Vládní Slovenská národní strana (SNS) předložila na nadcházející zářijovou schůzi slovenského parlamentu návrh zákona, který by zavedl povinnost umístit státní vlajku na všechny budovy ve vlastnictví státu. Cílem zákona má být podle ní lepší ochrana státních symbolů a také zajištění „názorové neutrality státních institucí“.
O návrhu zákona informovala podle deníku SME mluvčí SNS Zuzana Škopcová. Cílem je podle jejích slov sjednocení a zviditelnění státních institucí a také „upevnění vnímání státních symbolů jako nedílného prvku reprezentace suverenity i nezávislosti Slovenské republiky“.
„Je nepřípustné, aby na státních budovách visely symboly, které ohrožují naše základní hodnoty a národní identitu. Naše vlajka musí být přítomna všude, kde je přítomen stát. Je to důkaz úcty a respektu vůči naší vlasti i občanům,“ řekl k tomu předseda SNS Andrej Danko.
Podle strany dochází ke „stále častějšímu jevu, kdy některé orgány státu nebo veřejné instituce podporují konkrétní ideologie prostřednictvím vyvěšování vlajek, které je reprezentují“. Jmenovala konkrétně znaky spojované s LGBTI komunitou.
„Navrhovaný zákon má za cíl obnovit názorovou neutralitu státních institucí a zajistit, aby státní orgány sloužily všem občanům stejně, bez ohledu na jejich názorové preference,“ uvedla Škopcová. Zákon je také podle ní odpovědí na rostoucí projevy neúcty vůči státním symbolům, které jsou „v přímém rozporu s hodnotami, na kterých stojí republika“.
V červenci podal ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) trestní oznámení kvůli tomu, že na bratislavském pochodu pride se objevila duhová vlajka se státním znakem. „Pokud toto není hanobení státní vlajky, tak pak hanobením není asi nic,“ napsal Taraba na facebooku a přidal i video, ve kterém ze stožáru s veřejným osvětlením na náměstí Svobody visí duhová vlajka se znakem.
Deník Pravda ale s odkazem na právníka Tomáše Strémy z Univerzity Komenského v Bratislavě a právní analýzu, kterou mu poskytl Duhový PRIDE Bratislava, upozornil, že k trestnému činu ani přestupku zřejmě nedošlo.
Sama SNS ale v minulosti státní vlajku přizpůsobovala a upravovala. Státní tajemník na ministerstvu sportu za SNS Ján Krišanda na sociální síti například sdílel fotku ze setkání starostů, primátorů a funkcionářů SNS, kde za Krišandem a šéfem strany Dankem visí vlajka s bílým, modrým a červeným pruhem, s výrazně zmenšeným státním znakem v levém horním rohu a s výrazným nápisem SNS uprostřed. Upozornil na to deník SME.
Neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin, kterého Danko ve volbách podporoval, zase jindy využil vlajku jako ubrus. Záběry z jedné z jeho akcí ukazují, jak byly na stole přikrytém vlajkou rozložené nápoje nebo květináče.