohoto veřejnoprávního média z funkce. Vládní poslanci zase změnou zákonů umožnili ministerstvu kultury získat větší kontrolu nad fondy, které rozdělují dotace v kultuře.
Kvůli krokům Šimkovičové se již konaly také demonstrace, naposledy minulý týden v Bratislavě. Už dříve také demonstrace proti ministryni organizovaly slovenské opoziční strany, které ve sněmovně opakovaně neuspěly s návrhem na její odvolání.