Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) si v posledních dnech protiřečili ohledně údajné zprávy Slovenské informační služby o atentátu na předsedu vlády. Ministr ještě v úterý tvrdil, že si zprávu vyžádal Fico, ten hned v středu vystoupil s tím, že jde o nesmysl, a požadavek naopak šel od opozičních poslanců v parlamentním výboru. Ti ale nemají pravomoc něco takového požadovat. Doposud není podle slovenských médií situace jasná.
Atentát na Roberta Fica proběhl 15. května při výjezdním zasedání kabinetu. Střelec byl ihned po činu zadržen a policie ho obvinila z pokusu o úkladnou vraždu. Generální prokuratura den po útoku uvalila na případ informační embargo. Na začátku července byla kvalifikace činu změněna na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. V září ale slovenský Nejvyšší soud dospěl k závěru, že o teroristický čin nešlo.
Na začátku října vystoupil premiér Fico v pořadu Sobotné dialogy, kde mluvil mimo jiné i o atentátu na jeho osobu. „Vypadá to na strašné věci. SIS na tom pracuje,“ řekl, což podle slovenských médií „odstartovalo lov“ na objednatele zprávy SIS o atentátu. Navíc není jasné, čemu přesně se má zpráva věnovat.
Protichůdná vyjádření premiéra a ministra
V úterý situaci objasnil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, když řekl, že SIS zprávu vypracovává na pokyn premiéra Fica. „Premiér očekává zprávu a už na ní pracuje SIS, jak jsem se bavil s panem ředitelem SIS, nevím, jestli bude předložena již nyní na říjnové schůzi, ale určitě bude do konce roku předložena,“ tvrdil.
Hned ve středu ráno ale jeho slova vyvrátil sám premiér. Ten při příležitosti Dne chleba navštívil bratislavskou pekárnu Penam, která patří do skupiny Agrofert šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Během toho uspořádal i tiskovou konferenci.
„Já jsem nic nežádal, je to naprostý nesmysl,“ odmítl informaci. „Pokud si někdo vyžádal něco, tak to byli opoziční poslanci na výboru pro kontrolu SIS,“ dodal.
O několik hodin později ministr Eštok svá slova opravil a ze zprávy k atentátu se stala zpráva jiná. „Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok potvrdil jen to, že předseda vlády Robert Fico si jako oprávněný příjemce informací vyžádal od Slovenské informační služby zprávu o bezpečnostních rizicích spojených s dalším možným pokusem o atentát na jeho osobu,“ napsalo podle TV JOJ ministerstvo v e-mailu.
Následně se k tomu vyjádřila i Slovenská informační služba a potvrdila verzi premiéra. „Premiér Slovenské republiky Robert Fico si ‚neobjednal‘ ani nepožádal Slovenskou informační službu o zpravodajskou informaci v souvislosti s atentátem na jeho osobu,“ uvedla.
Opozice odmítá, že by si zprávu vyžádala
Poslanec opozičního KDH a člen kontrolního výboru SIS František Majerský pro deník Pravda uvedl, že zprávu o atentátu na premiéra si nemůže vyžádat ani opozice, ani členové zvláštního kontrolního výboru na činnost SIS. „Toto není role kontrolního výboru pro činnost SIS,“ řekl.
Místopředsedkyně strany SaS Mária Kolíková iniciovala kvůli údajné zprávě k atentátu spolu s Majerským svolání mimořádného jednání výboru. „Je však stejně důležité vědět, jaké je zadání pro SIS a kdo toto zadání dal. Současně jsem požádala o zpřístupnění dané zprávy pro členy výboru. Pokud daná zpráva existuje, v takovém případě se jejím obsahem určitě musíme zabývat,“ uvedla. „Není pravdou to, co tvrdí premiér Fico, že by si opozice měla vyžádat takový dokument od Slovenské informační služby. Žádné takové usnesení kontrolního výboru neexistuje,“ dodala.
„Předseda vlády si protiřečí s ministrem vnitra. Opravdu velmi účelově vytahují nějaké zprávy, kvůli tomu, aby se zjevně očernila opozice…“ řekl Martin Dubéci z nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko.
Předseda PS Michal Šimečka se k situaci potom vyjádřil na sociální síti X. „Ze svého sporu se snaží vykličkovat tím, že opět útočí na opozici a média. Čekám už jen, který můj předek za to bude zodpovědný tentokrát,“ napsal.
TV JOJ se nakonec pokusila informace ověřit i u koaličního poslance a člena výboru Petra Kotlára. „Všichni jsme si ji vyžádali,“ oznámil.