KOMENTÁŘ / Na facebookovém účtu slovenské ministryně kultury se objevil neuvěřitelný popěvek, který zastiňuje svou hloupostí i komunistické budovatelské písně z padesátých let minulého století. Jde o jakousi rockovou ódu na konspirátorku a ministryni kultury Martinu Šimkovičovou. Zpívá se v ní: „Martina bojuje, pro kulturu tu je.“ A prostí Slováci tleskají. Je věčnou zásluhou Vladimíra Mečiara a Václava Klause, že dokázali nekonfliktně rozdělit Československo. Óda na ministryni ukazuje, že naše země jsou sociokulturně velmi vzdálené.
Slovenská renesance politické písně: Rocková óda na ministryni kultury se možná globálně stane největším hudebním bizárem roku 2024. Neznámí pachatelé složili a nazpívali oslavnou píseň na ministryni-konspirátorku. Jde o hudební zločin, který kromě Ruska dnes nemá v Evropě obdobu. Na Tatrou se blýská vzpomínkami na socialistický Festival politické písně Sokolov.
Nejde o parodii!
O neuvěřitelných výkonech slovenské ministryně kultury deník FORUM 24 psal opakovaně – včetně demonstrace za její odvolání. Píseň, která ji oslavuje, není parodie, přesto je text písně, který zveřejnil facebookový účet „Martina a Peter“, naprosto neuvěřitelný. Je pochopitelně slovensky, překlad je můj – ale nic jsem nezamlčel ani nepřekroutil. Můžete si ostatně baladu poslechnout sami.
Martina je ministryně
kulturu stále chrání
dělá to, co slíbila,
liberálům se to nelíbí
stále na ni útočí
ona se před nimi neohýbá
nechápou, že skákat
jak chtějí ve vilných fantaziích
Martina bojuje
pro kulturu tu je
neprohraje nic
odhodlaná vždy bojuje
Kritici ji nešetří
soudí ji bez lásky
ona se však nebojí
křídla má pro kulturu
V každém kroku pevně stojí
soudí ji bez lásky
ona se však nebojí
křídla má pro kulturu
V každém kroku pevně stojí
silná hlasem bojuje
vytrvalá Martina
kultuře stále slouží
Martina bojuje
pro kulturu tu je
neprohraje nic
odhodlaná vždy bojuje
Je sice pravda, že druhá sloka písně nedává valného smyslu – ale vzhledem k refrénu „Martina bojuje, pro kulturu tu je“ nelze předpokládat, že by autor textu slovo „smysl“ znal. Píseň není parodie, jen její hloupost dosahuje Gerlachovských výšek. Hora Gerlachovský štít má nadmořskou výšku 2654,4 metru a je nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat.
A přes svou neuvěřitelnou hloupost a servilitu píseň sklízí potlesk. Má skoro 150 000 zhlédnutí, 5300 lajků, přes 400 sdílení, a prostí Slováci v diskusi jásají. Ľudovít Fuják: „Kvílení liberálů je tak ohlušující, že je slyšet na míle daleko. Je to jen důkaz, že to, co děláte, Martine, děláte správně. Držte mi palce.“
Martina a Peter
Facebooková stránka tohoto jména je platformou exdvojice, která je konstantou slovenského společenského a kulturního života. Jako partneři však již skončili. „Moderátorská dvojice Televize Slovan, kterou tvoří ministryně kultury Martina Šimkovičová a vládní zmocněnec pro kontrolu nakládání s koronaviry Peter Kotlár, se rozchází,“ oznámil slovenský server „hlavnespravy.sk.“ „Dvojice moderátorů byla veřejnosti známá také z internetového vysílání TV Slovan s pořadem „Martina a Peter“. Poté, co byli zvoleni poslanci slovenského parlamentu, vysílala dvojice tento pořad jen sporadicky,“ dodává list. Politická agenda FB účtu však trvá.
Prvního července tam slovenská ministryně k popravě slovenské veřejnoprávní televize píše: „Slovenská televize a rozhlas je ode dneška realitou. Podpisem prezidenta SR Petra Pellegriniho a zveřejněním nového zákona ve Sbírce zákonů Slovenska byl dokončen několikaměsíční náročný proces. I přes to, že se mnozí snaží překrucovat realitu a fakta, je jediná věc, že vznikla nová instituce, která naplňuje všechny atributy veřejnoprávní médií. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě zákona a podpořili ho.“
A poslední příspěvek – v souvislosti s tím, že mimo jiných ministryně kultury odvolala ředitelku Slovenské národní galerie – říká: „Dodatek ke smlouvě o dílech č 1205-05-01 od 15. 12. 2005 „Rekonstrukce, modernizace a dodání areálu SNG. Podniky ctihodné rodiny paní bývalé ředitelky SNG. Pojďme se podívat, jak se média na toto téma rozloží.“ Ministryně Šimkovičová využívá ten účet k propagaci své agendy – demontáže demokracie u našich východních sousedů. Píseň je pravá a vážně míněná.
To, že óda na ministryni není parodií, potvrzuje i slovenský kanál TA3: „Na profilu Kotlára a Šimkovičové se objevila bizarní kompozice. Její text chválí ministryni. U písně není uveden název ani autor textu, ale v pravém horním rohu je vodoznak telegramového kanálu s názvem „zaslobodutrebabojovat“ neboli Svoboda slova. Kanál také pravidelně sdílí příspěvky na podporu strany SNS, dezinformace a neověřená tvrzení. Samotná píseň zní, jako by ji vytvořila umělá inteligence.“ Nepříliš inteligentní umělá inteligence možná vysvětluje i to smysl nedávající dvouverší.
Poyushchie vmeste: Takogo, kak Putin!
Ona píseň ukazuje, že jsou nám Slováci sociokulturně mnohem vzdálenější, než ukazuje sedmdesát let, co jsme s nimi strávili v jednom státě – Československu. Podobná óda na ministra by prostě v České republice neprošla. Ani ti nejokrajovější politici by ji – z oprávněného strachu z výsměchu – nezveřejnili. Ovšem v Rusku jsou podobné písně běžné a oblíbené. Sice nevelebí ministryni, ale prezidenta, ale jinak jsou svou stupiditou se slovenskou ódou srovnatelné. Dívčí kapela, jejíž název by se do češtiny dal přeložit jako „Spoluzpívající“ a její píseň „Takového jako Putin“:
Můj přítel se opět dostal do potíží,
Popral se, měl spoustu řečí,
Už ho mám dost, rozcházím se s ním,
A teď chci někoho, jako Putin.
Někoho, jako Putin, plného sil,
Někoho, jako Putin, který by nepil,
Někoho, jako Putin, který by mi neublížil,
Někoho, jako Putin, který by mě neopustil.
Refrén o nepijícím Putinovi se v písni opakuje celkem pětkrát, aby si jej dobře zapamatoval každý Rus bez ohledu na množství vypité vodky. Píseň o slovenské ministryni je z podobného soudku.
Nesmrtelnost Václava Klause
Přes v podstatě otřesný intelektuální vývoj, který ve stáří prodělal Václav Klaus, přes jeho v tomto létě extrémních teplot až dojemné popírání globálního oteplování, patří Václavu Klausovi jedna nezpochybnitelná zásluha: Spolu s Vladimírem Mečiarem dokázali už krátce po převratu v roce 1989 rozdělit Československo tak, aby Češi a Slováci mohli jít každý svou cestou. Jsem jim za to vděčný a myslím, že by za to měl Klausovi být vděčný celý český národ. Óda na slovenskou ministryni je dalším důkazem, že by nám ve společném státě se Slováky dobře opravdu nebylo.